اصغر همت مدیر عامل خانه تئا‌تر کشور در رشت عنوان کرد؛

موسسه فرهنگی هنری خانه تئا‌تر را رسمی‌ترین موسسه کشور است/گلایه از مصاحبه “غیرمسئولانه” نائب رئیس انجمن هنرهای نمایشی رشت

گیل نگاه/لیلا پاکیزه:عصر امروز یکشنبه دهم دی ماه نشست خبری خانه تئا‌تر استان گیلان با حضور اصغر همت مدیر عامل خانه تئا‌تر کشور و مهدی قلعه بازرس خانه تئا‌تر ایران در سالن دکتر رحمدل مجتمع خاتم الانبیا رشت برگزار شد.

در این نشست اصغر همت در آغاز سخنان خود گفت : انجمن نمایش ایران در دهه شصت به همت علی منتظری که یادش گرامی باد، تشکیل شد و در بند یک این اساس نامه انجمن فوق، یک انجمن غیر دولتی معرفی شد و که در آن سال‌ها تعدادی افراد مطرح و نخبه با حقوق ماهی ۴ هزار تومان جذب این انجمن شدند تا سال ۸۴ این تعداد به دو نفر با حقوق سرجمع صد هزار تومانی رسید.

مدیرعامل خانه تئا‌تر کشور با اشاره به انحلال انجمن نمایش در سال ۸۳ تصریح کرد: در دهه هفتاد خانه سینما متاثر از سیاست دولت تشکیل شد، تا اهالی هر رشته‌ای را دور هم جمع کند و به این ترتیب خانه تئا‌تر، خانه سینما، خانه تئا‌تر و خانه معماری و… تاسیس شد.

او افزود: با تشکیل خانه تئا‌تر نظر ما این بود که وظایف انجمن نمایش باید به خانه تئا‌تر محول شود.

اصغر همت، موسسه فرهنگی هنری خانه تئا‌تر را رسمی‌ترین موسسه کشور خواند و گفت: در پی توطئه‌های شکل گرفته متاسفانه بدون توجه به بندهای این اساسنامه تمام مسئولیت‌های دولت در این اساسنامه توسط برخی افراد که منیت خود را بر جمع گرایی رجحان داده‌اند، نادیده گرفته می‌شود،

مدیر عامل خانه تئا‌تر ایران اساسنامه خانه تئا‌تر در ۱۴ بند عنوان و تصریح کرد: خانه تئاتر ملک شخصی هیچ کس نیست بلکه متعلق به همه افراد هنر است.

او گفت: هدف ما این است تا در خانه تئا‌تر به عنوان نهاد خصوصی که به خواست دولت تشکیل شده شرایطی برای ما فراهم شود تا طبق سیاست دولت بندهای اساسنامه شکل عینی یابد و از موازی کاری دوری گزینیم و همه زیر یک چتر بر مسائل و مشکلات خود فائق آییم.

او ضمن اظهار گلایه از مصاحبه غیرمسئولانه نائب رئیس انجمن هنرهای نمایشی رشت یادآور شد: اولین کسانی که برای ما شاخ شده خود بچه‌های هنر هستند ازجمله انجمن جعلی هنرهای نمایشی رشت حالا که منافع‌اش به خطر افتاده مصاحبه غیر مسئولانه انجام می‌دهد.

همت تعامل تئا‌تر دولتی و غیر دولتی را تنها خواسته اعضای خانه تئا‌تر عنوان کرد و گفت:ما بچه‌های تئا‌تر باید از دولت طلب آن داریم که چرا با گذشت ۱۷ سال از عمرخانه هنوز بندهای اساسنامه آن اجرایی نشده است.

مدیرعامل خانه تئا‌تر کشور با اشاره بودجه معاونت هنری وزارت کشور را ۱۵۸ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: سه قسم از این بودجه به انجمن هنرهای نمایشی تعلق می‌گیرد بقیه به اهالی تئا‌تر اختصاص خواهد یافت اما تخصیص این بودجه به اهالی هنر تحقق نخواهد یافت.


او با این سئوال که چرا انجمن نمایش به عنوان نهاد غیر دولتی بوجود آمد و حالا چرا صد در صد دولتی است، تصریح کرد:این ماجرا حکایت از اتفافات نامانوس دارد، هیچ‌گاه هیچ مشورتی با خانه تئا‌تر در پیشبرد امور فرهنگی صورت نگرفته است،

او در مورد اقتصاد تئاتر گفت: در سالیان گذشته خودکفایی اقتصادی در تئا‌تر مطرح شد، اما با وجود اینکه در هیچ جای دنیا این امر محقق نشده و هیچ جای دنیا خودکفایی اقتصادی در تئا‌تر وجود نخواهد داشت، هزینه‌ای که به تئا‌تر پرداخت می‌شد تبدیل به کمک هزینه گردید و کم کم بودجه تئا‌تر به انحراف رفت.

اصغر همت در مورد مشکلات صندوق اعتباری هنری گفت: آنچه در صندوق اعتباری هنر می‌گذرد مورد تحقیق و تفحص ماست.

مدیرعامل خانه تئا‌تر ایران با تاکید بر تعامل سازنده شهرداری‌ها با فرهنگ تصریح کرد: شهرداری‌ها متوجه شدند که مسائل رسیدگی به فرهنگ از اهم مسائل آنهاست، خانه تئا‌تر کاشان و شیراز و…. از کمک‌های این نهاد بهره می‌برند.

(۰)(۰)


کد مطلب: 161940
تاریخ: ۱۰ دی ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…