اصلاحات از صداوسیما کلید بخورد!

گیل نگاه/امیر مرکبی

از اصول مهمی که می‌توان از آن به عنوان سنجه‌ی معتبر یک نظام سیاسی موفق یاد کرد، اصل بازاندیشی‌ و‌ بازنگری درونی در مواجهه با مسائل جدید و نو است. یک نظام سیاسی می‌بایست امکان دوام، بقا و مشروعیت خود را در شناخت و پاسخ به مسائل مهم پیش آمده ارزیابی کند و این بازاندیشی‌های درون ساختاری همواره مورد تاکید قرار گیرند و تبدیل به مسئله مهم آن (نظام) شوند.

یکی از مصادیق مهمی که می‌توان در امر ارزیابی درون ساختاری بدان اشاره کرد ارتباط صحیح و موثر نظام با توده‌های مختلف مردم است. از مهم‌ترین و قدرتمند‌ترین ابزاری که می‌تواند در زمینه برقراری ارتباط، فهم مسئله و تحلیل نظام مند و منطقی آن (مسئله) معرفی کرد، رسانه‌های تصویری و مکتوب و علی الخصوص صداوسیما است.

اگر در این ارتباطات مسائل و مطالبات مردم به شکل اصولی و منطقی مورد تحلیل قرار نگیرد و یا اراده‌ی این کار (تعمدا) به وجود نیاید در آن صورت بدیهی است که خشونت و فریاد نهفته در دل خیزش‌های مردمی تنها گزینه باقی مانده برای رساندن مسئله‌ی خود (ملت) به گوش حاکمان است.

صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در طول چندین دهه به دلیل ملاحظات خاص حزبی و سیاست گذاری‌های عمدتا خطا، در امر «تولید محتوا» که می‌بایست ناظر به «مسئله» مردم باشد ناموفق بوده و به نوعی تک صدایی آزار دهنده و دفع کننده دچار شده که اندک هواداران سنتی خود را نیز در قمار حمایت از یک نگاه و یک ایدولوژی خاص (در مواجهه با مسائل مختلف) از دست داده است.

طبیعی است که اگر بیننده رسانه ملی احساس کند که برای هر مسئله‌ی او همواره یک تحلیل و یک پاسخ تکراری، نخ نما و فریبنده ارائه می‌شود و از سمتی ابعاد و سطوح دیگر مسئله خواه تعمدا و خواه سهوا از نگاه رسانه دور می‌ماند، راه حل را در تغییر رسانه خود می‌داند و اینگونه است که تحلیل‌های شبکه‌های ماهواره‌ای و‌گاه صفحات فضای مجازی (که‌گاه با اهداف خاص و از پیش تعیین شده آماده می‌شود) مخاطبی به مراتب بیشتر از رسانه ملی دارند (شاید صرفا به دلیل تنوع در تولید محتوا بوده).

فی المثل در همین اعتراضات اخیر مردم ایران، نگاه سنتی و تکراری صداوسیما به مسئله اعتراضات به شدت ناامیدکننده بود به‌گونه‌ای که همواره از سوی صداوسیما تلاش می‌شد تا دو گروه از مردم را در مقابل هم قرار دهد، گروهی آشوبگر و معاند، فتنه گر و خائن، مقابل گروهی مومن و با ایمان و از همه مهم‌تر بدون هیچ دغدغه و نقدی به ساختار قرار می‌گیرند. گروهی از همه شرایط راضی و خشنودند و گروهی دیگر ناراضی و عصبانی و این در حالی است که هیچ دلیل و مدرکی وجود ندارد که نشان دهد تمام آن معترضان آشوبگرند و از طرفی دیگر تمام آن مردمی که در محکومیت اغتشاشات عده‌ای فرصت طلب به خیابان‌ها آمدند از همه چیز راضی باشند و نقدی جدی به مشکلات نداشته باشند.

و یا مسئله دیگر که بسیار عجیب است تلاش رسانه ملی برای وارونه جلوه دادن مسائل و دغدغه مردم است؛

جالب است بدانید که مسئله و اعتراض مردم در خصوص وضعیت معیشتی نامناسب و فساد مسئولان -آنگونه که صداوسیما بیان می‌کند-تنها ناظر به چرایی غارت و دزدی بیت المال نیست بلکه مسئله مهم‌تر در این خصوص عدم برخورد مناسب با خائنان است و یا در خصوص تورم مسئله‌ی مهم‌تر از دلیل نرخ بالای تورم، اعتراض به سیستم اقتصادی تورم زاست و یا در خصوص اختصاص بودجه هنگفت به نهاد و سازمان‌های عمدتا غیرپژوهشی و غیر مولد، مسئله و دغدغه‌ی مهم علاوه بر اختصاص مبالغ بالا به این گونه نهاد‌ها، اعتراض به اولویت بندی عجیب مسئولان ذیربط در این خصوص است که اشاره مبسوط دارد به عدم توجه به مسائل عینی و ملموس همانند مسئله آموزش و محیط زیست و فرهنگ و… و اولویت دادن به نهاد‌ها و سازمان‌هایی که شاید هیچگاه نتوانند در سطح ملی گره از زندگی مردم بگشایند.

از سویی دیگر باید اضافه کرد، طبیعی است در غیاب معنادار و اسفناک اساتید برجسته‌ی حوزه اندیشه و فلسفه در رسانه ملی (مجتهد شبستری، جواد طباطبایی، بیان عبدالکریمی و سایر اساتید که حتی برشمردن نامشان ممنوع است) و ساخت برنامه‌های عمدتا کمیک و گا‌ها مبتذل (فی المثل برنامه‌ای که در آن در باره‌ی تک چشم منقش بر روی دلار ساعت‌ها بحث می‌شود و یا در خصوص ناکارآمدی اسطوره‌های فوتبال کشور، تهمت‌های ناروایی به آن‌ها زده می‌شود) الگوی رسانه‌ای جوانان این کشور در خارج از مرز‌ها دلقک‌هایی بی‌سواد باشد که جز لودگی و لجن پراکنی، هنری در چنته ندارد و ‌‌نهایت نبوغش تشویق جوانان در به آتش کشیدن بانک‌ها و مساجد نهفته باشد.

امید است مسئولان دلسوز و علی الخصوص نمایندگان مردم در مجلس با پایان اعتراضات، خواسته های مردمی را پیگیری کرده و بستری مناسب برای فهم مسائل اصلی مردم ایجاد کنند. به عقیده اینجانب یکی از اصلیترین مواردی که باید اصلاحات وسیعی در آن صورت گیرد و نسبت به مبانی تولید محتوا در آن تجدید نظر جدی شود صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 162612
تاریخ: ۱۵ دی ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…