گزارش گیل نگاه از ماجرای قطع ۲ هزار درخت توسکا در شفت؛

درختان جوانی که به همراه موارد نشانه گذاری شده از پا درآمدند

گیل نگاه/ مریم صابری: اوایل دی ماه امسال حدود ۲ هزار اصله درخت در والی سرای شفت نزدیک شهرک صنعتی این شهر در حوالی خَرفَکُل قطع شد. قطع این حجم از درختان برای بسیاری رهگذران و دوستداران محیط زیست این سوال را ایجاد می‌کرد که دلیل قطع درختان چیست. پیگیری‌های اولیه گیل نگاه حکایت از قطع درختان دست کاشت مربوط به شرکت شفارود بود. اما پیگیری‌های بعدی نشان داد که عاملان قطع درختان مرتکب تخلف شده‌اند و باید در مراجع قضایی پاسخگوی علت قطع درختان نهالی و جوان باشند.
هر چند که درختان توسکا مورد بحث در محدوده مدیریت شرکت شفارود گیلان است و گفته می‌شود این حجم از درختان توسکا با حمایت مدیر حوزه جلگه شرکت شفارود قطع شده است اما طبق قانون عاملان قطع، اجازه ندارند هر درختی را به آسانی قطع کنند.

در حال حاضر شرکت شفارود به عنوان تنها شرکت بهره بردار چوب در گیلان شناخته می‌شود. شرکت سهامی جنگل شفارود که در محدوده شهرستان رضوانشهر و در مجاورت شرکت چوب و کاغذ ایران (چوکا) واقع شده در سال ۱۳۵۲ و با هدف حفظ عرصه‌های جنگلی در شهرستان‌های غرب استان گیلان تأسیس شده و ۱۳۵ هزار از جنگل‌های هیرکانی در غرب استان تحت مدیریت شرکت شفارود قرار دارد. این شرکت در ازای برداشت چوب درختان جنگلی متعهد است که علاوه بر احیای جنگل‌های آسیب دیده در محدوده‌های مشخص نسبت به کاشت نهال برای برداشت چوب صنعتی اقدام کند.
در همین ارتباط ناصر جمال‌زاده رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان شفت در گفتگو با گیل نگاه می‌گوید: قطع درختان توسکا ممنوع نیست و از طرف دیگر این محدوده براساس تعهدات شرکت شفارود دست کاشت است و برای آن قابل بهره برداری است.
او ادامه می‌دهد: شرکت شفارود به عنوان تنها شرکت تخصصی و مادر بهره بردار حوزه جنگل به صورت نیمه تعطیل کار می‌کند و در ادامه‌‌ همان تعهدات ۹ هزار مترمکعب از درختان برای برداشت چوب نشانه گذاری شد.

رئیس منابع طبیعی شهرستان شفت؛ متخلفان باید به دستگاه قضایی پاسخگو باشند

رئیس منابع طبیعی شهرستان شفت البته وجود تخلف در این ماجرا را رد نمی‌کند و می‌گوید: علاوه بر درختان نشانه گذاری دیگر درختان محدوده با قطر کوچک‌تر و جوان نیز قطع شده است.
او ادامه می‌دهد: به همین دلیل پرونده تخلف تشکیل دادیم و مدیر جلگه شرکت شفا رود و همچنین ناظر طرح به دلیل تخلف و عدم نظارت باید به دستگاه قضایی پاسخگو باشند.
جمال‌زاده تاکید می‌کند: ممنوعیت قطع درختان تنها برای درختان جنگلی مانند سرخدار، شمشاد و گردو جنگلی است و درختان دست کاشت شامل این ممنوعیت نمی‌شوند.

او با اشاره به حساسیت بالای منابع طبیعی برای حفاظت از درختان جنگلی به گیل نگاه می‌گوید: بعد از حضورش در سال ۹۵ در اداره منابع طبیعی شفت تمام نشانه گذاری‌ها حتی درختانی که احتمال ریشه کن شدن دارد نیز لغو شد چرا که این اعتقاد وجود دارد حتی درختان پوسیده سبب تقویت خاک جنگل می‌شوند.

(۰)(۰)کد مطلب: 163120
تاریخ: ۱۸ دی ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری تعزیه ۲۵۰ ساله ذوالجناح در روستای ضیابر

گیل نگاه/ بابک جدی:  تعزیه ذوالجناح ضیابر هر ساله در ظهر عاشورا در روستای ضیابر از توابع بخش مرکزی شهرستان صومعه سرا با قدمتی حدودا 250 ساله برگزار می شود. دربرپایی این ایین مذهبی قریب به 110 نفر مشارکت…

گزارش تصویری از عزاداری ظهر عاشورا در لاهیجان

گیل نگاه/احسان حسن پور: دوست داران حسینی در لاهیجان همزمان با سراسر کشور با حضور در مراسم عاشورای حسینی در غم شهادت سالار شهیدان و یاران باوفایش به سوگ نشستند.  

گزارش تصویری عزاداری تاسوعای حسینی روستای سوخته کوه آستانه اشرفیه

گیل نگاه/سیدجواد میرحسینی: مراسم عزاداری تاسوعای حسینی در روستای سوخته کوه حرم آقا سید کیا واقع در آستانه اشرفیه برگزار شد.