مسعود ویسمه مدیر مرکز تتکا در گفت‌و‌گو با گیل نگاه؛

گیلان، استان پایلوت ایجاد مرکز تسهیل‌گری و کارآفرینی روستایی در کشور است/خدمات و محصولات روستاییان گیلان قابل فروش در بازارهای ملی و فراملی هستند

گیل نگاه/گروه اقتصادی: رویدادکارآفرینی روستایی تتکا امروز چهارشنبه ۲۰ دی ماه در سالن اجتماعات علم و فناوری رشت برگزار شد. (گزارش تصویری را اینجا مشاهده کنید)
مسعود ویسمه مدیر مرکز تتکا در گفت‌و‌گو با خبرنگار گیل نگاه با اشاره به اینکه گیلان، استان پایلوت ایجاد مرکز تسهیل‌گری و کارآفرین روستایی در کشور است، گفت: گیلان حدود ۲هزارو ۹۰۰ روستا دارد و باید از این ظرفیت بالا برای توسعه اشتغال استان بهره ببریم.
او افزود: روستاهای گیلان نزدیک به شهر‌ها هستند اما از امکانات شهری کم بهره‌اند.
ویسمه با بیان اینکه در استان گیلان بازارهای خوبی در حوزه‌های مختلف از جمله گردشگری و صنایع دستی وجود دارد، ادامه داد: در این مرکز بنا داریم ریدادی بوجود آوریم تا توانمندی‌های روستاییان در حوزه‌های مختلف شناسایی شوند.
او خاطرنشان کرد: با توانمندی‌های روستاییان می‌توان ایده‌ها را تبدیل به کسب و کار کرد و برای تحقق این امر از وجود متخصصین و نخبگان روستایی استفاده خواهیم. به تجربه ثابت شده هیچ کس به اندازه خود روستاییان روستای خود را نمی‌شناسد.

مرکز تتکا به تیم‌های تشکیل شده در روستا‌ها آموزش می‌دهد

ویسمه با بیان اینکه حمایت تتکا ازروستاییان به صورت مشاوره‌ای برای ایجاد کسب و کار و هم ایجاد ارتباط بین شبکه‌های مختلف است، اضافه کرد: مرکز تتکا به تیم‌های تشکیل شده در روستا‌ها آموزش می‌دهد تا مهارت لازم برای تبدیل کرده ایده‌هایشان به کسب و کار را بدست آورند.
او گفت: شرکت‌هایی که از این ایده‌ها تشکیل می‌شوند آماده ارایه محصولات و خدمات روستایی به بازارهای هدف می‌شوند.
ویسمه در ادامه با اشاره به اینکه خدمات و محصولات روستاییان گیلان قابل فروش در بازارهای ملی و فراملی هستند، تصریح کرد: بری تحقق این امر آموزش و تبادل اطلاعات ضروری است.
او گفت: ایده‌های تتکا صرفا برای روستاییان نیست و در حال حاضر صد نفر در این کلاس برای تولید محصولات مشتری پسند و کسب بازارهای هدف در حال آموزش هستند که ساکن شهر هستند.

خاک روستاهای گیلان از طلا هم ارزشمند‌تر است
مدیرمرکز تتکا با اشاره به اینکه خاک روستاهای گیلان از طلا هم ارزشمند‌تر است و باید آن‌ها را به صورت مجازی به گردشگران داخلی و خارجی معرفی کنیم، گفت: باید شناخت کافی ازروستاهای گیلان به گردشگران معرفی کرد و تحقق این اهداف با تبلیغات درست و اطلاع رسانی‌های صحیح محقق می‌شود.
او گفت: کسب اطلاعات لازم از ساکنین روستاه‌ها باید انجام شود.

تلاش برای ارتقای گردشگری سلامت در روستاهای گیلان
ویسمه ادامه داد: تلاش داریم گردشگری سلامت را در روستاهای گیلان ارتقا دهیم و در حال حاضر اقداماتی در حال انجام است.
او گفت: گیلان با وجود تاسیسات خوب در حوزه درمان و بیمارستان‌ها حرفهای زیادی برای جذب توریسم در حوزه سلامت دارد که باید بر آن متمرکز شویم.
ویسمه در ادامه از استقبال مشتریان شهرنشین از محصولات کشاورزی روستاییان گیلان خبرداد و گفت: اگر برند و بسته بندی مناسب در روستا‌ها اتفاق بیفتد شاهد رونق اقتصادی و کسب بازارهای هدف بیشتر برای خرید محصولات و خدمات روستاییان خواهیم بود.

افزایش تمایل افراد شهرنشین برای مصرف محصولات ارگانیک روستایی
او با بیان اینکه تمایل افراد شهرنشین برای خرید و مصرف محصولات ارگانیک روستایی رو به افزایش است، افزود: باید دغدغه‌های این مشتریان را در مورد بهداشت و دیر فاسد شدن این کالا‌ها از بین ببریم.

شناسایی افراد تاثیرگذار با اجرای طرح تتکا برای توسعه اشتغال روستایی
او گفت: با اجرای طرح تتکا افراد تاثیرگذار برای توسعه اشتغال روستایی شناسایی شده‌اند وهدف مهم این طرح رونق کسب و کار درروستاهای گیلان و ایجاد شغل برای جوانان روستایی است.

(۰)(۰)کد مطلب: 163442
تاریخ: ۲۰ دی ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گذری به گلزار شهدای رشت در لحظه تحویل سال

گیل نگاه:  مطهر منفرد/ لحظه تحویل سال که از راه میرسد، خانواده ها به هر طریق ممکن گردهم جمع میشوند تا عبور از زمستان و پای گذاشتن در بهار را با عزیزان خود جشن بگیرند. در این میان…

در حوالی نوروز با بازار شب عید انزلی

گیل نگاه:  مطهر منفرد/ اسفندماه هرچه بیشتر به پایان خود نزدیک می شود، تکاپوی خاص و زیباتری در بازار و خیابان ها  به راه می افتد. اینبار تصمیم داریم آخرین فرصت باقی مانده تا بهار 97 را با…

حال و هوای بازار عید رشت از نگاه دوربین گیل نگاه

گیل نگاه:  مائده سیدی / آرام آرام سالی جدید از راه میرسد و زمستان 96 از شهر رخت برمیبندد و جای خود را به بهار 97 می دهد. شهر رشت هم این ایام حال و هوای خاصی دارد…