معاون وزیر امورخارجه در دیدار با مسرور عنوان کرد:

با تکیه بر ظرفیت های مجتمع بندری کاسپین توان رقابتی ایران در ترانزیت بین المللی افزایش می یابد

گیل نگاه: به نقل از روابط عمومی منطقه آزادانزلی،دکتر ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه و نماینده ویژه ایران دردریای خزر با رضا مسرور رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان دیدار کرده و درخصوص ساز و کارهای بهره گیری ازظرفیتهای این منطقه جهت توسعه روابط با کشورهای حاشیه دریای خزر به بحث وتبادل نظر پرداخت.
رضا مسرور رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان، با اشاره به امکانات و طرح های زیرساختی که از سوی این سازمان درخصوص افزایش ظرفیتهای ایران درحوزه ترانزیت دردستور کار قرار دارد، توانمندی های مجتمع بندری کاسپین را تشریح و اظهار داشت: با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی، سیلوهای غلات باظرفیت ۱۲۰ هزار تن و مخازن سوختی ۹۰ هزارتنی و سردخانه در این منطقه درحال ساخت است که در کنار امکان تولیدوفرآوری کالا در صنایع مستقر در پسکرانه بندر، این بندر را به بنادر نسل سوم جهان ارتقا می دهد که این امر یکی از مهمترین مزیت های بندر کاسپین ارزیابی می شود.
وی خواستار توجه به افق های پیش روی تجارت کشور شده و از تلاش سازمان متبوع خود برای فعال سازی کریدورهای بین المللی از طریق انعقاد تفاهم نامه با طرف های دولتی و بخش خصوصی چین، روسیه و قزاقستان خبر داد و افزود: هدف سازمان منطقه آزاد انزلی رونق فضای کسب و کار و افزایش درآمدهای ارزی کشور است.
مسرور با بیان اینکه درخواست های سرمایه گذاری زیادی برای مشارکت درساخت مجتمع بندری کاسپین وجود دارد، ساخت بزرگترین مارینا کشور در جوار بندر کاسپین را از دیگر اقدامات سازمان جهت تأمین زیرساخت های گردشگری دریایی کشور در این منطقه اعلام کرد.
رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان با اشاره به تفاهم نامه منعقده شده با منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان درخصوص واگذاری ۲۰ هکتار از اراضی آن منطقه به سرمایه گذاران ایرانی، تصریح کرد که این اقدام به منظور توسعه صادرات محصولات ایرانی به کشورهای اوراسیا با بهره گیری از معافیت های تعرفه ای موجود میان این کشورها صورت گرفته است.
دکتر ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ونماینده ویژه ایران دردریای خزر نیزبا بیان اینکه با تکیه بر ظرفیت های مجتمع بندری کاسپین توان رقابتی ایران در ترانزیت بین المللی افزایش می یابد، اظهار داشت: مجتمع بندری کاسپین توان کشور درافزایش مبادلات باروسیه را افزایش داده و به تعبیری بندر کاسپین یعنی آینده نگری برای توسعه روابط و صادرات کشور در سطح منطقه، چراکه منطقه آزادانزلی از نقش موثری درگسترش روابط با کشورهای حاشیه دریای خزر، قفقاز و آسیای میانه برخوردار است.
وی اتصال شبکه ریلی کشور به بندر کاسپین و آستارا را به دلیل اتصال آن به شبکه ریلی جمهوری آذربایجان و روسیه که منجر به کاهش هزینه های حمل و نقل به این منطقه می شود را مهم ارزیابی کرد و گفت: رقابت در حوزه ترانریت بین المللی یکی از مهمترین عرصه های رقابت بین المللی است و بهره مندی از کریدور شمال_جنوب که ازمنطقه آزاد انزلی عبور می کند موجب کاهش هزینه و زمان حمل و نقل کالا در مسیر آسیا به اروپا می شود.
معاون وزیر امور خارجه صادرات، تجارت، ترانزیت ،تولید و گردشگری را از اولویت های مناطق آزاد برشمرد و افزود: با توجه به ظرفیت های استان گیلان درحوزه شیلات و آبزی پروری، منطقه آزاد انزلی می تواند به هاب پرورش و صادرات ماهی در دریای خزر تبدیل شود و این امر در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی زمینه افزایش درآمدهای ارزی کشور واشتغالزایی را فرآهم می کند.
دکتر رحیم پور با بیان اینکه توسعه چشمگیر زیرساخت ها در منطقه آزاد انزلی و صادرات بیش از ۳۰۰ میلیون دلاری از این منطقه به کشورهای حاشیه خزر بسیار تحسین بر انگیز و نوید بسیار خوبی برای استفاده از ظرفیت های این منطقه درصادرات کالاهای غیر نفتی است افزود: با توجه به انعقاد تفاهم نامه ایران با چهار کشور حاشیه خزر در خصوص ممنوعیت صید ماهیان خاویاری به مدت ۱۰سال، و جایگاه ایران به عنوان چهارمین کشور تولید کننده ماهی قزل آلا در دنیا، سرمایه گذاری در پرورش ماهی قزل آلا با نگاه صادراتی درمنطقه آزاد انزلی علاوه بر تامین مصرف داخلی موجب تامین ذخایر ماهیان خاویاری در دریای خزر خواهد شد.
نماینده ویژه ایران در امور دریای خزر با اشاره به برگزاری اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر در سال آینده و در شهر آستانه کشور قزاقستان اظهار امیدواری کرد که نشستی با نتیجه برد برد با چهار کشور دیگر حاشیه خزر به سرانجام رسد.
گفتنی است صادرات ماهی به کشورهای حاشیه دریا ی خزر، پرورش ماهی درقفس، صنایع شیلات، ساخت کارخانه تولید و فرآوری ماهی درمنطقه آزاد انزلی ازدیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود.

(۰)(۰)کد مطلب: 163518
تاریخ: ۲۱ دی ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری تعزیه ۲۵۰ ساله ذوالجناح در روستای ضیابر

گیل نگاه/ بابک جدی:  تعزیه ذوالجناح ضیابر هر ساله در ظهر عاشورا در روستای ضیابر از توابع بخش مرکزی شهرستان صومعه سرا با قدمتی حدودا 250 ساله برگزار می شود. دربرپایی این ایین مذهبی قریب به 110 نفر مشارکت…

گزارش تصویری از عزاداری ظهر عاشورا در لاهیجان

گیل نگاه/احسان حسن پور: دوست داران حسینی در لاهیجان همزمان با سراسر کشور با حضور در مراسم عاشورای حسینی در غم شهادت سالار شهیدان و یاران باوفایش به سوگ نشستند.  

گزارش تصویری عزاداری تاسوعای حسینی روستای سوخته کوه آستانه اشرفیه

گیل نگاه/سیدجواد میرحسینی: مراسم عزاداری تاسوعای حسینی در روستای سوخته کوه حرم آقا سید کیا واقع در آستانه اشرفیه برگزار شد.