در مراسم بزرگداشت «م.پ جکتاجی» عنوان شد؛

فعالیت‌های ارزنده جکتاجی که بدون کمک‌های دولتی است برای همیشه در تاریخ گیلان و ایران باقی می‌ماند/ شناخت فرهنگی ایران در گرو شناخت فرهنگی گیلان

گیل نگاه/امیرحسین کریمی: مراسم گرامیداشت استاد محمد تقی‌ پوراحمد جکتاجی مشهور به «م. پ. جکتاجی»، گیلان‌شناس، روزنامه نگار و شاعر گیلکی سرا امروز ۲۸ دی ماه ۹۶ با حضور جمع زیادی از فعالان فرهنگی در پژوهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان برگزار شد. از جمله مدیران و نمایندگان نام آشنا در مراسم ژاله حساس خواه رییس سازمان اسناد و کتابخانه‌های استان گیلان، احمد رمضانپور، فرهام زاهد و اسماعیل حاجی‌پور از اعضای شورای شهر رشت بودند.
در ابتدای مراسم کلیپی پخش شد که در آن عملکرد چندین ساله نشریه گیله وا مورد بررسی قرار گرفته بود و در ضمن آن نظر بسیاری از اهالی قلم، از جمله علیرضا پنجه‌ای، جعفر خمامی‌زاده، محمود طیاری، احمد عاشور‌پور، سیروس شمیسا و فریبرز محقق درباره عملکرد جکتاجی در گیله وا پرسیده شده بود.

چرا باید جشن نامه جکتاجی را نشر دهیم؟
در ابتدای مراسم سروش اکبرزاده، پژوهشگر و فعال فرهنگی گیلان به عنوان سخنران اول به ارائه سخنانی پیرامون عملکرد فرهنگی جکتاجی پرداخت و گفت. ما حدود ۴۰ سال است که متولیان فرهنگ این دیار را دیده‌ایم که با در اختیار داشتن اکثر امکانات و خدمات نتوانسته‌اند کاری در خور تقدیر انجام دهند اما امثال جکتاجی با وجود اینکه از بهره‌های دولتی خاصی برخوردار نبودند، کار‌های ارزنده‌ای انجام دادند که برای همیشه در تاریخ فرهنگی گیلان و ایران باقی خواهند ماند.
او در ادامه سخنان خود ضمن تمجید از جکتاجی عنوان کرد: همه ما گیلانیان افتخار داریم که فرزند شهری هستیم که جکتاجی را در خود پرورش داده است.

جکتاجی مدام در مرکز بحران بوده و هست
محمد کاظم یوسف‌پور استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه گیلان سخنران بعدی مراسم بود.
او سخنان خود را با ورود به حوزه شغلی جکتاجی آغاز کرد و گفت: م. پ جکتاجی شغل و حرفه‌ای را انتخاب کرده است که مدام در دایره انواع بحران‌ها و اتهامات است و من هیچگاه برای ایشان آرزوی آسایش نداشته‌ام، چون ایشان به دست خود به انتخابی زده است که از هرگونه آسایش و راحتی به دور است.
یوسف‌پور در تکمیل این بخش از سخنان خود گفت: نمی‌توان روزنامه نگار بود و طعم بحران‌ها و فشار‌ها را نچشید.

گارنیک آساتوریان از جکتاجی گفت
گارنیک آساطوریان، پژوهشگر حوزه کرد‌شناسی هم در ابتدای سخنان خود در این مراسم گفت: من مجموعه مقاله‌هایی را پیرامون عملکرد استاد جکتاجی و پیوند آن با گیلان نوشته بودم که متاسفانه نشد که در کتاب جشن نامه جکتاجی قید شود اما حتما در تلاشم تا این مجموعه مقالات را در یکی از نشریات محلی چاپ کنم.

شناخت فرهنگی ایران در گرو شناخت فرهنگی گیلان
این پژوهشگر حوزه کرد‌شناسی در ادامه گفت: جدای از اینکه کتاب جشن نامه استاد جکتاجی که حتما ماندگار خواهد شد، فعالیت‌های خود ایشان هم سال‌ها در تاریخچه فرهنگی این کشور باقی خواهد ماند.
آساطوریان در ادامه ضمن اشاره به ظرفیت فرهنگی بالای گیلان گفت: ما اگر بخواهیم بنیاد‌های اجتماعی و مردمی ایران را بشناسیم حتما باید در تاریخچه فرهنگی اجتماعی گیلان کاوش کنیم چون بخش قابل توجهی از فرهنگ ایرانی از فرهنگ گیلان نشات گرفته است.

کهن گرایی ایرانی که خار چشم همه شده است
آساطوریان در ادامه افزود: بنده معتقدم چیزی که سبب شده تمام دنیا نسبت به ایران حسادت خاصی داشته باشند نه زمینه‌های سیاسی و سیاستمداری سیاستمداران کشور، بلکه کهن گرایی نهفته در عرصه فرهنگی ایران است که توانسته ایران را در جهان برجسته کند.

گیله گپ و سخنوری رحیم چراغی
در ادامه برنامه رحیم چراغی، که کتاب جشن نامه جکتاجی به همت او نوشته و جمع آوری شده است با زبان گیلکی به بیان خاطراتی طنز از روزگار گذشته روزنامه نگاری گیلان پرداخت که با تشویق و اقبال بسیار حاضران رو به رو شد.

فعالیت‌هایم در حوزه فرهنگ به مردم باز می‌گردد


سخنران پایانی این برنامه، محمد تقی پوراحمد جکتاجی بود که این برنامه به منظور پاسداشت او برگزار شده بود.
جکتاجی سخنان خود را با ارائه این سوال آغاز کرد و گفت: اگر برای کاری این چنین کم، جامعه فرهنگیان استان این چنین به تعریف و تمجید بنده می‌پردازد پس برای کاری بزرگ چه خواهد کرد؟ او ضمن تاکید بر این بخش از سخنان خود گفت: من هر اقدامی که در حوزه فرهنگ انجام داده‌ام به خود این مردم باز می‌گردد و مربوط به همه مردم گیلان است.
در انتهای برنامه نیز لوح‌های یادبودی از طرف پژوهشکده گیلان‌شناسی، مجمع فرهنگیان، سازمان اسناد و کتابخانه‌های ملی گیلان و خانه فرهنگ گیلان به استاد محمد تقی پوراحمد جکتاجی اهدا شد.

(۰)(۰)


کد مطلب: 164750
تاریخ: ۲۸ دی ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…