روایت روزی که «گیله‌وا» توقیف نشد و تا امروز ماند

مختار جباری

تابستان ٧۴ بود، جلسه در ارشاد شروع شد، و همه منتظر بودند براى شنیدن یک گزارش.
شروع کرد به گزارش دادن؛ با هیجان و تند و پر شور صحبت می‌کرد.
براى متقاعد کردن دیگران و بهتر بگویم مقهور و مجذوب کردنشان همیشه از این شیوه استفاده می‌کرد، با حرارت حرف می‌زد، واژگانى که بکار می‌برد درست حساسیت‌هاى مخاطبینش را هدف قرار می‌داد و جواب هم می‌داد! حدود نیم ساعت گفت و گفت با‌‌ همان حرارت که شروع کرده بود با‌‌ همان حرارت تمام کرد!
بعداز صحبت‌هاى او براى چند ثانیه سکوتى سنگین بر جلسه حاکم شد، سکوت را رییس جلسه شکست و جمع بندى و نتیجه این شد که «گیله وا» تعطیل شود!
برایم این نتیجه خیلى سخت بود، نمى توانستم شاهد یک فاجعه‌ی فرهنگى باشم.
«جکتاجى» (بیشتر بخوانید) مرا نمى‌شناخت نه به اسم نه به رسم؛ اما من که گیله واى او را مى‌شناختم و هر وقت از چهارراه میکائیل رد می‌شدم امکان نداشت کنار کیوسک مطبوعاتى روبروى گل فروشى شکوفه سرا توقف نکنم و سوال نکنم که:
آقا گیله وا اومده؟
گیله وا نباید تعطیل می‌شد. گیله وا فقط یک مجله نبود، گیله وا وجدان جمعى ما گیلانیان بود، گیله وا آگاهى تاریخى ما بود!
پس از صحبت رییس جلسه، از ایشان خواستم چند دقیقه صحبت کنم، با حرارت شروع نکردم، آرام سر حرف‌هایم را گشودم، سعی کردم استدلال‌هاى دوستى که با شور و حرارت خواهان تعطیلى گیله وا شده بود را رد کنم یا در آن‌ها تردید ایجاد کنم.
حدود یک ربع یا بیست دقیقه صحبت کردم وقتى صحبت‌هایم تمام شد او که روبرویم نشسته بود و تمام هیجان کلامى خود را در نیم ساعت بکار برده بود تا جلسه را متقاعد کند که گیله وا باید تعطیل شود، نگاهى پر از خشم بر من داشت.

رییس جلسه ناگهان این نگاه سنگین او بر من را برید و خطاب به حاضرین گفت در این جلسه براى تعطیلى گیله وا تصمیم گیرى نمی‌شود بماند براى هفته آینده تا مستندات و استدلال هاى هر دو ادعا مجدداً مرور شود!
از جلسه که خارج می‌شدیم آمد کنارم و به آرامى اما با‌‌ همان ناراحتى و خشم گفت: تمام زحمات ما را به باد دادى….
گیله وا دیگر بسته نشد، ماند و هنوز هم هست و خواهد ماند از آن جلسه هیچ نمانده است جز خاطره‌اى که بخشى از تلخى‌های ما شده است.
بودلر در قطعه‌اى مى‌نویسد:
«هیچ چیز به بلنداى روزهاى تاریک نیست»

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 165003
تاریخ: ۳۰ دی ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…