روایت روزی که «گیله‌وا» توقیف نشد و تا امروز ماند

مختار جباری

تابستان ٧۴ بود، جلسه در ارشاد شروع شد، و همه منتظر بودند براى شنیدن یک گزارش.
شروع کرد به گزارش دادن؛ با هیجان و تند و پر شور صحبت می‌کرد.
براى متقاعد کردن دیگران و بهتر بگویم مقهور و مجذوب کردنشان همیشه از این شیوه استفاده می‌کرد، با حرارت حرف می‌زد، واژگانى که بکار می‌برد درست حساسیت‌هاى مخاطبینش را هدف قرار می‌داد و جواب هم می‌داد! حدود نیم ساعت گفت و گفت با‌‌ همان حرارت که شروع کرده بود با‌‌ همان حرارت تمام کرد!
بعداز صحبت‌هاى او براى چند ثانیه سکوتى سنگین بر جلسه حاکم شد، سکوت را رییس جلسه شکست و جمع بندى و نتیجه این شد که «گیله وا» تعطیل شود!
برایم این نتیجه خیلى سخت بود، نمى توانستم شاهد یک فاجعه‌ی فرهنگى باشم.
«جکتاجى» (بیشتر بخوانید) مرا نمى‌شناخت نه به اسم نه به رسم؛ اما من که گیله واى او را مى‌شناختم و هر وقت از چهارراه میکائیل رد می‌شدم امکان نداشت کنار کیوسک مطبوعاتى روبروى گل فروشى شکوفه سرا توقف نکنم و سوال نکنم که:
آقا گیله وا اومده؟
گیله وا نباید تعطیل می‌شد. گیله وا فقط یک مجله نبود، گیله وا وجدان جمعى ما گیلانیان بود، گیله وا آگاهى تاریخى ما بود!
پس از صحبت رییس جلسه، از ایشان خواستم چند دقیقه صحبت کنم، با حرارت شروع نکردم، آرام سر حرف‌هایم را گشودم، سعی کردم استدلال‌هاى دوستى که با شور و حرارت خواهان تعطیلى گیله وا شده بود را رد کنم یا در آن‌ها تردید ایجاد کنم.
حدود یک ربع یا بیست دقیقه صحبت کردم وقتى صحبت‌هایم تمام شد او که روبرویم نشسته بود و تمام هیجان کلامى خود را در نیم ساعت بکار برده بود تا جلسه را متقاعد کند که گیله وا باید تعطیل شود، نگاهى پر از خشم بر من داشت.

رییس جلسه ناگهان این نگاه سنگین او بر من را برید و خطاب به حاضرین گفت در این جلسه براى تعطیلى گیله وا تصمیم گیرى نمی‌شود بماند براى هفته آینده تا مستندات و استدلال هاى هر دو ادعا مجدداً مرور شود!
از جلسه که خارج می‌شدیم آمد کنارم و به آرامى اما با‌‌ همان ناراحتى و خشم گفت: تمام زحمات ما را به باد دادى….
گیله وا دیگر بسته نشد، ماند و هنوز هم هست و خواهد ماند از آن جلسه هیچ نمانده است جز خاطره‌اى که بخشى از تلخى‌های ما شده است.
بودلر در قطعه‌اى مى‌نویسد:
«هیچ چیز به بلنداى روزهاى تاریک نیست»

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 165003
تاریخ: ۳۰ دی ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کنسرت «آواز پارسی» در رشت

گیل نگاه/آیسان حقیقت: کنسرت  «آواز پارسی» با حضور شهرام ناظری و حافظ ناظری عصر امروز (جمعه 4 اسفند) به تهیه کنندگی امیر پورنقدی در سالن نامجو رشت برگزار شد.

به روایت تصویر؛

پیروزی ارتش سرخ «جادوگر» برابر شاگردان «شهریار»

گیل نگاه/رضا احمدپور: در جریان هفته بیست و چهارم لیگ برتر فوتبال ایران، دو تیم سپیدرود رشت و سایپا تهران عصر امروز (جمعه 4اسفند) در ورزشگاه سردار جنگل رشت به مصاف یکدیگر رفتند که در پایان شاگردان علی کریمی…

گزارش تصویری رقابت خودروهای کلاسیک،آفرود،موتورریس و تیونینگ منطقه آزاد در لاهیجان

گیل نگاه/آدینه صالح نژاد: صبح امروز جمعه چهارم اسفندماه هیات موتورسواری و اتومبیلرانی شهرستان لاهیجان همایش بزرگ موتورسواری و اتومبیلرانی را برگزار کرد. این مسابقات از سوی اداره ورزش و جوانان شهرستان لاهیجان با همکاری شهرداری و شورای…