گزارش گیل نگاه از پروژه جمع‌آوری آب‌های سطحی رشت؛

دلیل روند کند ۹ پروژه در دست اجرا چیست؟ ۱۸ پروژه جمع‌آوری آب‌های سطحی رشت در انتظار تامین منابع مالی

گیل نگاه/شقایق نوشاد:رشت پرباران‌ترین بین مراکز استان‌ها و به همراه یک شهر دیگر گیلان یعنی انزلی دارای بیشترین بارش سالانه در کشور است؛ شاخص سنجش ایستگاه‌های هوا‌شناسی رشت نشان می‌دهد که به‌طور میانگین سالانه در این شهر هزار و ۵۰۰ میلی‌متر باران می‌بارد.

بارش‌هایی که جدا از خوشحالی مردمانش و ایجاد آب‌وهوای دل‌انگیز برای زندگی،معضلی قدیمی برای شهروندانش در مواقع پرباران به‌جای می‌گذارد.

«آب‌گرفتگی معابر» سال‌هاست که به جزئی جدانشدنی بارندگی‌های رشت تبدیل‌شده است.

البته باید یادآور شد که مسئولان شهری رشت چند سالی است که به‌طورجدی تر طرح اجرای جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی را از طریق لوله‌گذاری در مناطق آبگیر و پرخطر در دستور کار قرار داده‌اند.

زمان اجرای این پروژه ۵ سال و با برآورد هزینه‌ای حدود ۳۵ میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده بود. در همین راستا دیگراستانداری گیلان در کنار ستاد مدیریت بحران متعهد شدند تا با تامین لوله‌های موردنیاز برای پروژه هدایت آب‌های سطحی، یاری گر مدیریت شهری در این حوزه باشند.

اجرای این طرح مشکل آب‌گرفتگی چند منطقه رشت که شکل بحرانی داشت مانند خیابان معلم را کمتر از گذشته کرده و در محدوده‌هایی کاملا برطرف کرده است اما هنوز هم اهالی برخی مناطق با هر بارندگی شدید نگران آب‌گرفتگی خیابان‌ محل زندگی،منازل و اماکن کسبشان هستند.

شناسایی ۶۶ نقطه آبگیر در رشت

علی بهارمست معاون عمرانی و امور زیربنایی رشت در گفت گو با گیل نگاه با بیان اینکه در سطح شهر رشت حدود ۶۶ نقطه آبگیر با نیازمندی اجرای پروژه هدایت آب‌های سطحی شناسایی شده است گفت: از این تعداد تا کنون ۳۹ پروژه با هزینه ۷۰۰ میلیارد ریال طی سال‌های گذشته انجام شده و در حال بهره‌برداری است.

او ادامه داد: حدود ۹ پروژه در دست اجرا است و مابقی ۱۸ پروژه در صورت تامین منابع مالی در سال‌های آینده برنامه‌ریزی خواهد شد.

دلیل طولانی شدن پروژه جمع‌آوری آب‌های سطحی خیابان مطهری رشت

معاون عمرانی و امور زیر بنایی رشت در خصوص پروژه خیابان مطهری رشت هم این‌گونه به گیل نگاه توضیح داد: مسیر پروژه خیابان مطهری که در واقع خط انتقال آب‌های سطحی کوچه‌های ویشگاهی و نشاط است یکی از مسیر‌های پرترافیک بوده و مسائل متعددی باعث تاخیر این پروژه شده است.

او برخورد با تاسیسات زیر بنایی، اخذ مجوز‌های مختلف، عبور و مرور و ترافیک شدید و مسائل مالی را از جمله این مشکلات معرفی کرد.

بهارمست با اشاره به اینکه جهت اجرای پروژه‌های آب‌های سطحی همواره سعی شده از پیمانکاران دارای توانمندی فنی و اجرایی بالا استفاده شود خاطرنشان کرد: در خصوص اعتبارات لازم، شهرداری از سال ۹۳ به بعد از منابع داخلی خود جهت تامین اعتبار این پروژه‌ها بهره برده است.

او یادآور شد: سال‌های اخیر شهرداری رشت همانند بسیاری از دستگاه‌های اجرایی در تامین منابع مالی با مشکل مواجه شده و این موضوع قطعا در کاهش سرعت اجرای پروژه‌ها تاثیرگذار است.

ساماندهی ۱۸ نقطه آبگیر رشت بعد از مطالعات و تامین مالی

معاون عمرانی و امور زیر بنایی رشت در پایان گفت: حدود ۱۸نقطه آبگیر در مناطق مرکزی و اطراف شهر رشت شناسایی شده که پس از بررسی‌های دقیق‌تر و انجام مطالعات در برنامه سال‌های آینده جهت اجرا قرار خواهد گرفت.

میزان تحقق بودجه شهرداری پایین بود

امیرحسین علوی رئیس شورای شهر رشت و عضو کمیسیون عمران شورای شهر هم در گفت‌وگو با گیل نگاه در خصوص اختصاص بودجه سال ۹۶ به محلات کم برخوردار با بیان اینکه برای تحقق بودجه ۹۶ با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و جامعه مشکل داشتیم و تحقق بودجه ما در این خصوص عدد بسیار پایینی بوده است گفت؛به همین دلیل پروژه‌هایی که اجرا شده‌‌ همان پروژه‌هایی بوده که در اواخر سال ۹۵ استارت خورده بود و  نگاه شورای چهارم در این زمینه همین بوده و این موضوع در شورای پنجم هم دنبال می‌شود.

اولویت اجرای برخی پروژه‌ها در مناطق کمتر برخوردار شهر

علوی افزود: در بسیاری از این پروژه‌های عمرانی مانند پروژه‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی و احداث پارک‌ها نشانه‌گذاری و هدف‌گذاری ما مناطقی بوده که کمتر از این امکانات برخوردار بوده و مشکلات پروژه‌های زیرساختی بیشتری داشتند.

رئیس شورای شهر رشت با ذکر این نکته که مشکلات زیرساختی زیادی در این مناطق وجود دارد گفت؛امیدواریم در ادامه مسیر با جمع‌کردن پروژه‌های نیمه‌تمام و در مرحله بعد با برنامه‌ریزی مناسب در بحث تحقق منابع و برنامه‌ریزی‌های پروژه ۹۷ بتوانیم این سیاست را ادامه دهیم.

کمبود منابع مالی و نه مشکل اجرا

علوی در ادامه صحبت‌های خود به گیل نگاه گفت: دلیل کند پیش رفتن عملکرد در این پروژه‌ها هم به دلیل کمبود منابع مالی بوده است ولی مشکلی در اجرا نداشته مگر برخی از پروژه‌ها که خودمان متوقف کرده تا به جمع‌بندی کاملی برسیم.

او در خصوص پروژه محدوده جهاد رشت که هنوز کامل نشده و مشکلاتی مانند ترافیک را در این منطقه ایجاد کرده است گفت: مشکلاتی که برای مردم این منطقه ایجادشده به‌حق بوده و این پروژه یک موقعیت خاصی داشته که به دلیل اینکه شهرداری و سازمان آب و فاضلاب هم‌زمان در این منطقه پروژه‌ای در دست اجرا داشتند این دو پروژه باهم تلاقی پیداکرده‌اند.

عذرخواهی رئیس شورای شهر رشت از ساکنان محدوده جهاد

رئیس شورای شهر رشت در ادامه از ساکنان این منطقه بابت مشکلات به وجود آمده عذرخواهی کرد و گفت: سعی می‌کنیم طی چند روز آینده در شرایط جوی مناسب روکش و مرمت آسفالت این پروژه به پایان برسد.

از ۲هزار متر پروژه خیابان مطهری ۲۰۰ متر باقی‌مانده است

علوی در خصوص پروژه خیابان مطهری هم این‌گونه پاسخ داد: در این منطقه از کل ۲۰۰۰ متر پروژه که اجرا شده بود ۲۰۰متر از این پروژه به دلیل برخورد به فصل زمستان متوقف‌شده تا بتوان در فصل مناسب جمع‌بندی شود و حوزه معاونت عمرانی ما سعی دارد که تا در آینده نزدیک مشکلات این پروژه‌ها را مرتفع سازد.

این‌که پروژه جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی در رشت بالاخره چه زمانی به اتمام می‌رسد با توجه به شرایط برشمرده زودهنگام نیست و بازهم نیازمند صبوری شهروندان رشت و ساکنان مناطق آبگیر است.این شهروندان از اعضای شورا  و شهردار رشت انتظار دارند که در اهم و مهم پروژه‌های مختلف معضل بزرگی که زندگی آن‌ها را در روزهای بارانی از حالت عادی خارج می‌کند در حاشیه قرار ندهند.

(۰)(۰)


کد مطلب: 165181
تاریخ: ۶ بهمن ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
شهروند

عکس آخر بعد از اجرای پروژست!!!! قبل از اجرای پروژه کوچه ویشکایی مشکل آب گرفتگی نداشت اما هم اکنون کل مسیر لوله گذاری مشکل آب گرفتگی دارد و چاهچه ها در جای نامناسب اجرا شده و پروژه به جای جمع آوری و هدایت آبهای سطحی به جمع آوری و نگهداری آبهای سطحی تغییر نام پیدا کرده و آسفالت به بدترین شکل امکان اجرا شده تمامی آسفالت بعد از اولین باران از سطح زمین جدا شده.!!بهتر است مسئولین سالی یکبار از روند اجرای پروژه بازدید بعمل آورند

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…