در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری فرمانداری رشت اعلام شد؛

اجرای سه طرح اشتغال در رشت/انتقاد فرماندار از عدم همکاری سازمان صنعت و معدن و تجارت استان برای رفع مشکلات

گیل نگاه/شقایق نوشاد:جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری در شهرستان رشت امروز سه شنبه سوم بهمن ماه به ریاست سید محمد احمدی سرپرست فرمانداری رشت و با حضور مجید متقی طلب رییس پارک علم و فناوری گیلان و علی لقمانی مدیر اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان رشت و جمعی از مدیران اجرایی و مدیران بانک های شهرستان در سالن جلسات فرمانداری رشت برگزار شد.

لقمانی مدیر اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان رشت در شروع جلسه با بیان این که سه طرح اشتغالزا در رشت با عنوان اشتغال فراگیر، طرح روستا -تعاون و کارا و مشاغل خانگی در گیلان اجرا شده است گفت : در طرح مشاغل خانگی براساس آخرین آمار دریافتی از سامانه از کل اعتبار ۴ میلیارد و ۷۷۵ میلیون تومان اعتبار در شهرستان حدود ۱ میلیارد و۳۴ میلیون اعتبار جذب شده و ما نیازمند پیگیری دستگاه های اجرایی و متولیان امر در این زمینه برای دریافت کامل اعتبارات این طرح در شهرستان هستیم .

او در ارتباط با طرح اشتغال فراگیر این چنین توضیح داد که : در این طرح یک سامانه ای مشخص تعیین شده است و اطلاعات افراد، کد رهگیری گرفته و آماده دریافت کد عبور به افراد است و برای افرادی که به دنبال ثبت نام در طرح اشتغال فراگیر هستند آماده ثبت نام است .

لقمانی با اشاره به جلسه قبلی کارگروه اشتغال گفت: ابتدا طرح ها در کمیته فنی طرح شده و بعد مصوب در کارگروه فنی، طرح ها در کارگروه اشتغال تایید نهایی می شود .

لقمانی در ادامه از طرحی با عنوان طرح کارورزی یاد کرد که هنوز اجرایی نشده است و گفت : در این طرح فارغ التحصیلان از دانشگاه ها که حداکثر ۵ سال از فارغ التحصیلی شان گذشته است می توانند وارد سامانه تعریف شده شوند و به عنوان کارورز ثبت نام کنند .

او ادامه داد : دستگاه های پذیرنده کارآموزان هم وارد همین سامانه می شوند و کارورز با با دستگاه پذیرنده قراردادی منعقد می کنند و بر اساس آن قرارداد فارغ اتحصیل می تواند در این بنگاه اقتصادی مشغول به کار شود و کارورز تا حداکثر ۶ ماه برای کسب تجربه در آن مکان مشغول به کار می شود .

لقمانی گفت : برای هر فردی که به عنوان کارورز مشغول کار است بر اساس مصوبه مبلغی در حدود ۳۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که افراد با توجه به سطح تحصیلی می توانند از این اعتبار استفاده کنند .

سید محمد احمدی فرماندار رشت هم در ادامه جلسه گفت : از جمله مسائلی که در این خصوص باید در نظر داشت کارهایی از جمله آموزش است که از فردا مرحله اول آن شروع می شود .

مدیران سازمانی که به برگزاری کارگروه ها اعتقادی ندارند

احمدی، ضمن اشاره به عدم حل مشکل سازمان صنعت و معدن و تجارت با فرمانداری رشت گفت : علی رغم درخواست انجام شده با رییس محترم این نهاد، این سازمان تمایلی به حل موضوعات و مشکلات خود در حوزه جغرافیایی شهرستان رشت ندارد و فعالیت این نهاد به طور متمرکز انجام گرفته واعتقادی به حل مسائل در چنین کارگروه هایی ندارد.

سرپرست فرمانداری رشت در انتهای سخنان خود گفت : هدف کلی این کارگروه این است که ما بتوانیم با هم افزایی و استفاده از تمام توان نسبت به این موضوعات به نتیجه هایی عالی در خصوص اشتغال برسیم و من بستر استان و شهرستان را در این زمینه بسیار آماده می بینم .

آمادگی پارک علم و فناوری گیلان برای برگزاری دوره‌های کارآفرینی

مجید متقی طلب رییس پارک علم وفناوری گیلان هم در ادامه این جلسه گفت : اعتبارات مربوط به سازمان های دانش بنیان معمولا از اعتبارات وزارت علوم تحقیقات و فناوری و معاونت علمی فناوری تامین می شود .

او یکی از بانک هایی که برای تامین اعتبارات و توسعه اشتغال مبتنی بر دانش را صندوق کار آفرینی امید معرفی کرد و گفت: یکسری مشکلات در ارتباط با نوع پروتکل و دستور العمل هایی که در این بانک وجود دارد که با قانون شرکت های دانش بنیان در تناقض است.

رییس پارک علم و فناوری گیلان درادامه کارگاه نیمه صنعتی در «فشتام» را فرصت بسیار مناسبی در تامین اعتبارات برای طرح های فناورانه ای که بیش از ۴۰ مورد است است دانست و گفت: این کارگاه می تواند درایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی و فناوری شهرستان موثر باشد.

متقی طلب با اشاره به موضوع آموزش های کارآفرینی گفت: سازمان ما آمادگی لازم را در زمینه برگزاری دوره های کارآفرینی برای همه دستگاه ها را دارد و شرکت های فعال موثری در ارتباط به این موضوع هستند که می توانند در ارتباط با توسعه کارآفرینی در ایجاد اشتغال مفید باشد .

(۰)(۰)کد مطلب: 165857
تاریخ: ۳ بهمن ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری نمایش «گفتگوی فراریان» در رشت

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: نمایش «گفتگوی فراریان» به نویسندگی محمد زارع و به کارگردانی میلاد شجره از 2 الی 9 خرداد در تماشاخانه هامون رشت به روی صحنه می رود.  

از دریچه دوربین «گیل نگاه»؛

مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب اردیبهشت‌ماه ۹۷

گیل نگاه/گروه عکس: این گزارش شامل مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب رویدادهای خبری ماه گذشته (اول تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۹۷) از دریچه دوربین عکاسان گیل نگاه است. در ادامه عکس‌هایی از پویا بازارگرد، رضا احمدپور، بابک جدی، آیسان حقیقت، آدینه صالح نژاد، احسان حسن‌پور، مائده سیدی، سائده محمدی، مطهر منفرد و امیرصالحغنجی را مشاهده می‌کنید.      …

به روایت تصویر؛

گذری به دوشنبه بازار شفت

گیل نگاه/ اشکان شعبانی: بازارهای هفتگی با افزایش راهها و گسترش شبکه های ارتباطی هنوز درعرصه اقتصادی و اجتماعی جاذبه های سنتی خود را حفظ کرده اند به طوری که می توان آنها را از جمله جاذبه های توریستی…