نگاهی به چرایی سفرهای مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت؛

بسیار سفر کرده تا پخته شده خامی/از یاد بردن حمله منصفانه و دفاع متواضعانه در رسانه‌ها

گیل نگاه/آوا نیکنام

یک

محسن رنانی: اگر در ۳۵ ساله گذشته نتوانسته‌ایم دیگر نمی‌توانیم. ما از مشروطه تا انقلاب اسلامی ۳۰ میلیارد و از انقلاب اسلامی تاکنون ۳۵ میلیارد بشکه نفت فروخته‌ایم. چاه‌های نفتمان را در این ۳۵ سال تخلیه کرده‌ایم. ذخایر آب در تمام دشت‌های کشور بحرانی شده است. در این ۳۵ سال همه منابعمان را مصرف کردیم تازه می‌گویید اول راهیم؟

غلامرضا مصباحی مقدم: به دلیل اینکه الگو نداشتیم

محسن رنانی: الگو نداشته‌اید چون اصولاً توسعه را به مفهوم مدرن درک نمی‌کرده‌ایم. بنابراین به توسعه و به غرب به عنوان یک لجنگاه و لجنزار نگاه کردیم و فرصت‌هایمان را از دست دادیم. غرب خطا کرده، ما باید مسیر توسعه را برویم با حذف خطاهای غرب. با چه منابعی می‌خواهیم از صفر شروع کنیم؟

محسن رنانی: می‌گویید اشتباه کردیم و می‌خواهیم برگردیم از صفر. با چه امکانی؟

غلامرضا مصباحی مقدم: از صفر نیست. اصلاح روشها و اصلاح مبانی لزوما از صفر نیست. ما که نمی‌توانیم هواپیمای در حال پرواز را متوقف کنیم. ما می‌باید هواپیمای در حال پرواز را اگر می‌توانیم مسیرش را اصلاح و درست کنیم.

این بخشی از برنامه زاویه شبکه ۴ سیما در آذرماه ۱۳۹۴ با موضوع «آسیب‌شناسی تجربه و گفتمان توسعه در ایران» است. در هفته گذشته به‌رسم چند مدت اخیر پس از سفر فاطمه قدیمی مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت به ماکائو جهت شرکت در نشست دوره‌ای شهرهای خلاق خوراک‌شناسی یونسکو سایتهای خبری متعددی به این مسئله پرداخته و مانند گذشته به انتقاد شدید از او پرداختند و سوالی که همواره مطرح می‌شده را برای چندمین بار پرسیدند.

نتیجه این سفرها چیست؟

دو

برای پرداختن به این بحث ابتدا باید پیشنیازهایی درباره توسعه را پاس کنیم. توسعه به معنای امروزی آن اساسا مفهومی غربی است و اگر ما به دنبال آن هستیم هیچ عقل سلیمی قبول نمی‌کند به‌اصطلاح چرخ را از نو اختراع کنیم. مانند آن شیوه ای که بسیاری از مسئولین در نزدیک به چهار دهه گذشته کردند و دیدیم نتیجه آنچه شد. می‌پرسید چه ربطی به سفرها دارد؟ ارتقای سطح تعامل شهر، تعریف پروژه‌های فرهنگی بین‌المللی و … وابسته به همین گونه سفرها است. بهتر است به جای اینکه اصل سفرها را زیر سوال ببریم متوجه شویم الگوبرداری خود بخشی از پیشرفت خواهد بود. مدیر روابط عمومی فعلی شهرداری چه خودآگاه و چه ناخودآگاه به‌درستی متوجه شده که روابط عمومی شهرداری در واقع روابط عمومی شهر است و بسیار با روابط عمومی دیگر سازمانها متفاوت است. این را از اصرارش برای مراودات بین‌المللی و وزن و توجهی که برای امور بین‌المللش قائل است به راحتی می‌توان متوجه شد.

سه

حال بیایید کمی شجاع باشیم و نمایندگانمان را مورد پرسش قرار دهیم. عده‌ای که همواره فرد مورد نظر، شهردار کنونی و شهرداری سایق را مورد عتاب و خطاب قرار داده اند و با دلایلی همچون «هر رفتی یک آمدی دارد» جلوی برخی سفرها را گرفتند. آن‌ها که انگشت اتهام خود را به سمت شهردار و شهرداری می‌گرفتند غافل از این مثال معروف که وقتی فردی را متهم می‌کنی یک انگشت به سمت دیگری و مابقی انگشتان به سمت خودت است. آن‌ها که هرگز از خود نپرسیدند و هرگز هم توضیحی ندادند که خود در پروسه شهر خلاق خوراک‌شناسی چه کرده اند. کدام سنگ را از سر راه برداشتند؟ در کدام طرح مشارکت کردند؟ برای ارتقای مراودات رشت در سطح بین‌المللی چه کردند؟ کدام یک طرحی در مقیاس مناسب برای این روند تعریف کرده و پیشنهاد داده اند؟ کدام یک ارزش میراث ناملموس را می‌دانند و به آن اهمیت می‌دهند؟ تکلیفمان را با خودمان روشن کنیم. آیا می‌خواهیم الگوی امتحان پس داده را طی کنیم یا به دنیال استانداردها و راه‌های من‌درآوردی هستیم؟حداقل دستاورد سفرهای مدیر فوق الذکرزنده نگه‌داشتن نام (نه برند چون برند نشده است) شهر خلاق خوراک‌شناسی برای رشت است. اما آیا دیگر پازلهای مدیریت شهری به وظیفه خود عمل کرده اند؟

چهار

از یاد نبرده‌ام! این نافی تمام مشکلاتی که او در بخش تحت مدیریتش دارد، نیست. در مقاطعی رفتار غیر حرفه‌ای، به‌کارگیری مدیران میانی غیر متخصص که باعث عدم دروازه‌بانی مناسب می‌شود، عدم حضورش در برخی نشست‌های مهم و … از اشکالات اساسی او است. مهمتر از همه این موارد، به نظر می‌رسد خود او نیز با عدم توضیح درباره نوع سفرها و منافع هر سفر، عدم گزارش دهی مناسب به افکار عمومی، عدم برقراری دیالوگ مناسب با نمایندگان و افکار عمومی در جهت تبیین پروژه‌های مشترک انجام‌شده با دیگر شهرهای عضو شبکه شهرهای خلاق و رفتارهایی ازاین‌دست به این فضای مبهم و تنش‌زا دامن می زند.

اما این دلیل نمی‌شود بخشی از کارها و ظرفیت‌هایی را که تاکنون در این بخش به خصوص روابط بین‌الملل نشان داده است را نادیده بگیریم. فراموش نکنیم این عنوان برای چهار سال به رشت تعلق دارد و پس از چهار سال دوباره موردبررسی قرار خواهد گرفت و کارنامه بین‌المللی او آنجا خود را نشان خواهد داد. باز یادمان باشد، علیرغم همه تلاشها در آخرین بررسی دو سالانه یونسکو هیچ شهری از ایران نتوانست به شبکه شهرهای خلاق یونسکو ملحق شود. به فرض که او را پایین کشیدیم. چه گزینه‌ای برای پس از او مطرح است. کسی که ویترین سازمان برایش محل یادگیری نباشد، فضای داخلی سازمان پیچیده‌ای چون شهرداری را بشناسد و نیز در مراودات بین‌المللی نقش خود را به‌خوبی ایفا کند. چرا به انتخاب یک سازمان بین‌المللی مانند یونسکو که او را به عنوان نماینده برگزیده اطمینان نکنیم؟

پنج

روی سخنم با همکارانی است که حمله منصفانه و دفاع متواضعانه را در رسانه از یاد برده اند. بهتر است به جای شوآف های همیشگی، حمله‌های چشم‌بسته و امثالهم پیشنهادات عملی خود یا راههای جایگزین را مطرح کنیم. وقتی او به سفر می‌رود یادمان نیاید چه چیزهایی باید بگوییم. باید بدانیم که نرفتن او به عنوان نماینده یونسکو در شهر خلاق خوراک‌شناسی چه تبعاتی به همراه خواهد داشت. اگر هم نمی‌دانیم که چرا نام و در آینده احتمالا برند شهر خلاق خوراک‌شناسی مفید است که باید به دانش شورای شهری و روزنامه‌نگاری خود شک کنیم.

یاد بگیریم و کمک کنیم هواپیمای در حال پرواز مسیرش را اصلاح کند نه با موشکهای دوربرد ساقطش کنیم و مسیر را صفر کنیم تا یک دهه بعد بگوییم تازه اول راهیم. یادمان بیاید تا چند سال پیش شهرداران محترم، توسعه را تنها در ساختن چند پل و ساختمان می‌دیدند.

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 166125
تاریخ: ۱۰ بهمن ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
جواد

چقدر آتش لیبرالیسم ازدور باعث شیفتگی و خودباختگی میشود؛
عزیزان مهدلیبرلیسم جهان امریکا باآن شرایط خاصی که برای خودومردمانش بوجود آورده که خیلی ازداخلی های ما شیفته آن هستند.
نزدیک به بیست ویک(۲۱) تریلیون دلار بدهی دارد درصورتیکه کل بودجه آمریکا ۴ تریلیون دلار است.
ودر حالی که از نزدیک ۶۱ تریلیون دلار بدهی اقتصادی در دنیا،چنددرصدآن مربوط به مهدلیبرالیسم جهان است.
عزیزان اقتصادجهان روبه ورشکستگی و فروپاشی ست،
ومهدلیبرالیسم امریکا درصدرآن قراردارد.
اما برای علاج اقتصاد فقط به یک فرموده جناب غلامرضا مصباحی مقدم
بسنده نفرمائید.
ما اقتصاداسلامی ایرانی داریم خوبش راهم داریم امتحان پس داده هم هست.
توسط جوانان متعهد اسلامی وانقلابی تدوین و نوشته شده حتی با شرح وچگونگی جایگزینی اقتصادلیبرال؛
اما ...............................................................................................................
به اندیشکده یقین یا سایت مسقیم آن کدآمائی دات آی آر مراجعه نمائید.

(۱)(۰)

پاسخ

جواد

علم مدرن، با رویکرد روش‎مدارانه خود به متدولوژی اصالت می‌دهد و از این نظر هرگونه نگاه جهت‌مند و ارزش‌مدارانه را نفی می‌کند.
شیطان، یک متدولوژیست بسیار حرفه‌ای‌ست.
او هیچگاه روش پرستیدن را برای انسان نفی نمی‌کند، بلکه جهت پرستش او را از خدا به سوی بت‌ها می‌گرداند.
شیطان، خوردن و آشامیدن را برای انسان منع نمی‌کند، بلکه حلال‌خواری او را به حرام‌خواری برمی‌گرداند.
نفی نگاه ارزش‌مدار از علم، یعنی چشم بستن بر حلال و حرام!
آیا نگاه یک انسان موحد به عالم نباید توحیدی باشد؟!
احتمالاً در جریان نیستید؛
جالب است بدانید ریشه علم، معرفت، فهم، معیشت و اندیشه در غرب، تثلیث است. دقت فرمائید تثلیث ؛
زمانی که حسن روحانی در اعتراض به طرح تحول در علوم انسانی مطرح کرد که: «پایه‌ها و مبانی علم، اسلام و مسیحی و یهودی ندارد» رهبر_انقلاب امام خامنه ای در پاسخ به ایشان فرمودند:
«مبنای علوم_انسانی غرب، غیرتوحیدی، مادی و غیرالهی‌ست»

(۰)(۰)

پاسخ

جواد

یکی از مهم‌ترین و خاص‌ترین میدان‌های جنگ اقتصادی، «جنگ ارزی» است.
این جنگ شایع‌ترین، اما ناشناخته‌ترین نوع «جنگ اقتصادی» است و قدمتی به اندازه‌ی تمام دوران «اقتصاد پولی» تاکنون دارد؛
یعنی از زمانی‌که پایه و اساس اقتصاد بر شانه‌های «پول» قرار گرفت و پول تبدیل به ابزاری برای سنجشِ ارزشِ کالاها شد، حال آنکه خود کالایی بدون ‌ارزش ذاتی بود.
جنگ ارزی پدیده‌ای است که در یک قرن گذشته با توسعه‌ی اصول علم اقتصاد، به شکل سازمان‌یافته و رسمی توسط کشورها و دولت‌ها رقم می‌خورد.
نوک پیکان حملات در جنگ ارزی برای افزایش سودآوری یک اقتصاد جهت‌دهی می‌شود که در عمل به از بین رفتن «ارزش پول» کشور خود و کشور مقابل می‌انجامد.
برای مطالعه بیشتردراینموردبه آدرس ذیل مراجعه نمائید؛
http://currency-war.ir/?page_id=6324

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…