در اختتامیه سومین جشنواره فرهنگی هنری فجر رشت مطرح شد؛

زمانی که هنر مردمی نباشد به نتایج خوبی نمی‌رسد/ شهرداری با عبور از خدمات دهی صرف تبدیل به نهاد اجتماعی شده است

گیل نگاه/لیلا پاکیزه: صبح امروز سه شنبه دهم بهمن ماه با حضور علیرضا  انصاری معاون سیاسی امنیتی فرمانداری رشت، فیروز فاضلی مدیر کل فرهنگ و ارشاد گیلان،مسعود نصرتی شهردار رشت، سید امیر حسین علوی، فرهام زاهد و فاطمه شیرزاد اعضای شورای شهر رشت و علیرضا حسنی مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت مراسم اختتامیه سومین جشنواره فرهنگی هنری فجر شهر رشت در سالن خاتم الانبیا شهر رشت برگزار شد.

انصاری معاون سیاسی امنیتی فرمانداری رشت در این مراسم با قدردانی از مدیر کل فرهنگ و ارشاد گیلان گفت؛ انسان ها در این دنیای خاکی به دو فعالیت  جهان آرایی یا جهان‌داری مشغول هستند اما هنرمندان پیشه مقدس جهان آرایی را انتخاب و بدان مشغول هستند.

او  هنر را ملجا انسان دانست و تصریح کرد: همراه بودن این جشنواره با فجر ، مفاهیم عمیقی را در  خود دارد در واقع آرمانها و اهداف انقلاب اسلامی زیبا و منشا هنر هم زیباست امید است که ظرف ارزشمند هنر مظروف و محتوای ارزشمند انقلاب را در خود بگنجاند و این در گرانبها را به جوانان و نسل اتی این مرز و بوم برساند.

شهرت رشت به فرهنگ و هنر

مدیر کل فرهنگ و ارشاد گیلان در این مراسم با تقدیر از برگزار کنندگان جشنواره فجر رشت اظهار کرد: بنده فرصت حضور در جشنواره فجر رشت را نداشتم اما معاون هنری ارشاد گیلان به نیابت در تمامی برنامه‌ها حضور پیدا کردند.
فیروز فاضلی افزود: جشنواره فجر رشت سومین دوره برگزاری‌اش را طی می‌کند و باید مطلوبش را مشخص کنیم.
او با بیان اینکه در تحلیل هر موضوعی باید به چند مساله پاسخ داده شود تصریح کرد: دامنه گستره این جشنواره مشخص است و مباحث مختلفی از جمله اجراهای هنری، محفل انس با قرآن، شعر و… را در آن مشاهده کردیم.
فاضلی با اذعان به اینکه فرهنگ یک کلیت است گفت: تکه برداری از فرهنگ و محدود کردن دامنه برخی مباحث عاملیت را پاسخگو نیست و هر گاه توانستیم نیازهای یک جامعه اسلامی را به لحاظ فرهنگی هنری مهیا کنیم در آن جامعه گفتمان ایجاد کرده‌ایم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد گیلان با اشاره به اینکه هر اندازه هنر به صورت دستوری انجام شود راه به چاره‌ای نمی‌برد افزود: انسانها هنر را برای خودشان می‌خواهند و تا زمانی که هنر مردمی نباشد به نتایج خوبی نخواهد رسید.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد گیلان بیان کرد: باید دو گروه در هر عرصه فرهنگی هنری باشند و یکی از آنها هنرمند و دیگری مخاطبان است.
وی افزود: در توسعه پایدار شهرستان رشت نیازمند همراهی دستگاه‌ها در راستای جذب مخاطب هستیم و در حال حاضر کار هنری مبتنی بر گفتمان انقلاب در حال اجرا است .
فاضلی برگزاری این جشنواره در ایام الله دهه فجر باشد و هر کسی در این مسیر بیاید باید پاسخگوی این مطالبه عمومی شود.

شهرداری تبدیل به نهاد اجتماعی شده است

مسعود نصرتی شهردار رشت هم در این گردهمایی ضمن اظهار خرسندی از حضور خود درسومین جشنواره فرهنگی هنری فجر اذعان داشت: این نگاه اجتماعی به مناسبت دهه فجر است.

وی با اشاره به اینکه شهرداریها در ابتدا به عنوان نهاد خدماتی وارد عرصه کار شدند گفت: اما شهرداری ها به مرور از صرف خدمات دهی به شهروندان عبور و به یک نهاد اجتماعی تبدیل شد .

نصرتی افزود: با روی کار آمدن شوراها و تفویض اختیار نگاه فرهنگی به شهر از سوی مدیریت شهرداری در شهرها نیز تعریف شد.

شهردار رشت با بیان اینکه فرهنگ با نگاههای متفاوت و تنوع در عرصه‌های گوناگون  بروز و ظهور می‌کند  گفت: نگاه فرهنگی ایثار و شهادت در  شهر رشت همواره پیشتاز بوده و هست .

وی با تاکید بر راه اندازی اتاق شکوفایی با زیر مجموعه ۶ کارگروه تصریح کرد: یکی از این کارگروهها، کارگروه فرهنگ و هنر است، لذا اگر ما به دنبال فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگی در شهر هستیم در حقیقت به دنبال تحقق جایگاه حقوق شهروندی هستیم.

شهردار رشت، با اشاره به ضرورت بیان جایگاه حقوق شهروندی از اصحاب هنر خاطرنشان کرد:  مقوله فرهنگ از نگاه دهه فجر برای شهرداریها و اعضای شورا یک اصل و اساس است، بنابراین برای تحقق حقوق شهروندی و کنارهم خوب زندگی کردن برای شهری که از یک نماد فرهنگی کامل و شایسته برخوردار می باشد، دست یافتنی است.

(۰)(۰)


کد مطلب: 166921
تاریخ: ۱۰ بهمن ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
کورش مهیار

فقط در صورت آسان بودن ارتباط و تماس ساختار یک شهرداری با عناصر و افراد الیت و مستعد شهرباشد. اگر می خواهد در کنار خدمات جایگاهی در حد نهاد اجتماعی فرهنگی هم قرار بگیرد و گرنه این پروژه مهم جامعه در حد تعارف و جوی همایش نمایش خواهد بود تا مراسمی دیگر. فقط ابتکار ها و اندیشه ها و پیشنهادهای از پایین اندیش وران مستعد کولاکی از کارهای زیبا و ماندگار و همگانی بوجود خواهد آورد امتحان کنید و اثرش ببینید. (دور ازعادت بدبینی؛ اگرچه به اندیشه ام بلحاظ تجربه انجام نخواهند داد)

(۱)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…