در نشست کتاب‌خوانی فرماندهان سپاه استان مطرح شد؛

فرمانده سپاه قدس گیلان؛نگران وضعیت فعلی کتاب و کتاب‌خوانی در استان هستم /کتاب‌هایی که فرماندهان سپاه در گیلان معرفی کردند

گیل نگاه/لیلا پاکیزه: صبح امروز چهارشنبه هجدهم بهمن ماه  نشست کتاب‌خوان فرماندهان سپاه استان با معرفی چند کتاب در حوزه انقلاب اسلامی در سالن شهدای صالح ین سپاه قدس گیلان برگزار شد.

انقلاب ایران؛ یک رویداد بی تاریخ

هادی نوری مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این نشست با قدردانی از سردار عبدالله پور برای برگزاری نشست فوق گفت: این نشست برای اولین باردر سطح کشور برگزار می شود.

او با  گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی و حماسه سازان هشت سال دفاع مقدس تصریح کرد: در خصوص انقلاب ایران سخن بسیار است  و از زوایای مختلف به تحلیل این انقلاب پرداخته شد.

نوری با تاکید بر وجود  نظریه های متعدد در مورد انقلاب گفت: در سال ۱۹۷۸ یکی از محققان خارجی به  انقلاب کتابی را در مورد سه انقلاب نوشت و به گونه ای خاص  به مضمون  ایدئولوژی انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گیلان تصریح کرد: این محقق در ابتدا  انقلاب ها را اتفاق و حادثه عنوان می کرد اما با مطالعه بیشتر در جریان انقلاب اسلامی ایران تغییر نظریه داد و به این نتیجه رسید؛که انقلاب ها اتفاق نمی افتند،بلکه ساخته می شوند.

نقش بی بدیل شیعه و اندیشه شیعیان در شکل گیری انقلاب

نوری با تاکید بر نقش بی بدیل شیعه و اندیشه شیعیان در شکل گیری انقلاب گفت :سالها بعد نظریه پرداز ایرانی مقیم فرانسه خانم لیلی عشقی انقلاب را  ایران یک رویداد بی تاریخ دانست.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گیلان تصریح کرد : براساس نظریه این محقق انقلاب اسلامی ایران نقطه آغاز یا اختتامی ندارد،  مردان انقلابی آن دوران کسانی بودند که بدون احساس درد و با درک عالم ملکوت آگاهانه پا در میدان نبرد می گذاشتند.

او حضور مردم را رمز پیروزی انقلاب اسلامی ایران خواند و گفت: به زعم خانم لیلی عشقی انقلاب اسلامی ایران پیوند ناگسستنی با رویداد عاشورا داشت و به عبارتی این محقق، جریان انقلاب اسلامی ایران همان حادثه عاشورا است.

تولید علم  در گرو خواندن کتاب است

فرمانده سپاه قدس گیلان هم در سخنانی یکی از پایه های رشد انقلاب را موصوع کتاب و کتابخوانی دانست و گفت؛متاسفانه در شرایط فعلی غفلت های زیادی در این زمینه شده است.

او افزود: سپاه به دلیل وظیفه خطیر پاسداری از انقلاب و بنده نیز به عنوان پاسدار نگران وضعیت فعلی کتاب و کتابخوانی در استان هستم

سردار عبدالله پور تولید علم را در گرو خواندن کتاب دانست و اذعان داشت:  اگر قرار است انقلاب سرپا بماند راهی جز کتاب و کتابخوانی ندارم.

وی با تاکید بر ضرورت راه اندازی تیم های استقرار کتاب در سبد خانوار به واسطه حوزه فرهنگی سپاه و مدیریت کتابخانه های استان  افزود: اگر با اطلاعات سطحی جامعه را پیش ببریم در آینده با چالش های بزرگی مواجه خواهیم شد؛ بنابراین اگر می خواهیم به تمدن بزرگ اسلامی برسیم راهی جز خواندن کتاب نداریم.

فرمانده سپاه قدس گیلان، انقلاب اسلامی ایران را  دنباله رو انقلاب پیغمبر عنوان کرد و یادآور شد: در عملیات والفجر هشت که عملیات پیچیده ای بود، رزمندگان آن روز با توکل برقدرت لایزال الهی و با یک نقشه مهندسی شده توانستند از اروند عبور کنند به گونه ای که اکثر ارتش های دنیا به دنبال قدرت ایران در عبور از جزر و مدهای اروند در زمان اجرای عملیات والفجر هشت بوده و هستند.

سردار عبدالله پور با اشاره به اینکه هیچ وقت دشمن تحریم را از ما دورنخواهد کرد: امروز دشمن با توطئه در فکر و ذهن جوانان ما به دنبال انحراف آنان است.

او گفت: موضوع انقلاب اسلامی بسیار مهم است و این انقلاب نیاز به کنکاش دارد چون وقوع آن عادی نیست و برقراری۴۰ ساله انقلاب گواه این اهمیت است.

«انقلاب اسلامی، زمینه ها و پیامدها» به قلم منوچهر محمدی کتابی بود که در این جلسه فرمانده سپاه قدس گیلان به ارائه آن پرداخت و  و توضیح داد؛ تشکیل یک نظام دینی کارآمد از مهم ترین موارد مورد اشاره در این کتاب است.

فرمانده سپاه قدس گیلان افزود: ما یک نظام دینی را در همه ابعاد حقوقی سیاسی نظامی و اقتصادی بوجود آوردیم و نشان دادیم که این انقلاب در جهان الگوست.

فرمانده سپاه قدس گیلان نظام جمهوری اسلامی ایران را دارای  دو سیاست  داخلی و خارجی دانست و گفت: سیاست داخلی این نظام  استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و سیاست خارجی نه غربی و نه شرقی است.

او تشریع منابع ملی را  یکی دیگر از مطالب این کتاب عنوان کرد و اذعان داشت:  دوره آینده دوره تمدن اسلامی است و جهان نور تابناک  انقلاب اسلامی را حتما تجربه خواهد کرد. لذا  امید است با علم و آگاهی پای این انقلاب مانده و آن را به صاحب اصلی آن بسپاریم.

توطئه‌های ادامه دار دشمن برای فریب جوانان

سرهنگ حسین مصطفی پور فرمانده سپاه رشت هم با معرفی کتاب «ایران، دیروز، امروز ، فردا» در این جلسه گفت: هر کاری که در راستای شناساندن انقلاب اسلامی از قبیل ریشه ها، هزینه ها و گردنه و برهه های حساس طی شده و خون های ریخته شده با هرگونه علم و هنر کار بسیار مهم درجهت انتقال ارزش ها و باورهاست.

فرمانده سپاه رشت با تاکید بر توطئه های دشمن در فریب جوانان تصریح کرد: این کتاب تحلیلی بر انقلاب اسلامی ایران و نویسنده آن محسن نصری است و این کتاب با عدم پیچیدگی خاص فرایند تحولات انقلاب را در سه مرحله قبل و بعد و دوران جمهوری اسلامی مورد بررسی و در بحث ایران فردا چشم اندازانقلاب را تشریح می کند.

او افزود: این کتاب برای نسل جوان و نوجوان به خصوص قشر دانشجو بسیار مهم است چون در آن به عوامل و حوادث تاریخی قبل از انقلاب با ذکر نمونه ها پرداخته شده است.

  کتاب «نهضت‌های صدساله اخیر» از چه می‌گوید؟

حجت الاسلام والمسلمین بابایی مسئول بسیج طلاب سپاه قدس گیلان، هم با معرفی  کتاب «نهضت های صدساله اخیر» به قلم شهید مرتضی مطهری گفت: این کتاب  دارای ۱۰۹ صفحه و ۱۴ عنوان است.

او ناتمام گذاشتن نهضت های اسلامی و یا انقلاب ها، نفوذ فرصت طلبان و نامحرمان در جایگاههای حساس ، اتمام طرح های آینده، تغییر دادن اندیشه ها از مسیر انقلاب و آرمانهای نظام، روی کار آمدن افراد ناباب در جایگاههای حساس را از اهم موضوعات این کتاب عنوان کرد.

ضرورت همزبانی با جوانان

سرهنگ جمشید اصحابی فرمانده سپاه شهرستان بندرانزلی نیز با معرفی کتاب «اثر صخره سخت» به قلم حسن روزی طلب ، معرفی کتاب را فرصتی مغتنم دانست و گفت: در بسیاری از موارد شاید خواندن بخشی از یک کتاب زندگی فرد را با تحول مواجه کند.

اصحابی درباره کتاب معرفی شده از طرف خود گفت: این کتاب از آثار جدید در حوزه انقلاب و دارای ۳۲ بخش  است و بسیاری از مباحث کتاب برای ما تازگی دارد.

او با تاکید بر ضرورت همزبانی با جوانان گفت: یکی ازدغدغه های انقلاب اسلامی حفظ آن است و این کتاب با جوانان امروز همزبانی خاصی دارد.

انقلاب اسلامی ایران چهارمین انقلاب جهان

سرهنگ سید علی اکبر قاسمی فرمانده سپاه شهرستان رضوانشهر نیز با معرفی کتاب «جریان شناسی نفوذ انقلاب ها»  به نویسندگی سعیدی شاهرودی گفت:  این کتاب حدود ۱۴۰ صفحه دارد و سه انقلاب حضرت نوح، حضرت موسی و حضرت محمد(ص) را مورد بررسی قرارمی دهد.

او انقلاب اسلامی ایران را چهارمین انقلاب جهان مطرح کرد و افزود؛ انقلاب ما تقریبا کادر اجرایی نداشت و به شکل کاملا مردمی شکل گرفت لذا این کتاب برای روشنگری و بحث هوشیاری ما بسیار نقش دارد.


رهبری، ایدئولوژی و مردم سه بُعد انقلاب

سرهنگ حمید یحیی پور فرمانده سپاه شهر خمام هم با معرفی کتاب «سیمای خوبان» به قلم مهدی صادقی خمامی گفت با توجه به اینکه این جلسه دفاع مقدس است و شهر خمام نیز ۱۷۲ شهید را تقدیم این انقلاب کرده باید از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

او رهبری، ایدئولوژی و مردم را سه بعد انقلاب دانست و تصریح کرد:  ویژگی  مردم به عنوان یکی از ابعاد این انقلاب در این کتاب بسیار مورد توجه است.

(۰)(۰)


کد مطلب: 168738
تاریخ: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…