ژست‌های عجیب سلبریتی‌های ایرانی در جشنواره فیلم فجر

گیل نگاه: چندی پیش در شرایطی که بیشتر مردم و جناح‌های سیاسی بر لزوم همراهی با دولت برای حل مشکلات سخن می‌گفتند ناگهان چند تن از #سلبریتی‌های محترم هشتگ «من پشیمانم» راه انداختند!

روزنامه اعتماد به قلم نیوشا طبیبی در رابطه با رفتار سلبریتی‌های ایرانی در جشنواره فیلم فجر نوشت: چندی پیش در شرایطی که بیشتر مردم و جناح‌های سیاسی بر لزوم همراهی با دولت و یکدیگر برای حل مشکلات سخن می‌گفتند ناگهان چند تن از سلبریتی‌های محترم هشتگ «من پشیمانم» راه انداختند!

اگر سلبریتی‌ها اصرار دارند که در عرصه‌های مختلف فعالیت کنند آیا بهتر نیست که این مقبولیت اجتماعی را که در اثر توجه مردم ایران به رسانه‌ها و به ویژه به سینما به دست آمده را به نحوی خرج کنند که منفعتی ملی را سبب ساز شوند؟ بهتر نیست به جای غرولند دایمی و از منظر بالاتر نگاه کردن و درس دادن به مردم عادی، این قابلیت صرف اصلاح رفتارهای اجتماعی، به وجود آمدن جنبش‌های اصلاح مصرف و عزم ملی برای توسعه شود؟

از نکات دیگر که سخت برای من محل پرسش است، چگونه می‌شود افرادی که آفریننده زیبایی‌های بصری هستند و کارشان با آراستن صحنه و لباس بازیگران و ساختن و پرداختن قاب‌های زیبای تصویری است، تا این حد نسبت به نظم و ترتیب و آراستگی و لباسی که به بر می‌کنند بی‌اهمیت باشند. آیا صرف هنرپیشگی یا از اصناف دیگر سینمایی بودن مجوز لازم برای آن است که هر چیزی را به بر کنیم و در مراسمی رسمی – بزرگ‌ترین رویداد سینمایی کشور – شرکت کنیم؟

یکی دو ماه پیش در جشنواره‌ای سینمایی خارج از ایران برای دیدن فیلمی ایرانی رفته بودم، باور کنید که وضعیت لباس بازیگر محترم فیلم – که اتفاقا از هنرمندان مقبول سینماست – به قدری نامتجانس با یک مجلس رسمی بود که حتی غیرایرانیان – که به تصور ما در این امور سهل‌گیر‌تر هستند – را به تعجب واداشته بود.

اگر مردمان عادی آداب معمول را در سلوک اجتماعی خویش رعایت نکنند، ایراد چندانی بر آنها وارد نیست زیرا تاثیر آنها محدود است، اما هنرپیشه‌ای که در نقطه تمرکز توجه اجتماع قرار دارد، آیا می‌تواند به سادگی و به سبب متفاوت بودن دست به کارهایی بزند که از هیچ سو پسندیده نیست و فقط منجر به قباحت‌زدایی از برخی رفتارها می‌شود؟

در کجای دنیا و در کدام جشنواره سینمایی، بازیگر و کارگردان و مجری یک برنامه پر بیننده تلویزیونی روی فرش قرمز می‌خوابد یا پاهایش را به نرده‌ها تکیه می‌دهد و دراز می‌کشد تا از او عکس بگیرند؟ این حرکات بر پایه کدام الگوی اخلاقی پسندیده و مقبول است؟ آیا هنرمندان نباید الگوی مناسب و محترمانه‌ای از ادب و شخصیت از خود به جای گذارند؟ یا حداقل رفتار معقولانه‌ای در رویدادی ملی پیشه کنند؟ دراز کشیدن بر فرش قرمز، به سخره گرفتن رویداد است یا به هیچ گرفتن مردمی که آنجا ایستاده‌اند؟

(۰)(۰)


کد مطلب: 168976
تاریخ: ۱۹ بهمن ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…