رویداد فرهنگی «چادر شب؛ دیروز تا امروز» در رشت برگزار می شود

گیل نگاه/گروه فرهنگی:  طراحی مُد هنر استفاده از طراحی، زیبایی شناسی یا زیبایی طبیعی برای خلق پوشاک و زیورآلات است که متاثر از نگرشهای اجتماعی و فرهنگی جوامع مختلف بوده و به اندازه همین تفاوتها، دارای تنوع است.

مُد و رسانهُ آن که پوشاک است نمادی از وضعیت اجتماعی و اقتصادی جوامع است. طراحان مُد زیبایی و دل انگیزی لباس را هنگام طراحی در نظر دارند و محدوده وسیعی از مواد و ترکیبات و همچنین طیف گسترده ای از رنگها و الگوها و سبکها را در اختیار دارند از اینرو همواره میتوانند تغییرات سلیقه جوامع را پیش بینی و حتی ایجاد نمایند و پدیده هایی بوجود آورند که در اصالت فرهنگی و زیبایی شناسی اقوام مختلف در جهان ریشه دارد و یا خود برگ و باری از تغییرات محسوس و نا محسوس جوامع است.

مُد به معنی امروزی در ایران تاریخچه طولانی ندارد و پیش از ناصرالدین شاه قاجار نمیتوان نشانه های رسمی از آن یافت اما بی شک بخشی از گنجینه های بزرگ دنیا در آرمیتاژ روسیه، ویکتوریا و آلبرت انگلستان، نارای ژاپن، لوور پاریس لباسها یا پارچه های است که در ایران تولید، مصرف و هدیه داده شده و همواره مورد تحسین مستشرقین قرار گرفته است.

زربفت، ترمه، ملحم، قصب، سقلاطون ، طراز هرکدام از دیاری و سرشار لطافت و زیبایی و در گیلان نیز بسیاری از پارچه های ارزشمند بافته میشد که امروزه فقط نامی از آنها باقیست اما چادر شب، چارشو یا چاشور همچنان پابرجاست. دیر زمانی در هر خانه ای در قاسم آباد را که میزدی پاچالی بر پا بود که محصولاتش زینت بخش و تن پوش جوانانی بود که مُد سرزمین مادری میپوشیدند و لباسشان رسانه مُد گیلانی بود امروزه اما در دنیای فناوری و اطلاعات کاهلی است اگر نتوانیم سنت دیرپای خود را به دنیا معرفی کنیم، بی مهریست اگر در حفظ آن قدم بر نداریم و خودناباوریست اگر بیاندیشیم با وجود محصولات ماشینی جایی برای دست بافتهای سنتی نمی ماند.

گروه طراحان گیله رخت با بهره برداری از نساجی سنتی گیلان مجموعه ای را در معرض دید علاقه مندان قرار خواهد داد که در آن لباسهای رسمی اجتماع طراحی و دوخت شده است تا بتوانیم قابلیت بهره مندی از پارچه دست بافت گیلان به عنوان لباسهای روزمره را به عینیت درآورده باشیم. بی شک این گروه در آغاز راه است اما امیدوار به اینکه درخت تنومند فرهنگ و سنت گیلانی سرسبز و تنومند تکیه گاهشان است.

رویداد فرهنگی «چادر شب؛ دیروز تا امروز» نمایشگاه طراحی لباس بر اساس چادرشب گیلان است که به مدت سه روز در خانه فرهنگ گیلان برگزار خواهد شد. آئین گشاییش این نمایشگاه ساعت ۱۷ روز دوشنبه ۲۳بهمن برگزار خواهد شد و علاقه مندان می توانند از ۲۴ تا ۲۶ بهمن و از ساعت ۱۰-۱۳ و ۱۷-۲۰ از این نمایشگاه در خانه فرهنگ گیلان واقع در رشت، انتهای ساغریسازان،روبروی کوچه بلورچیان، بن بست سمیعی بازدید نمایند.

پایگاه خبری و تحلیلی گیل نگاه حامی رسانه ای رویداد فرهنگی «چادر شب؛ دیروز تا امروز» است

 

(۰)(۰)کد مطلب: 169169
تاریخ: ۲۰ بهمن ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری نمایش «گفتگوی فراریان» در رشت

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: نمایش «گفتگوی فراریان» به نویسندگی محمد زارع و به کارگردانی میلاد شجره از 2 الی 9 خرداد در تماشاخانه هامون رشت به روی صحنه می رود.  

از دریچه دوربین «گیل نگاه»؛

مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب اردیبهشت‌ماه ۹۷

گیل نگاه/گروه عکس: این گزارش شامل مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب رویدادهای خبری ماه گذشته (اول تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۹۷) از دریچه دوربین عکاسان گیل نگاه است. در ادامه عکس‌هایی از پویا بازارگرد، رضا احمدپور، بابک جدی، آیسان حقیقت، آدینه صالح نژاد، احسان حسن‌پور، مائده سیدی، سائده محمدی، مطهر منفرد و امیرصالحغنجی را مشاهده می‌کنید.      …

به روایت تصویر؛

گذری به دوشنبه بازار شفت

گیل نگاه/ اشکان شعبانی: بازارهای هفتگی با افزایش راهها و گسترش شبکه های ارتباطی هنوز درعرصه اقتصادی و اجتماعی جاذبه های سنتی خود را حفظ کرده اند به طوری که می توان آنها را از جمله جاذبه های توریستی…