رئيس سازمان اداری و استخدامی كشور:

جوانان و زنان در اولويت تصدی مشاغل مديريتی هستند

گیل نگاه: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبكه دو سیما اعلام كرد: در راستای تحقق وعده های رئیس جمهور در ارتباط با ارتقاء جایگاه زنان و جوانان در مناصب مدیریتی، دولت در نظر دارد ۳۰ درصد مشاغل مدیریتی تا پایان برنامه ششم توسعه به زنان اختصاص یابد و با تسهیل در مدیریت جوانان، میانگین سن مدیریت را هشت سال كاهش دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از سازمان اداری و استخدامی كشور، جمشید انصاری در این برنامه ضمن تشریح اقدامات موثر دولت در بخش‌های مختلف مربوط به امور اداری و استخدامی افزود: هم‌اكنون میانگین سن مدیریت كشور ۴۸ سال است كه تا پایان برنامه ششم توسعه این میانگین به ۴۰ سال خواهد رسید.

وی ضمن تاكید بر اینكه برای پست‌های مدیریتی دولت شرایط احرازی و دستورالعمل‌هایی وجود دارد، ادامه داد: بر اساس نظر رئیس جمهور و به منظور تسهیل در بكارگیری جوانان و زنان در مشاغل مدیریتی تغییراتی در این شرایط ایجاد شده است كه از جمله این تغییرات ارفاق در برخی موارد از جمله مدت‌زمان ماندن در پست قبلی است، كه به این منظور یك سوم كاهش یافته است.

رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور در پاسخ به این پرسش كه قانون منع به كارگیری بازنشستگان تا چه اندازه به اجرا درآمده است، گفت: دستگاه‌های اجرایی موظف شده‌اند بر اساس قانون در به‌كارگیری بازنشستگان اقدام كنند به طوری كه هم‌اكنون تنها حدود ۳۰۰ نفر از بازنشستگان در كل كشور با عناوین مختلف از جمله ایثارگری و قوانین مرتبط با مقامات به كار بازگردانده شده‌اند.

مهندس انصاری در بخش دیگری از این گفت‌وگو در ارتباط با سامانه ثبت حقوق و دستمزد نیز گفت: بر اساس ماده ۲۹ قانون برنامه ششم دولت مكلف شده است سامانه ثبت حقوق دستمزدها را راه اندازی كند كه سازمان اداری و استخدامی ضمن طراحی این سامانه در حال آماده‌سازی زیرساخت‌های سخت‌افزاری آن است.

وی اظهار امیدواری كرد: در راستای اجرای مذكور، از سال آینده، با اجرایی شدن این سامانه، امكان بهره‌برداری و دسترسی به محتوای سامانه و رصد آن فراهم شود. البته دسترسی ها به اطلاعات این سامانه برای سطوح مختلف متفاوت خواهد بود و اینگونه نیست كه همه بتوانند فیش حقوقی كاركنان دولت را نظاره كنند بلكه بخشی از این دسترسی‌ها تنها در اختیار دستگاه‌های نظارتی است.

مهندس انصاری در پاسخ به این سوال كه حداكثر دریافتی كاركنان دولت و مدیران در بخش دولتی چقدر است؟ اظهار داشت: حداكثر حقوق مدیران مشمول قانون مدیریت خدمات كشوری، هفت برابر حداقل حقوق و مزایای مستمر است. ضمن اینكه برخی شركت‌های دولتی و شركت‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی قوانین خاص خود را دارند، و از این قاعده تبعیت نمی‌كنند.

رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور در تشریح فهرستی كه رئیس دیوان محاسبات در ارتباط با گیرندگان برخی حقوق‌های غیرمتعارف اعلام كرده است نیز گفت: حدود ۲۰۰ نفر از این افراد، كاركنان شركت های تابعه وزارت نفت بودند و تعداد كسانی كه حقوق بیش از قانون مدیریت خدمات كشوری می‌گرفتند در دستگاه‌های اجرایی، محدود بود.

وی اضافه كرد: لازم به ذكر است كه نظام پرداخت برای قضات و هیات‌های علمی متفاوت است و تابع محدودیت‌های قانون مدیریت خدمات كشوری نیست.

مهندس جمشید انصاری همچنین حداكثر پاداش پایان خدمت برای كاركنان مشمول قانون مدیریت خدمات كشوری ۲۱۰ برابر حداقل حقوق دانست.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور در بخشی از این گفت‌و گو در ارتباط با اندازه دولت در ایران نیز ضمن مردود دانستن مقایسه ایران با سایر كشورها از حیث تعداد نیروی انسانی تصریح كرد: این كار اشتباهی است كه بدون در نظرگرفتن میزان خدمات و مسئولیت دولت‌ها و قوانین و مقرراتی كه بر آنها حاكم است، صرفا به حیث عددی اندازه دولت‌ها را با هم مقایسه كنیم.

وی در عین حال تاكید كرد: بر اساس برخی شاخص‌ها حجم دولت در ایران باید بین ۱۰ تا ۲۰ درصد كاهش یابد. از همین رو بر اساس برنامه ششم، مقرر شد ۱۵ درصد از نیروی انسانی دولت تا پایان این برنامه كاهش یابد.

مهندس انصاری گفت: كاهش جذب نیروی انسانی در دولت و برون‌سپاری برخی فعالیت‌ها از جمله راهكارهای كاهش نیروی انسانی در دولت است.

رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور چهار دلیل افزایش جمعیت كشور، توسعه خدمات در گستره جغرافیایی و افزایش خدمات و همچنین خدماتی كه انحصارا دولت در ایران انجام می‌دهد را موجب افزایش تعداد نیروی انسانی و حجم دولت دانست و اظهار داشت: این دلایل موجب شده است كه جمعیت كاركنان دولت از حدود یك میلیون و ۱۰۰ هزار نفر شامل لشكری و كشوری در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به سه میلیون نفر در حال حاضر افزایش یابد.

وی افزود: در عین حال توزیع نیروی انسانی نامتناسب است و متاسفانه به رغم این تعداد نیروی انسانی در برخی مناطق برای برخی امور با كاهش نیرو مواجهیم. چرا كه قانونی برای به كار گیری افراد مازاد در یك منطقه برای منطقه دیگر وجود ندارد و قوانین ما را از این جابه جایی منع می‌كند بنابراین مجبوریم برای مناطقی كه با كمبود روبرو هستند، نیرو بگیریم.

وی در پاسخ به سئوال نحوه تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی آزمایشی بر اساس مصوبه اخیر دولت نیز گفت: بر اساس ماده ۴۶ قانون خدمات كشوری برای تبدیل وضعیت نیروهای پیمانی به رسمی آزمایشی برگزاری آزمون نیاز دارد اما در برنامه پنجم توسعه، این آزمون حذف شده بود. حذف این آزمون در برنامه ششم تمدید نشد، دولت مصوب كرده است كسانی كه برای پیمانی شدن آزمون داده‌اند، برای تبدیل وضعیت به آزمایشی رسمی دیگر نیاز به آزمون دوباره ندارند و با تحقق سایر شرایط از جمله پست سازمانی حاكمیتی این تبدیل وضعیت امكان‌پذیر است.

مهندس جمشید انصاری ادامه داد: بر این اساس آنهایی كه برای پیمانی شدن آزمون نداده‌اند، ضروری است برای تبدیل وضعیت به رسمی آزمایشی در آزمون شركت كنند.

سوال دیگر از رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور در ارتباط با لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مدیریت خدمات كشوری بود كه وی  گفت: در لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مدیریت خدمات كشوری تغییراتی نسبت به قانون موقت قبلی ایجاد شده است كه از جمله تغییرات آن یكی مربوط به تغییر نحوه پرداخت‌هاست.

رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور اضافه كرد: براساس این لایحه و در صورت تصویب از سوی مجلس شورای اسلامی، واحدهای عملیاتی با مقررات خاص اداره خواهند شد و بهره‌وری شاغلان در دریافتی آنها تاثیرگذار است.

وی یكی دیگر از تغییرات مهم در این لایحه را واگذاری  برخی كارهای دولت به نهادهای اداره امور محلی از جمله شهرداری‌ها  برشمرد.

رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور در بخش دیگری از این برنامه درباره تحقق عدالت در پرداخت‌ها اظهار داشت: جداول امتیازات نیز در لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات كشوری متناسب با شغل، مدرك و … ۵۰ درصد افزایش یافته است.

مهندس انصاری افزود: تلاش شده است تا همانند برخی از دستگاه‌ها كه این ۵۰ درصد را اعمال كرده بودند، برای سایر دستگاه‌ها نیز اضافه شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تبدیل وضعیت نیروهای شركتی نیز با تاكید بر اینكه طرحی به عنوان حذف شركتی‌ها و تبدیل وضعیت نیروهای آنان در مجلس شورای اسلامی تصویب نشده است، اظهار داشت: بر اساس قانون دولت اجازه استخدام افراد دیپلمه و پایین تر از آن را ندارد و این افراد باید به وسیله شركت ها مشغول به كار شوند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور درباره  ضوابط و شرایط استخدام در شهرداری‌ها نیز گفت: وظیفه سازمان ما در این ارتباط، صدورمجوز جذب است كه در این خصوص اقدام كرده‌ایم. بقیه مسائل بر عهده سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های كشور كه زیر مجموعه وزارت كشور است، قرار دارد.

مهندس جمشید انصاری در پاسخ به سئوالی درباره آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش نیز اضافه كرد: همه افرادی كه تحصیلات دانشگاهی دارند، در صورت تمایل می‌توانند در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش شركت كنند. این آزمون پیش از پایان سال برگزارمی‌شود تا پذیرفته شدگان بتوانند دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان را بگذرانند.

وی در پایان تاكید كرد اگر نیروهای حق التدریس آموزش و پرورش در آزمون استخدامی پذیرفته شوند، سابقه كاری آنها نیز در نظر گرفته خواهد شد.

(۰)(۰)


کد مطلب: 169183
تاریخ: ۲۰ بهمن ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…