نوروزی مدیر امور شعب بانک مسکن گیلان؛

 امکان دسترسی به آمار برای سرمایه گذاران بخش مسکن در استان فراهم نیست/ آمار تسهیلات پرداختی در بخش خرید مسکن از تسهیلات ساخت مسکن پیشی گرفته است

گیل نگاه /بخش اقتصادی:حسن نوروزی مدیر امور شعب بانک مسکن گیلان در نشست خبری با تعدادی از خبرنگاران استان گفت: بانک مسکن در سالجاری ۱۷هزار و ۶۶۶فقره تسهیلات به مبلغ خالص حدود ۷هزار میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت کرده است.

نوروزی افزود: سهم بانک مسکن از اعطای تسهیلات بخش مسکن و ساختمان ۷۱درصد و به مبلغ ۶۱هزار و ۳۶۷میلیارد ریال از کل تسهیلات پرداختی ۱۱بانک عضو کمیسیون همانگی بانکهای استان در بخش مسکن تا آذرماه امسال به میزان ۸۶هزار و ۳۹۸میلیاردی استان است.

نوروزی با بیان اینکه در شرایط فعلی با توجه به اقتضای فضای اقتصاد کشور و سیاست های کلی دولت که عمدتا معطوف به ثبات در وضعیت موجود است ، خاطر نشان کرد: آرامش نسبی در بازار بانکی و نرخ سود بانکی و ضوابط تعیین شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران توسط بانک ها نگرانی برای جهش قیمت ها در بازار مسکن وجود ندارد.

وی ادامه داد: یکی از سیاستهای اصلی بانک مسکن برای ایجاد رونق در بازار مسکن در قالب انفرادی و طرح زوجین بوده و بانک مسکن برای افق ۱۴۰۰ بنا دارد در کنار اقدامات و ماموریت‌هایی که “تسهیل فرآیند تامین مالی حوزه مسکن و توسعه شهری و اعطای تسهیلات برای تامین  مسکن تمامی خانوارای فاقد مسکن ” را محقق می کند.

حسن نوروزی خاطر نشان کرد: هدف دیگر این است که مسیر ارائه خدمات مالی ،بانکی و مشاوره ای به فعالان و سازندگان واحد های مسکونی را نیز منطبق با الگوی مصرف برای اقشار میان درآمد و کم درآمد تقویت شود.

او با بیان اینکه بانک مسکن در راستای پایبندی به مسئولیت های اجتماعی و رعایت اصول اخلاق حرفه ای خود در ارائه خدات کارآمد به مشتریان اهداف مهمی را در دستور کار خود قرار داده که مهمترین آنها افزایش سهم از تامین مالی بخش مسکن و توسعه شهری،سازمان دهی انواع تقاضا در بخش مسکن و توانمندسازی مالی خانوارهای فاقد مسکن به خصوص گروههای کم درآمد و میان درآمد با هدف دست یابی آنها به خانه های متناسب با درآمد،همچنین استفاده بهینه از ظرفیت بازار سرمایه از طریق نهادسازی و ابزارسازی در جهت تقویت مالی بازار مسکن است.

مدیر امور شعب بانک مسکن گیلان گفت: در حال حاضر نسبت تسهیلات خرید مسکن به قیمت واحد های مسکونی منطبق با الگوی مصرف برای جامعه هدف در مرکز استان و شهرستانها از وضعیت قابل قبولی ۵۰درصد تا ۷۰درصد برخوردار است .

او افزود: طبق آمار تسهیلات پرداختی در بخش خرید مسکن از تسهیلات ساخت مسکن پیشی گرفته است و شرایط برای خریداران واقعی مسکن نسبت به گذشته بهبود یافته است.

نوروزی با اشاره به روند مناسب دیگری که برای سرمایه گذاران بخش مسکن وجود دارد، گفت: با توجه به روند فعلی سیاست های بخش مسکن که در دستور کار دولت و بانک وجود دارد،سازندگان باید ساخت خود را به الگوی مورد قبول این سیاست نزدیکتر کنند که توجیه اقتصادی برای فعالیت های خود داشته باشند.

او ادامه داد: سازندگان واحد های مسکونی در استان باید توجه داشته باشند که تاکنون ۱۰هزار و ۴۰۲فقره حساب در سپرده صندوق مسکن یکم در شعب استان توسط خانه اولی ها افتتاح شده است که با توجه به مزایای  بسیار ویژه و بی نظیری که این حساب در سطح شبکه بانکی کشور دارد از جمله نرخ سود و مدت بازپرداخت آن و نیز امکان پرداخت دو فقره تسهیلات بر روی یک واحد مسکونی برای زوجین خانه اولی، باید طوری برنامه ریزی کنند که از ظرفیت ایجاد شده حداکثر بهره برداری را داشته باشند و بدانند که سیاست های محافظه کارانه در جهت تولید مسکن با توجه به نیاز کشور به ساخت (حدود یک میلیون واحد در سال ) چندان صحیح نیست.

پرداخت وام به ۵۳۱واحد در محدوده بافتهای فرسوده شهری

نوروزی یکی دیگر از سیاست های بانک مسکن را احیای بافت های فرسوده شهری عنوان کرد و گفت: در گیلان تاکنون ۵۳۱واحد به مبلغ ۲۲۴میلیارد ریال در محدوده بافتهای فرسوده شهری از محل اعتبار تخصیص یافته است.

وام ۵۰ و ۳۰ میلیون تومانی برای واحدهای فرسوده رشت و شهرهای گیلان

وی افزود: در حال حاضر مشکلی در خصوص تامین مالی در این حوزه وجود ندارد و متقاضیان می توانند با مراجعه به شرکت عمران و مسکن سازان استان گیلان و ارائه معرفی نامه به بانک از تسهیلات این بخش در مرکز استان به ازای هر واحد پانصد میلیون ریال و در شهر ستانها دارای بافت فرسوده به مبلغ سیصد میلیون ریال بهره مند شوند.

او تصریح کرد: در سال گذشته یک هزار و ۷۴۹واحد از تسهیلات بافت فرسوده  به مبلغ ۹۵۵میلیارد ریال بهره مند شدند که این رقم علاوه بر تسهیلات اعطایی به بافتهای فرسوده در قالب مسکن مهر است.

پرداخت ۱۵۵۹ فقره وام ازدواج به زوج های گیلان

نوروزی خاطر نشان کرد: بانک مسکن در سالجاری هزار و ۵۵۹فقره تسهیلات به مبلغ ۱۶۱میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کرده است.

وی یکی از مشکلات در حوزه برنامه‌ریزی بخش مسکن استانها عنوان کرد و گفت: امکان دسترسی به آمار و ازقام محلی مورد نیاز برای برنامه ریزی سرمایه گذاران و فعالان بخش مسکن و ساختمان از یک مرجع قانونی فراهم نیست و برآوردها با اتکا به آمار شهر تهران و تعمیم دادن به استان ها قطعا با خطا مواجه است.

(۰)(۰)


کد مطلب: 169301
تاریخ: ۲۱ بهمن ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری آیین تودیع و معارفه مدیرکل فنی و حرفه ای گیلان

گیل نگاه/جواد میرحسینی:  آیین تودیع و معارفه مدیرکل سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان گیلان عصر امروز در رشت برگزار شد. (گزارش مشروح)

گزارش تصویری نشست شورای اداری گیلان با حضور معاون رئیس جمهور

گیل نگاه/ جواد میرحسینی:  نشست شورای اداری گیلان صبح امروز با حضور جمشید انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و مصطفی سالاری استاندار در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد.

گزارش تصویری دیدار سپیدرود رشت و ذوب آهن اصفهان

گیل نگاه/رضا احمدپور: تیم‌های سپیدرود و ذوب‌آهن عصر امروز در چارچوب هفته نهم لیگ برتر در ورزشگاه سردار جنگل رشت به مصاف هم رفتند. دیدار این دو تیم در نهایت با تساوی بدون گل به پایان رسید.  این…