از 50 میلیارد تومانی که طلبکاران شرکت آب منطقه‌ای بلوکه کردند تا خبر اختصاص اعتبار جدید برای زرجوب و گوهر رود در غیبت مدیریت واحد؛

بودجه بی نظارت و مرگ کامل رودخانه‌های رشت

پیمان بازدیدی

مدیرعامل موسسه زیست محیطی سرزمین ایده آل ما

سال‌هاست که برای حل معضل آلودگی دو رودخانه‌ی رشت،طرح‌ها و برنامه‌های بسیاری مطرح می‌شود و دستگاه‌های اجرایی مختلفِ مرتبط یا غیر مرتبط هزینه‌هایی بس هنگفت در این سال‌ها انجام داده‌اند. حتی گاهی موازی کاری یا طرح‌های تکراری فراوان هم دیده شده است که فقط در کتابخانه‌های دانشگاه‌ها و یا نهادها در حال خاک خوردن یا به فراموشی سپردن هستند.

راهکارهای بسیاری ارائه شده و دستگاه‌های مرتبط دولتی و غیردولتی در این چند سال در جلسات تکراری بی ثمر به بحث و گفت‌وگو نشسته‌اند؛ اما حاصل چه بوده است؟!

آیا هیچ‌وقت خروجی این نشست‌ها فراتر از محفل درونی سازمان‌های برگزارکننده‌ی آن رفته و یا حرکتی را سبب شده است؟

آنچه می‌بینیم فقط هزینه‌هایی است که روی دست برگزارکنندگان این جلسات مانده و یا پرداخت شده است؛ گذشته از این که وقت افراد و سرمایه‌ها و نیروهای فکری و معنوی نیز ضایع شده و نتیجه‌ای جز سردرگمی و ناامیدی همراه نداشته است.

داستان رودخانه‌ها تا چند سال پیش بر همین منوال بود. تا این که در “دولت تدبیر و امید”، مرد شماره یک گیلانی این دولت، جناب دکتر نوبختٰ خبر تخصیص اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی برای ساماندهی این رودخانه داد اما برای این بودجه چه اتفاقی افتاد که شاهد حتی یک درصد رشد در بهبود وضع رودخانه‌ها نبودیم؟

جلسات و کشمکش‌های بسیاری بین متولیان، رخ داد و هرکدام یک سمت این بودجه ی اندک را به سمت خود می کشیدند تا به زعم خود سهمی بیشتر از این سفره ی گسترده داشته باشند.

ظاهرا این اعتبار به حساب شرکت آب منطقه ای واریز شد و مقرر شد که مدیریت اعتبارات را این شرکت انجام دهد. شهروندان و فعالان زیست محیطی هم چشم انتظار شروع کارهای اجرایی بودند. کارهایی قابل لمس و البته فراتر از مطالعات تکراری گذشته؛ این بار در جهت رفع معضل رودخانه های آلوده که عنوان آلوده ترین رودخانه ها را به نام خود ثبت کرده اند.

مدت‌ها گذشت اما اتفاقی رخ نداد و همچنان مردم شاهد علنی شدن اختلافات درون سازمانی نهادهای دولتی بودند تا اینکه خبر بدتری به گوش رسید؛ اعتبار ٥٠ میلیارد تومانی، از طرف طلبکاران شرکت آب منطقه ای بلوکه شد و فقط مبلغ اندکی از آن به چند تشکل تخصیص داده شد و هیچوقت درباره ی سرنوشت بقیه ی اعتبار شفاف سازی از طرف شرکت آب منطقه ای صورت نگرفت.

حال به تازگی خبر می رسد که باز هم مرد شماره ی یک گیلانی در پایتخت، اعتباری برای احیای دو رودخانه در نظر گرفته است؛ دیگر چه خوابی برای این اعتبار دیده می شود و یا این خواب چگونه تعبیر خواهد شد؛ فکر من و شما فعلا” راه به جایی نمی برد!

اما در این بین پرسش هایی ذهن افراد دلسوز این ماجرا را درگیر خورد کرده است. پرسش اول این است که دولت چه تضمینی می دهد که این اعتبار جدید دوباره به سرنوشت اعتبارات پیشین گرفتار نشود؟ و اینکه چه نهادی متولی و فرماندهی رسیدن به نتیجه ی نهایی را در دست خواهد گرفت و کدام مدیر توانمند نسخه ی نهایی درمان این درد را خواهد پیچید؟

آنچه مسلم است جدا از تلاش‌هایی که در جهت گرفتن بودجه و اعتبارات ملی، صورت می پذیرد باید به مدیریت صحیح آن نیز توجه نمود که متاسفانه در سال های گذشته ، این‌مهم را شاهد نبودیم و با ندانم کاری‌های مسوولین، انتظارات مردم و فعالان اجتماعی استان و شهر رشت براورده نشده است.

حال ما به عنوان فعالان اجتماعی و محیط زیستی، خواسته دیگری جز اجرای بهتر این پروژه نداریم و انتظارمان براین است که برای حصول نتیجه‌ی بهتر جایگاه مشخص نظارتی در احیای دو رودخانه‌ی شهرمان برای نهادهای مردمی محفوظ بماند و یا این جایگاه به طور مشخص تبیین شود.

البته می پذیریم که مدیران توانمندی هم در استان هستند که شاید بتوانند گره از کار بگشایند، اما متاسفانه خواست استانی برای حل این مشکل در بدنه‌ی دولت های گذشته دیده نشده و یا بسیار کم اثر بوده و این ادعا را می توان در ارائه‌ی آمار نادرست تشکیلاتی همچون بهداشت و محیط زیست و… دید که هیچ گاه آماری درست از مرگ و یا بروز بیماری های مختلف که بر اثر آلودگی های زیستی این دو رودخانه ایجاد شده برای شهروندان به درستی ارائه نشده است.

حال باز این پرسشی اساسی است که مدیران ارشد استان چه تضمینی خواهند داد که اعتبارات را با شتاب بیشتر دریافت کنند و مهم تر از آن مدیریت صحیح و به دور از شایبه ای در جهت اجرایی شدن و کلید خوردن پروژه‌ی احیای این دو رودخانه‌ی مظلومِ بیمار شهرمان داشته باشند؟

بدون شک فردا دیر است. هر روز شاهد مرگ عزیزان بسیاری هستیم که به خاطر آلودگی‌های زیستی در خاک آرمیده‌اند؛ پیش از دیر شدنِ بیشتر، بقیه زندگان را دریابید.

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 169311
تاریخ: ۲۱ بهمن ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
مونس

مشکل اینجاست که شما نمی فهمید ! شما باید توقع تان را بالاتر ببرید . بدین معنی که باید برای دو رودخانۀ شهر چشم انداز گسترده و بالاتری داشته باشید تا صرفا موضوع آلودگی که البته حیاتی است ولی آن تنها یکی از اقدامات لازم است . با چشم انداز بلند رویایی نوع نگاه به موضوع دو رودخانۀ شهر و بطور کلی شهر رشت تغییر خواهد . رودخانه ها باید تعریض شوند . جدار بندی شوند . حاشیۀ آنها باید به عرض وسیعی آزاد شود . و طرح قطار شهری در حاشیۀ رودخانه ها آورده شود . تورهای گردشگری با قایق های کوچک و بزرگ در طرح باشند . احیاء رودخانه های شهر را باید تعریف کنید . و شما یا تعریفی ندارید یا تعریفی بسیار تنگ دارید . و متاسفانه در مسئولان هیچ تمایل و اراده ایی وجود ندارد ، چون اصلا نمی توانند بلند و آرمانی فکر کنند . اراده که باشد اعتبارات هم بدست خواهد آمد .

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…