تحلیل زبان صورت و بدن «علی کریمی» و «محمدرضا ساکت» در مناظره جنجالی نود

گیل نگاه: مناظره برنامه نود که شاید یکی از جنجالی ترین برنامه های تاریخ این برنامه پر مخاطب تلویزیونی باشد، با موضوعات زیادی که توسط «کریمی» مطرح شد و پاسخ هایی از سمت دبیر فدراسیون فوتبال، به پایان رسید. با این حال و در ادامه تلاش می شود با تحلیل زبان صورت و بدن این دو نفر زوایای پنهانی از این مناظره را روشن کنیم. روزنامه «زندگی سلام» در ادامه نوشت؛ فارغ از این که در این مناظره حق با چه کسی بوده است، تلاش می کنیم از روی تصاویر، زبان بدن دو طرف را تحلیل کنیم. در ضمن چون حالت چهره ساکت در این برنامه ثابت بود فقط یک تصویر را از ایشان انتخاب کردیم.

خشم واضح «کریمی»

در این تصویر، خشم کریمی در واضح ترین حالت ممکن به نمایش درآمده است. جلو آمدن فک پایین، انقباض لب ها با باریک شدن لب بالا و انقباض پلک های پایین چشم نشان دهنده خشم شدیدی است که در چهره کریمی واضح است و می تواند دلایل متعددی داشته باشد.

اطلاع «کریمی» از حقیقت ها

در سمت چپ این تصویر با کمک خط لبخند کنار بینی، یک مقداری تمسخر می بینیم. حالت سر که رو به بالاست به همراه ژست بدنی کریمی و ابروهایش که کمی بالا رفته، نشان دهنده غرور اوست. غروری که انگار می خواهد به طرف مقابل بگوید: «دست تو که برای من رو است و می دانم که حقیقت را نمی گویی».

نگاه های تمسخرآمیز «کریمی»

در این تصویر، تمسخر پررنگ تر شده است. کریمی با این حالت می خواهد ادعا کند حقیقت ماجرا را می داند و تلاش ساکت بی فایده است. با این حال، نحوه نشستن و دست چپ «کریمی» که روی دسته صندلی است این پیام را به ما می دهد که او عصبی است و آرامش ندارد.

تلاش «ساکت» در پنهان کردن خشم

درباره این تصویر و به طور کلی درباره آقای «ساکت» باید گفت که آدم بسیار آرامی است، شاید به این دلیل که زیاد در جلسات این چنینی شرکت کرده یا چون آدم درون گرایی است یا هر دو. «ساکت» در این برنامه نشان داد که هیجاناتش کاملا درونی است و خیلی کم بیرونی می شود. در این تصویر، خشم و تمسخر «ساکت» هرچند که بسیار ظریف است و تلاش زیادی در پنهان کردنش دارد دیده می شود. گوشه چپ دهان وی که به سمت بالاست و خط لبخندی که در یک طرف صورت عمیق تر شده نشان دهنده تمسخر و لب هایی که به هم فشرده شده و گوشه لب ها سفت شده است، نشان دهنده خشم است. باید پذیرفت که «ساکت» خیلی خوب توانست از پس وظیفه مذاکره کنندگی اش برآید. کاری به این که حقیقت را گفته یا خیر نداریم ولی همین که آرامش خودش را به خوبی حفظ کرد یا اساسا چنین آدمی است، چهره خوبی از او در ذهن مخاطب به جا گذاشت.

تفاوت خنده «کریمی» و «ساکت» 

در این تصویر، واضح است که آقای ساکت و کریمی از هم فاصله گرفته اند که این رفتار معنادار است و به این ادبیات، فاصله جویی می گوییم. آدم هایی که تمایل ندارند با هم رابطه ای داشته باشند، این چنین کنار هم می ایستند. با این حال، وضعیت سر «ساکت» که بالاست، نشان می دهد که خودش را بازنده نمی داند و غرور خودش را دارد اما دست چپ که روی میز است، نشان می دهد که این سطح از انتقاد باعث شده تا کمی احساس ضعف بکند اما تلاش می کند تا این احساسش را همچون تمام لحظات دیگر مناظره، پنهان کند و به خوبی در این زمینه موفق شده است. درباره لبخند «کریمی» هم در این عکس باید گفت که لبخندش دروغین است و او همچنان عصبی است که از انقباض لب ها و به خصوص دست های به هم فشرده اش به راحتی می توان این ماجرا را فهمید. حالا شاید به دلیل دوربین یا هر مسئله دیگری تلاش می کند تا چهره دیگری از خودش نشان دهد که واقعی نیست.
کریمی برنده مناظره بود؟!
شاید بپرسید چرا مردم طبق نظرسنجی ها، «کریمی» را پیروز این مناظره می دانند؟ درباره عصبی بودن کریمی باید گفت که مردم می دانند او برون گراست و هیجاناتش را به راحتی بروز می دهد. با این حال، به نظر می رسد که او مسائلی را می داند اما مدرکی برای اثباتش ندارد و همین باعث اضطرابش شده است. در این بین، شاید نگرانی از آینده به دلیل حرف هایی که می زند، به صورت ناخودآگاه به سمت او آمده و استرسی شده باشد. در همین شرایط، «ساکت» خیلی هوشمندانه یک سری مسائل واقع شده را مطرح کرد. بهتراست بگوییم این حق خواهی «کریمی» را مردم درک کردند و پذیرفتند که او آدم هیجانی است و به دلیل دروغ یا تهمت یا هر چیز دیگری مثل این ها عصبی نشده است، بنابراین از او راضی تر بودند.
(۰)(۰)کد مطلب: 170114
تاریخ: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کنسرت «آواز پارسی» در رشت

گیل نگاه/آیسان حقیقت: کنسرت  «آواز پارسی» با حضور شهرام ناظری و حافظ ناظری عصر امروز (جمعه 4 اسفند) به تهیه کنندگی امیر پورنقدی در سالن نامجو رشت برگزار شد.

به روایت تصویر؛

پیروزی ارتش سرخ «جادوگر» برابر شاگردان «شهریار»

گیل نگاه/رضا احمدپور: در جریان هفته بیست و چهارم لیگ برتر فوتبال ایران، دو تیم سپیدرود رشت و سایپا تهران عصر امروز (جمعه 4اسفند) در ورزشگاه سردار جنگل رشت به مصاف یکدیگر رفتند که در پایان شاگردان علی کریمی…

گزارش تصویری رقابت خودروهای کلاسیک،آفرود،موتورریس و تیونینگ منطقه آزاد در لاهیجان

گیل نگاه/آدینه صالح نژاد: صبح امروز جمعه چهارم اسفندماه هیات موتورسواری و اتومبیلرانی شهرستان لاهیجان همایش بزرگ موتورسواری و اتومبیلرانی را برگزار کرد. این مسابقات از سوی اداره ورزش و جوانان شهرستان لاهیجان با همکاری شهرداری و شورای…