در اولین کارگاه مشورتی مدیریت مشارکت محور پسماند کشور مطرح شد:

محیط زیست گیلان باید دغدغه ۸۰ میلیون ایرانی باشد/ عملیات اجرایی ساخت زباله سوز ۶۰۰تنی در اردیبهشت ماه اغاز می شود

گیل نگاه/بخش اجتماعی: کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست کشور، صبح امروز (شنبه ۱۲ اسفند) در اولین کارگاه مشورتی مدیریت مشارکت محور پسماند کشور که در تالار گفتمان شهرداری رشت برگزار شد، گفت: محیط زیست گیلان باید دغدغه ۸۰ میلیون ایرانی باشد.
وی افزود:ما دولتی ها به فعالیت سازمان های مردم نهاد افتخار می کنیم.
مدنی خاطر نشان کرد: اگر اخلاق محیط زیست در جامعه تخریب شود جبران آن سخت است.
او ادامه داد: گیلان استانی است که از ارزش ها و پتانسیل های زیست محیطی بالایی برخوردار است اما با معضلات زیست محیطی زیادی هم گرفتار است.
او گفت: معضل پسماند گیلان باید مردم کشور را دگرگون کند زیرا پسماند از موضوعات زیست محیطی است که حضور مردم بسیار موثر باشد. همینطور رفتارهای خانواده ها و آموزش بسیار تاثیر گذار است.
او تأکید کرد: مردم حساس باشند تا مشکل پسماند گیلان به حداقل برسد. اگرچه گردشگران گاهی به میزبان نامهربانی می کنند و اما بومی ها هم در عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی مقصرند.
او گفت: آموزش، فرهنگ و اخلاق اگر فراموش بشوند محیط زیست آسیب جدی می بینند و دیگر جبران خسارت ها سخت خواهد بود.
مدنی گفت: طوری کار کنیم شرمنده نسل بعد نباشیم و هر گز فراموش نکنیم که این طبیعت امانتی است که به ما رسیده و باید به آیندگان درست تحویل داده شود نه ارثی که هر طور بخواهیم می توانیم از آن استفاده کنیم.

زباله سوز۶۰۰ تنی در اردیبهشت ماه سال آینده راه اندازی خواهد شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در ادامه این جلسه گفت: گیلان مانند همه استانهای کشور دچار تغییر است و به دلیل نبود آمایش سرزمین خسارت دیده است.
قربانعلی محمدپور افزود: تالاب خواری، تغییر کاربری اراضی و آلودگی رودخانه ها، استان را رنج می دهد.

او ادمه داد: در ۱۸مرکز دفن زباله استان پسماندها به صورت غیر اصولی دفن می شوند.
او ادامه داد: برای حل این مشکل به تکنولوژی روز نیاز داریم. اگر آموزش و استمرار آن صورت بگیرد مدیریت پسماند فرهنگ سازی خواهد شد.
محمدپور خاطرنشان کرد: تفکیک زباله از مبدا در استان در حال انجام است و در کار گروه پسماند و شورای شهر مجوز نصب زباله سوز ۶۰۰ تنی آن صادر شده است و عملیات اجرایی آن در اردیبهشت ماه اغاز می شود.
وی تصریح کرد: سنبل آبی نیز گیاهی مزاحم بود که اراضی تالابی ما را رنج می داد البته سمن ها و اداره زندانها برای مهار این گیاه مزاحم کار مهمی انجام دادند اما باید مدارس را برای آموزش های زیست محیطی مدارس را جدی بگیریم.

گفتنی است پس از اتمام کارگاه آموزشی هم اکنون کاوه مدنی معاون محیط زیست کشور و محمد پور مدیرکل محیط زیست در صحن جلسه شورا حضور یافتند.

(۰)(۰)کد مطلب: 172471
تاریخ: ۱۲ اسفند ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری
به روایت تصویر؛

سفر محمدباقر نوبخت به شهرستان های رودسر و املش

گیل نگاه/پویا بازارگرد: صبح امروز آیین بازگشایی مدارس در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ در مدرسه زینبیه شهرستان رودسر، بازدید از بمدرسه شبانه روزی فاطمیه املش و بازدید از سد مخزنی پلرود با حضور دکتر محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور و…

گزارش تصویری از مراسم آغاز سال تحصیلی در رودسر

گیل نگاه/علی عزتی: صبح امروز آیین بازگشایی مدارس در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ در مدرسه زینبیه شهرستان رودسر با حضور دکتر محمدباقر نوبخت، دکتر مصطفی سالاری و جمعی از مقامات استانی و محلی برگزار و زنگ آغاز سال تحصیلی توسط…

گزارش تصویری از مراسم رژه نیروهای مسلح در رشت

گیل نگاه/سید جواد میرحسینی: همزمان با نخستین روز از هفته دفاع مقدس رژه نیروهای مسلح با حضور  یگانهای نمونه ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی در رشت برگزار شد.  در نخستین روز از هفته دفاع مقدس مراسم رژه…