در اولین کارگاه مشورتی مدیریت مشارکت محور پسماند کشور مطرح شد:

محیط زیست گیلان باید دغدغه ۸۰ میلیون ایرانی باشد/ عملیات اجرایی ساخت زباله سوز ۶۰۰تنی در اردیبهشت ماه اغاز می شود

گیل نگاه/بخش اجتماعی: کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست کشور، صبح امروز (شنبه ۱۲ اسفند) در اولین کارگاه مشورتی مدیریت مشارکت محور پسماند کشور که در تالار گفتمان شهرداری رشت برگزار شد، گفت: محیط زیست گیلان باید دغدغه ۸۰ میلیون ایرانی باشد.
وی افزود:ما دولتی ها به فعالیت سازمان های مردم نهاد افتخار می کنیم.
مدنی خاطر نشان کرد: اگر اخلاق محیط زیست در جامعه تخریب شود جبران آن سخت است.
او ادامه داد: گیلان استانی است که از ارزش ها و پتانسیل های زیست محیطی بالایی برخوردار است اما با معضلات زیست محیطی زیادی هم گرفتار است.
او گفت: معضل پسماند گیلان باید مردم کشور را دگرگون کند زیرا پسماند از موضوعات زیست محیطی است که حضور مردم بسیار موثر باشد. همینطور رفتارهای خانواده ها و آموزش بسیار تاثیر گذار است.
او تأکید کرد: مردم حساس باشند تا مشکل پسماند گیلان به حداقل برسد. اگرچه گردشگران گاهی به میزبان نامهربانی می کنند و اما بومی ها هم در عدم رعایت ملاحظات زیست محیطی مقصرند.
او گفت: آموزش، فرهنگ و اخلاق اگر فراموش بشوند محیط زیست آسیب جدی می بینند و دیگر جبران خسارت ها سخت خواهد بود.
مدنی گفت: طوری کار کنیم شرمنده نسل بعد نباشیم و هر گز فراموش نکنیم که این طبیعت امانتی است که به ما رسیده و باید به آیندگان درست تحویل داده شود نه ارثی که هر طور بخواهیم می توانیم از آن استفاده کنیم.

زباله سوز۶۰۰ تنی در اردیبهشت ماه سال آینده راه اندازی خواهد شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در ادامه این جلسه گفت: گیلان مانند همه استانهای کشور دچار تغییر است و به دلیل نبود آمایش سرزمین خسارت دیده است.
قربانعلی محمدپور افزود: تالاب خواری، تغییر کاربری اراضی و آلودگی رودخانه ها، استان را رنج می دهد.

او ادمه داد: در ۱۸مرکز دفن زباله استان پسماندها به صورت غیر اصولی دفن می شوند.
او ادامه داد: برای حل این مشکل به تکنولوژی روز نیاز داریم. اگر آموزش و استمرار آن صورت بگیرد مدیریت پسماند فرهنگ سازی خواهد شد.
محمدپور خاطرنشان کرد: تفکیک زباله از مبدا در استان در حال انجام است و در کار گروه پسماند و شورای شهر مجوز نصب زباله سوز ۶۰۰ تنی آن صادر شده است و عملیات اجرایی آن در اردیبهشت ماه اغاز می شود.
وی تصریح کرد: سنبل آبی نیز گیاهی مزاحم بود که اراضی تالابی ما را رنج می داد البته سمن ها و اداره زندانها برای مهار این گیاه مزاحم کار مهمی انجام دادند اما باید مدارس را برای آموزش های زیست محیطی مدارس را جدی بگیریم.

گفتنی است پس از اتمام کارگاه آموزشی هم اکنون کاوه مدنی معاون محیط زیست کشور و محمد پور مدیرکل محیط زیست در صحن جلسه شورا حضور یافتند.

(۰)(۰)کد مطلب: 172471
تاریخ: ۱۲ اسفند ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گذری به گلزار شهدای رشت در لحظه تحویل سال

گیل نگاه:  مطهر منفرد/ لحظه تحویل سال که از راه میرسد، خانواده ها به هر طریق ممکن گردهم جمع میشوند تا عبور از زمستان و پای گذاشتن در بهار را با عزیزان خود جشن بگیرند. در این میان…

در حوالی نوروز با بازار شب عید انزلی

گیل نگاه:  مطهر منفرد/ اسفندماه هرچه بیشتر به پایان خود نزدیک می شود، تکاپوی خاص و زیباتری در بازار و خیابان ها  به راه می افتد. اینبار تصمیم داریم آخرین فرصت باقی مانده تا بهار 97 را با…

حال و هوای بازار عید رشت از نگاه دوربین گیل نگاه

گیل نگاه:  مائده سیدی / آرام آرام سالی جدید از راه میرسد و زمستان 96 از شهر رخت برمیبندد و جای خود را به بهار 97 می دهد. شهر رشت هم این ایام حال و هوای خاصی دارد…