حماد زاهدی هنرمند گیلانی برای تقدیر از شجاعت علی کریمی یک تابلوی هنری به او اهدا کرد؛

در ستایش روحیه جنگده‌ی “جادوگر” برای مبارزه با فساد/ ماجرای شعر شیون فومنی در وصف علی کریمی

گیل نگاه: امیرحسین کریمی: غروب ۲۰ اسفندماه ۹۶ است و دو جوان رشتی قصد دارند تا با ارائه لوحی مرکب از تصویر علی کریمی و شعر شیون فومنی از کریمی تقدیر کنند. لابی هتل کادوس رشت محل دیدار آن‌ها است و در نشستی صمیمی کنار هم جمع شده‌اند تا این لوح به‌رسم یادبود و قدردانی از اقدامات شجاعانه اخیر علی کریمی به وی تقدیم شود. روایت ساختن این لوح از زبان سازندگان آن این‌گونه است:

تقدیر از اقدامات شجاعانه علی کریمی
منصف مدیر برنامه‌های حماد زاهدی به گیل نگاه توضیح می‌دهد: ایده تابلویی که به آقای کریمی تحویل داده شد بعد از برنامه جنجالی ۹۰ به ذهن ما رسید و تلاش شد تا به این وسیله از آقای کریمی تقدیر شود.

او همچنین افزود: عکسی هم که در این قاب کار شده است در واقع برشی از تصویر آقای کریمی است وقتی که خطاب به آقای ساکت با تحکم صحبت می‌کرد.

شعر شیون فومنی در وصف علی کریمی

کسری منصف اضافه می‌کند: ما در وهله اول به عنوان یک رشتی، در وهله دوم به عنوان هوادار ایشان و در انتها به عنوان یک جوان که در این کشور فعالیت می‌کند وظیفه خود دانستیم تا دست به چنین اقدامی بزنیم تا به این وسیله کاری کنیم که این روحیه جنگندگی در جوانان ما خاموش نشود. منصف درباره شعری هم که کنار تصویر علی کریمی قید شده است توضیحاتی ارائه می‌دهد. به گفته منصف: این شعر قسمتی از شعر شاعر گیلانی، شیون فومنی است که در واقع در ستایش روحیه جنگندگی میرزا سروده است و ما احساس کردیم که این بیت شعر و این تصویر از آقای کریمی بسیار بر هم منطبقند. منصف در ادامه شعری که معتقد است برازنده اقدامات کریمی است را می خواند:
موزر دبسته دانه میرزا مرد میدان بو
نه من نه تو که امی خانه سبز میدان بو
نیشه می داغ منستان سپیدرودا خاطر
که لاله لاله اون خون دیل خروشان بو

از دغدغه های اجتماعی تا بازآفرینی فرهنگ های فراموش شده
در ادامه حماد زاهدی، خالق اثر هم به ارائه توضیحات فنی درباره اثر پرداخت و عنوان کرد: صفر تا صد این اثر به وسیله دست ساخته شده و تلاش من بر این بود که علاوه بر احیای سنت‌ها و فرهنگ‌های بومی از قبیل فلزکاری و مس گری اثری بسازم که شایسته آقای کریمی باشد. زاهدی همچنین درباره حکاکی روی تابلو گفت: در نوشتن و حکاکی این شعر از هنر میناکاری سرد بهره گرفته شده است. او از تزئینات جانبی این اثر هم نکاتی را بیان کرد. به گفته او برای این کار از نوعی بازی‌های بصری مانند حاشیه کار استفاده شده است که در آن انواعی از کاشی‌های منقوش به کار رفته است تا اولاً اثری قابل درخور باشد و دوما برای مخاطب نیز جذابیت لازم را به همراه داشته باشد.
خالق اثر دغدغه‌های اجتماعی و سیاسی خود را بی تأثیر در آفریدن این تابلو نمی‌داند و عنوان می‌کند: برای من که در فضای هنری فعالیت کرده‌ام همیشه دغدغه‌های اجتماعی و سیاسی پررنگ بوده‌اند و حرکت آقای کریمی در زمینه مقابله با فساد کمک کرد تا این اثر هرچه بهتر پرداخته شود.

در پایان این اثر که ساخت آن حدود یک ماه کاری زمان برده است به علی کریمی تحویل داده شد.

(۰)(۰)کد مطلب: 173294
تاریخ: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گذری به گلزار شهدای رشت در لحظه تحویل سال

گیل نگاه:  مطهر منفرد/ لحظه تحویل سال که از راه میرسد، خانواده ها به هر طریق ممکن گردهم جمع میشوند تا عبور از زمستان و پای گذاشتن در بهار را با عزیزان خود جشن بگیرند. در این میان…

در حوالی نوروز با بازار شب عید انزلی

گیل نگاه:  مطهر منفرد/ اسفندماه هرچه بیشتر به پایان خود نزدیک می شود، تکاپوی خاص و زیباتری در بازار و خیابان ها  به راه می افتد. اینبار تصمیم داریم آخرین فرصت باقی مانده تا بهار 97 را با…

حال و هوای بازار عید رشت از نگاه دوربین گیل نگاه

گیل نگاه:  مائده سیدی / آرام آرام سالی جدید از راه میرسد و زمستان 96 از شهر رخت برمیبندد و جای خود را به بهار 97 می دهد. شهر رشت هم این ایام حال و هوای خاصی دارد…