مسئولین گیلان در آزمون جوانگرایی؛ همگام با استاندار یا ….؟!

کمال چلمبری

رییس ستاد جوانان دکتر روحانی در شهرستان بندرانزلی

بدون تردید برهمه آحاد جامعه مبرهن است که جوانگرایی و استفاده از نیروی محرکه جوانان یکی از مهم ترین ابزارهای رسیدن به توسعه پایدار در هر کشوری است؛ «جوانگرایی» واژه ای که در سالهای اخیر بیش از همیشه از سوی مسئولین کشور و به تبع آن استان ما شنیده می شود.

یکی از سیاست های مهم دولت تدبیر و امید استفاده از جوانان، بانوان و گروه های مردم نهاد در امور مدیریتی است که بنا بر دلایل مختلف در چهار سال اول عمر دولت دکتر روحانی ، کمتر شاهد استفاده از ظرفیت این قشر در استان خود بودیم، اگرچه جوانان گیلانی از اصلی ترین پایه های تشکیلات سیاسی و مدنی استان بودند اما سالهای گذشته برای بهره مندی از نیروهای جوان و زبده حساسیت خاصی وجود داشت.
با آغاز دوره دوم دولت تدبیرو امید، انتصاب جوان ترین استاندار کشور برای استان گیلان که سابقه مدیریتی ایشان در استان بوشهر نیز نشان از اهمیت جوانان در حوزه مدیریتی این استاندار موفق داشت، نوید به کارگیری جوانان با استعداد و شایسته گیلانی در امور مختلف را می داد.

دکتر سالاری در بدو ورود به گیلان با انتخاب یک مشاور جوان و رسانه ای برای خود، صدور بخشنامه استفاده از جوانان و بانوان در همه سطوح مدیریتی و در ادامه انتصاب سه تن از جوانان کارآزموده و مستعد به عنوان بخشدار شهرستان های مختلف، ثابت نمود که از مهم ترین برنامه های وی، بازگرداندن امید به جوانانی است که سالها، شعار استفاده از جوانان در پست های مدیریتی را شنیده و در عمل تنها در هر انتخابات از آنها استمداد می طلبیدند.

با همه این اوصاف اما، شرایط چندان به کام جوانان گیلانی نشده است زیرا بسیاری از مدیران، اعتقادی به سرعت دکتر سالاری در استفاده از جوانان و بانوان ندارند و تنها به فکر حفظ میزهای مدیریتی خود هستند، در هفته های اخیر بعضی از نمایندگان مخالف دولت نیز منتقد جدی و سرسخت انتصاب بخشداران جوان و حامی دولت در شهرستان ها هستند و با بهانه های مختلف سعی دارند روند جوانگرایی را در نطفه خفه نمایند که به نظر می رسد مهم ترین دلیل این سنگ اندازی ها ترس از دست دادن پایگاه های سنتی نمایندگان در روستاهای حوزه انتخاباتی شان است.

آنچه که واضح است هرگونه تغییر رویه و باز ایستادن در این مسیر سبب می شود بذرهای امیدی که در چند سال گذشته با تفکر اصلاح طلبانه و رفتار اعتدال گرایانه جوانه زده است ، به یاس و افسردگی مبدل و چون آواری بر سر جوانان استان فرو ریزد؛ قطع به یقین ادامه رفتارهای قهرگونه با جوانان، باعث دلسرد شدن نسل سوم و چهارم انقلاب از فعالیت های تشکیلاتی شده و چه بسا باز هم شاهد تکرار رفتارهای عوام فریبانه دهه ۸۰ ، در انتخابات های پیش رو باشیم.

بار دیگر با تاکید بر این نکته که لازم است استفاده از بانوان و جوانان در سطوح بالاتر مدیریتی استان نیز انجام پذیرد با صدایی رسا به تمام مدیران و مسئولان گیلانی اعلام می کنیم که شک و تردید را کنار گذاشته و همانند جوانانی که تمام قدرت خود را در انتخابات به کار بستند و بدون ترس آینده از دولت دکتر روحانی حمایت کردند تا این مدیران با اتکا به آرا مردم بتوانند همچنان در سمت های خود باقی بمانند؛ پای در مسیر جوانگرایی بگذارند و تنها به پیشرفت و تعالی استان بی اندیشند.

به راستی دیگر فرصت و مجالی برای بازگشت به عقب جوانان این استان نیست، کارنامۀ موفق استاندار جوان در گذشته و تغییرات اندک اما ملموس انجام گرفته توسط وی در زمان کوتاه مدیریتی این استان، ما را بر آن داشت تا برای تداوم مسیر امید در کنار دکتر سالاری باشیم و اثبات کنیم حقانیت جوانان گیلانی با انتقادات و عیب جویی های بی اساس زیر سوال نخواهد رفت.

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 173614
تاریخ: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گذری به گلزار شهدای رشت در لحظه تحویل سال

گیل نگاه:  مطهر منفرد/ لحظه تحویل سال که از راه میرسد، خانواده ها به هر طریق ممکن گردهم جمع میشوند تا عبور از زمستان و پای گذاشتن در بهار را با عزیزان خود جشن بگیرند. در این میان…

در حوالی نوروز با بازار شب عید انزلی

گیل نگاه:  مطهر منفرد/ اسفندماه هرچه بیشتر به پایان خود نزدیک می شود، تکاپوی خاص و زیباتری در بازار و خیابان ها  به راه می افتد. اینبار تصمیم داریم آخرین فرصت باقی مانده تا بهار 97 را با…

حال و هوای بازار عید رشت از نگاه دوربین گیل نگاه

گیل نگاه:  مائده سیدی / آرام آرام سالی جدید از راه میرسد و زمستان 96 از شهر رخت برمیبندد و جای خود را به بهار 97 می دهد. شهر رشت هم این ایام حال و هوای خاصی دارد…