مدیر کمیته علمی ثبت شهر خلاق رشت خبر داد:

حذف رشت از شبکه شهرهای خلاق یونسکو

گیل نگاه: مدیر کمیته علمی ثبت شهر خلاق رشت گفت: شهر رشت در صورت عدم ارائه عملکرد مناسب و موردقبول به یونسکو تا دو سال آینده از شبکه شهرهای خلاق خوراک حذف می‌شود.

روشن بابایی در گفت‌وگو با فارس ، با بیان اینکه برگزاری جشنواره‌هایی ازجمله جشنواره کدو در رشت امتیاز بین‌المللی ندارد اظهار کرد: شهرهایی که در شبکه خلاق خوراک یونسکو عضو هستند باید فعالیت‌های بین‌المللی انجام داده و امتیاز کسب کنند.

وی با اشاره به اینکه عملکرد شهرهای خلاق در زمینه‌های ادبی، فیلم و…بررسی می‌شود بیان کرد: سال گذشته شهر زحله لبنان به‌عنوان بهترین شهر خلاق خوراک به لحاظ عملکرد در یونسکو انتخاب شد.

بابایی افزود: شهر رشت از سال ۲۰۱۵ در یونسکو ثبت‌شده و در دو سال گذشته اقدام خاصی در این حوزه انجام نداده و چنانچه طی این مدت نتواند اقدام مؤثری در این حوزه ارائه کند از صحنه یونسکو حذف می‌شود.

مدیر کمیته علمی ثبت شهر خلاق رشت با بیان اینکه تاکنون عملکرد خاصی از تیم شهر خلاق خوراک رشت مشاهده نشده است گفت: در چنین مواردی باید تمامی مباحث به‌طور شفاف، واقعی و مستند مطرح و به اقدامات و مواردی که موجب پیشرفت دیگر شهرهای دنیا در این حوزه شده توجه شود.

وی تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم حوزه شهر خلاق رشت به بخش خصوصی و سازمان‌های مردم‌نهاد واگذار شود و یقیناً در صورت تداوم وضعیت فعلی رشت در یونسکو ماندگار نیست.

بابایی با تأکید بر همکاری و مشارکت شهر خلاق رشت با مراکز علمی و دانشگاهی بیان کرد: متأسفانه در حوزه شهر خلاق رشت این مهم به‌صورت سلیقه‌ای انجام می‌شود و این در حالی است که ارتباطات در این حوزه باید ملموس‌تر باشد.

وی با اشاره به اینکه بهره‌گیری از تجربیات شهرهای خلاق خوراک بسیار حائز اهمیت است افزود: موزه خوراک، دم‌نوش و سلامت که در دی‌ماه سال جاری در دانشگاه گیلان مطرح و مصوب شده اقدام مناسبی به‌منظور کسب امتیاز و ماندگار شدن رشت در شهر خلاق خوراک یونسکو است.

مدیر کمیته علمی ثبت شهر خلاق رشت به مبحث اطلس جامع شناسی غذای گیلان اشاره و تصریح کرد: یونسکو پیگیر منابع مکتوب است و ما نیز قصد داریم از طریق اطلس جامع شناسی غذایی گیلان مقوله سازگاری فرهنگ بومی رشت را با این مباحث بررسی کنیم.

(۰)(۰)


کد مطلب: 174921
تاریخ: ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…