روایتی از سفر متفاوت استاندار گیلان به شهرستان تالش؛

روستاییانی که نمی‌دانستند مهمانشان «استاندار» است

گیل نگاه/ سید جلال سیدمحمدی

معاون سیاسی فرمانداری تالش

روز شنبه در یازدهمین روز از بهار وهمزمان با ولادت امام علی  و روز پدر، دکتر مصطفی سالاری استاندار گیلان بصورت سرزده و غیر رسمی به تالشی سفر کرد. (اینجا بخوانید)

طرحهای ساحلی گیسوم. پارک گردشگری سیاهداران ، طرح ساحلی قروق. قلعه صلصال لیسار،دریاچه سراگاه، کیشون بن، آبشار شیلا وشت ، ییلاق باستانی مریان وآق اولر از جمله مناطقی بود که مورد بازدید استاندار قرار گرفت .

استاندار گیلان روز تعطیلی شنبه را به یک روز کاری متراکم تبدیل کرده وبا حضور در مناطق مختلف شهرستان با محوریت گردشگری مسایل ومشکلات وهمچنین ظرفیت های گردشگری شهرستان را مورد بررسی قرار داد.

مورد توجه قرار دادن طرح بوم گردی واجرای درست آن در شهرستان با توجه به فرهنگ بومی قوم تالش که یک ظرفیت محسوب می شود از مواردی بود که مورد تاکید استاندار گیلان قرار گرفت.

احیا منطقه گردشگری منطقه باستانی مریان واق اولر وحفظ منظر طبیعی منطقه ، توجه به بازسازی وتوسعه قلعه باستانی صلصال، توسعه گردشگری شهری تالش وتوجه به دریاچه سراگاه ، سنگ نوردی در آبشار شیله وشت وتقویت طرح بوستان روستایی این روستا از تاکیدات دیگر استاندار بود.

اما آنچه که در بین اینها قابل توجه بود حضور سرزده وبدون هماهنگی استاندار در منازل روستاییان مناطق عشایری و محروم دهستان کوهستانی تالش و گفتگو با آنان وخلق یک فضای صمیمی وبی تکلف بود اقدامی که کمتر دیده شده بود .

اگر چه روستاییان تالشی بواسطه فرهنگ مهمان نوازی که دارند همیشه درب خانه شان به روی مهمان باز است اما وقتی که بعد از چند دقیقه متوجه می شدند مهمان ناخوانده ای که نیامده با خانه های کاهگلی واعضای آن صمیمی شده است استاندار است تازه یادشان می افتاد که خانه را مرتب کنند و به فکر پذیرایی مناسب باشند و خودشان را جمع وجور کنند اما دقایق که می گذشت صمیمیت و بی آلایشی و سادگی این مهمان چنان آنها را با خود همراه می کرد که همنشینی را مغتنم می شمردند به گفتگو با وی می نشستند.

لحظات و دقایقی که ماندگار بود مهماندارانی که مهمانشان با دقت وعلاقه به حرفهایشان گوش می کرد و آنها از دردها ومشکلاتشان می گفتند :ما را از جنگل بیرون کردند مجبوریم در حاشیه جاده وجنگل زندگی کنیم دامهای خود را از دست دادیم، منابع طبیعی مشکل ایجاد می کند.

برای تحصیل فرزندانمان مشکل داریم کار نداریم ودر آمدی برایمان آن نیست و… و مهمانی که در کمال سادگی به حرفها و درد دل آنها گوش می کرد ، گاهی راهکاری برای آنها می گفت،گاهی با درد آنها همراهی می کرد ، گاهی به آنها امید میداد وگاهی هم چیزی را یادداشت می کرد.

استاندار گیلان در جریان بازدید از طرحهای گردشگری شهرستان عید دیدنی با مردم محروم روستا را هم فراموش نکرد ودر روستاهای کوهستانی شیله وشت ودیکلیان سرزده به خانه دو خانواده تالشی رفت و با عید دیدنی رسم نوروز را هم بجا آورد و در روز ولادت امام علی و روز پدر با هدایایی به اعضا خانواده این روز را به آنها تبریک گفت.

 

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود. 

(۰)(۰)کد مطلب: 176400
تاریخ: ۱۳ فروردین ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری تعزیه ۲۵۰ ساله ذوالجناح در روستای ضیابر

گیل نگاه/ بابک جدی:  تعزیه ذوالجناح ضیابر هر ساله در ظهر عاشورا در روستای ضیابر از توابع بخش مرکزی شهرستان صومعه سرا با قدمتی حدودا 250 ساله برگزار می شود. دربرپایی این ایین مذهبی قریب به 110 نفر مشارکت…

گزارش تصویری از عزاداری ظهر عاشورا در لاهیجان

گیل نگاه/احسان حسن پور: دوست داران حسینی در لاهیجان همزمان با سراسر کشور با حضور در مراسم عاشورای حسینی در غم شهادت سالار شهیدان و یاران باوفایش به سوگ نشستند.  

گزارش تصویری عزاداری تاسوعای حسینی روستای سوخته کوه آستانه اشرفیه

گیل نگاه/سیدجواد میرحسینی: مراسم عزاداری تاسوعای حسینی در روستای سوخته کوه حرم آقا سید کیا واقع در آستانه اشرفیه برگزار شد.