پا بر نام «حیران» ننهید

 فرشته رضایی

روزنامه نگار

نوروزی که گذشت یک خبر سیاسی بیش از همه سر و صدا کرد. طرح الحاق حیران و حتی آستارا به استان اردبیل؛ موضوعی که سال ها بین سیاسیون و نمایندگان استان های اردبیل و ترک تبار دهان به دهان می چرخد و محل اختلاف دو استان گیلان و اردبیل است.

در پی اظهارنظر فرماندار آستارا که از بازگرداندن قانونی نگهداری حدود ۲۰ کیلومتر از گردنه حیران محور آستارا – اردبیل به شهرستان آستارا خبر داده بود و با توجه به تقسیم بندی قانونی جغرافیایی اعلام کرده بود:«این شهرستان، خاک سرزمینی مردم گیلان است»؛ ابتدا بدری، نماینده اردبیل از مسوولان گیلان خواست به ماجراجویی خود درباره حیران پایان دهند. سپس نادر قاضی پور نماینده ارومیه هم در پاسخ حیران را جزو «ملک لاینفک آذربایجان و اردبیل» قلمداد کرد و در جواب وی نمایندگان گیلانی چون نماینده آستارا و رشت با طرح این بحث که بیان چنین موضوعاتی چیزی جز خدشه به نظام و اتحاد ملی نیست، طعنه ای به این نماینده پرحاشیه زدند که ” بهتر است فلانی، همان گلابی خود را بخورد”.

تا اینجای کار روال مرسوم همین بوده است. یعنی پاسخ های سیاسیون دو استانی که با هم اختلاف نظر دارند.

استان ها و شهرهای زیادی هستند که در دهه های اخیر تنش های زیادی بر سر پیوستن به استانی دیگر را دارند. توجیه آنان یا به خاطر قرابت های قومی و زبانی است و یا نزدیکی جغرافیایی به مرکز استان همجوار. باید پذیرفت نمی توان نقشه یک کشور را آنقدر تغییر داد تا همه شهرها از نظر زمانی به طور مساوی به مرکز هر استان راه داشته باشند. البته این جدای مساله زبانی و قومی است. به عنوان نمونه بخش های زیادی از غرب مازندران زبانشان گیلکی است و از نظر مرکزیت به رشت نزدیکترند تا ساری، برخی از روستاهای قزوین هم نزدیکی و قرابت بسیاری با مردمان شهرستان رودبار در گیلان دارند. با این حال سعی مسوولان عالی رتبه و سیاسیون استان بر این بوده است که به مسایل قومی و منطقه ای دامن نزنند. اگر هم اظهار نظری صورت گرفته بر اساس تقسیم بندی نقشه جغرافیایی کشور است.

اما موضوع دیگری که وجود دارد این است که خود مردمان این شهرها یا روستاها چرا و به چه دلیل دل در گرو استان دیگری دارند؟ شاخص های جغرافیایی یا قومی تعیین کننده است یا آنها از مسایلی در رنج اند که زبان گویایی برای طرح آن ندارند. مثلا این که از مرکز استان از نظر اعتبارات و بودجه، ایجاد زیرساخت های توسعه و پروژه های عمرانی همواره در محرومیت اند و احساس می کنند با پیوستن به استانی دیگر اتفاقی شگرف در وضعیت زندگی و شهر و روستایشان به وجود می آید. در حالی که تلاش دولت ها تعیین بودجه ای عادلانه برای همه استان هاست. رقم بودجه دولت در سال ۹۷ گیلان ۲۱ هزار میلیارد ریال و اردبیل ۱۳ هزار میلیارد ریال است . از این رو نمی توان تعبیر کرد اگر بخشی از گیلان به استانی دیگر یا استانی دیگر به گیلان بپیوندند اتفاق شگرفی در توسعه آنان اتفاق خواهد افتاد.

تنها یک راه باقی می ماند و آن نهاد سازی و ایجاد علقه های فرهنگی و اجتماعی است. به استان همجوار کاری نداریم اما ما گیلانی ها برای حیران چه کردیم؟ همین دو سال پیش بود که سر و صدای ویلاسازی و زمین خواری در حیران همه توجهات را به این منطقه زیبا جلب کرد. حال چقدر مسوولین گیلانی که می گویند حیران برای ماست از تداوم این روند در حیران و جای جای بهشت گیلان جلوگیری کرده اند؟ چقدر برای اهالی محروم آن منطقه امکانات زیرساختی یا درآمد زایی از طریق بومگردی و آموزش جامعه محلی ایجاد کرده اند؟ چقدر در این روستا جشنواره های محلی و بومی برپا کرده اند؟ به جوانان آن برای حل مشکلات اشتغال و اعطای تسهیلات خوداشتغالی کمک کرده اند؟ از سرمایه گذاران برای اجرای طرح های تفریحی در آنجا استقبال کرده اند؟ چقدر ماشین آلات و تجهیزات مناسب راهداری، برای باز پس گیری ۲۰ کیلومتر جاده حیران آستارا از استان اردبیل فراهم کرده اند؟ و…

هفته قبل بود که گروه های محیط زیستی گیلان و اردبیل در اتحادی مثال‌زدنی برای پاکسازی گردنه حیران از زباله اقدام کردند. چقدر این اقدام خوب و دلگرم کننده بود. حال با تنش های چندروز اخیر سیاسیون که بیشتر به شعارهای انتخاباتی سال بعد نزدیک است تا دلسوزی برای مردم حیران، این اقدام خوب فرهنگ دوستان دو استان برای حیران کدر شد. چه دردناک است در شبکه های اجتماعی بانویی اردبیلی را می بینیم که بر سر تابلوی حیران با دوپا ایستاده و شعری به ترکی می خواند. لابد او هم می گوید«حیران» برای ماست! کاش به هر زبانی که برای حیران می خواند دلش برای این منطقه زیبا می سوخت و پا بر نامش نمی نهاد.

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.   

(۰)(۰)کد مطلب: 176733
تاریخ: ۱۶ فروردین ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
مونس

با ویلاسازی و زمین خواری مدل صهیونیستی در استان گیلان باید برخوردی جدی شود . در ضمن معتقدم کلا تقسیمات کشوری باید بر اساس تاریخ و فرهنگ و قومیت باشد . بنا بر این باید همۀ اراضی از دست رفته گیلان در استان های همجوار به استان مادری بازگردانده شوند . مرگ بر اسرائیل غاصب!

(۳)(۴)

پاسخ

مسلم اكبري گورنداني

درود بر شما.معمولاًاظهارات جناب قاضي پور در مجلس،به همراه خنده شنونده هست .نمي دانم ايشان چطور نمايندگي مردم را بر عهده دارند.مضافاً به اينكه نمايندگان منا طق ترك نشين با اظهارات سخيف ايشان همراه نيستند. صلاح در اين است كه جناب قاضي پور بيشتر به وظايف نمايندگي خود بپر دازد. عقلا فكر مي كردند كه بعضي از افراد آذر بايجان همسايه به پان تركيسم دامن مي زند. نمي دانستيم كه نماينده مجلس ما هم چيزي ازجدايي طلبان ترك كم ندارد؟؟

(۳)(۴)

پاسخ

مهران

عوامل فرهنگساز عبارتند از کوه،دریا،رود،صحرا و جنگل.اگر به این منطقه با دقت کم هم بنگریم خواهیم دید هیچگاه اهالی آذربایجان نمیتوانستند براحتی از دو عامل کوه و جنگل خود را به جلگه گیلان و تالش برسانند.اکنون چند کم سواد و بی خرد به لطف خودرو و جاده ها خود را به این منطقه رساندند و بدلیل زیباییهای این سو دندان طمع میخراشند.
از هم استانیهای تالش زبان میخواهم که به دو زبان گویش کنند یا تالشی و یا فارسی.ترکی را فراموش کنید دوستان

(۲)(۵)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری برگزاری مسابقات ستارگان کاراته جهان در گیلان

گیل نگاه/رضا احمدپور: مسابقات ستارگان ایرانی کاراته جهان عصر امروز، جمعه 31 فروردین در رشت برگزار شد. این مسابقات با حضور پنج تن از اعضای تیم ملی ایران و پنج کاراته‌کای گیلانی به عنوان منتخب استان در سالن آکادمی…

گزارش تصویری اولین مسابقه آفرود امدادی در گیلان به میزبانی لاهیجان

گیل نگاه/ احسان حسن پور : اولین مسابقه آفرود دو دیفرانسیل در استان گیلان در محور امتیازی، قهرمانی و گروهی صبح امروز (جمعه 31 فروردین) به میزبانی شهرستان لاهیجان برگزار شد. در این رقابت ها تیم آمارد آفرود…

گزارش تصویری؛

«یک روز با قهرمان»، معارفه رییس جدید هیات اسکواش لاهیجان و تجلیل از قهرمانان ملی

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: صبح امروز، پنجشنبه 30 فروردین مراسم «یک روز با قهرمانان» در ورزشگاه یادگار امام رشت برگزار شد. این برنامه جهت معارفه علی جعفری به عنوان رییس جدید هیات اسکواش شهرستان لاهیجان، تجلیل از قهرمانان ملی تیم…