پا بر نام «حیران» ننهید

 فرشته رضایی

روزنامه نگار

نوروزی که گذشت یک خبر سیاسی بیش از همه سر و صدا کرد. طرح الحاق حیران و حتی آستارا به استان اردبیل؛ موضوعی که سال ها بین سیاسیون و نمایندگان استان های اردبیل و ترک تبار دهان به دهان می چرخد و محل اختلاف دو استان گیلان و اردبیل است.

در پی اظهارنظر فرماندار آستارا که از بازگرداندن قانونی نگهداری حدود ۲۰ کیلومتر از گردنه حیران محور آستارا – اردبیل به شهرستان آستارا خبر داده بود و با توجه به تقسیم بندی قانونی جغرافیایی اعلام کرده بود:«این شهرستان، خاک سرزمینی مردم گیلان است»؛ ابتدا بدری، نماینده اردبیل از مسوولان گیلان خواست به ماجراجویی خود درباره حیران پایان دهند. سپس نادر قاضی پور نماینده ارومیه هم در پاسخ حیران را جزو «ملک لاینفک آذربایجان و اردبیل» قلمداد کرد و در جواب وی نمایندگان گیلانی چون نماینده آستارا و رشت با طرح این بحث که بیان چنین موضوعاتی چیزی جز خدشه به نظام و اتحاد ملی نیست، طعنه ای به این نماینده پرحاشیه زدند که ” بهتر است فلانی، همان گلابی خود را بخورد”.

تا اینجای کار روال مرسوم همین بوده است. یعنی پاسخ های سیاسیون دو استانی که با هم اختلاف نظر دارند.

استان ها و شهرهای زیادی هستند که در دهه های اخیر تنش های زیادی بر سر پیوستن به استانی دیگر را دارند. توجیه آنان یا به خاطر قرابت های قومی و زبانی است و یا نزدیکی جغرافیایی به مرکز استان همجوار. باید پذیرفت نمی توان نقشه یک کشور را آنقدر تغییر داد تا همه شهرها از نظر زمانی به طور مساوی به مرکز هر استان راه داشته باشند. البته این جدای مساله زبانی و قومی است. به عنوان نمونه بخش های زیادی از غرب مازندران زبانشان گیلکی است و از نظر مرکزیت به رشت نزدیکترند تا ساری، برخی از روستاهای قزوین هم نزدیکی و قرابت بسیاری با مردمان شهرستان رودبار در گیلان دارند. با این حال سعی مسوولان عالی رتبه و سیاسیون استان بر این بوده است که به مسایل قومی و منطقه ای دامن نزنند. اگر هم اظهار نظری صورت گرفته بر اساس تقسیم بندی نقشه جغرافیایی کشور است.

اما موضوع دیگری که وجود دارد این است که خود مردمان این شهرها یا روستاها چرا و به چه دلیل دل در گرو استان دیگری دارند؟ شاخص های جغرافیایی یا قومی تعیین کننده است یا آنها از مسایلی در رنج اند که زبان گویایی برای طرح آن ندارند. مثلا این که از مرکز استان از نظر اعتبارات و بودجه، ایجاد زیرساخت های توسعه و پروژه های عمرانی همواره در محرومیت اند و احساس می کنند با پیوستن به استانی دیگر اتفاقی شگرف در وضعیت زندگی و شهر و روستایشان به وجود می آید. در حالی که تلاش دولت ها تعیین بودجه ای عادلانه برای همه استان هاست. رقم بودجه دولت در سال ۹۷ گیلان ۲۱ هزار میلیارد ریال و اردبیل ۱۳ هزار میلیارد ریال است . از این رو نمی توان تعبیر کرد اگر بخشی از گیلان به استانی دیگر یا استانی دیگر به گیلان بپیوندند اتفاق شگرفی در توسعه آنان اتفاق خواهد افتاد.

تنها یک راه باقی می ماند و آن نهاد سازی و ایجاد علقه های فرهنگی و اجتماعی است. به استان همجوار کاری نداریم اما ما گیلانی ها برای حیران چه کردیم؟ همین دو سال پیش بود که سر و صدای ویلاسازی و زمین خواری در حیران همه توجهات را به این منطقه زیبا جلب کرد. حال چقدر مسوولین گیلانی که می گویند حیران برای ماست از تداوم این روند در حیران و جای جای بهشت گیلان جلوگیری کرده اند؟ چقدر برای اهالی محروم آن منطقه امکانات زیرساختی یا درآمد زایی از طریق بومگردی و آموزش جامعه محلی ایجاد کرده اند؟ چقدر در این روستا جشنواره های محلی و بومی برپا کرده اند؟ به جوانان آن برای حل مشکلات اشتغال و اعطای تسهیلات خوداشتغالی کمک کرده اند؟ از سرمایه گذاران برای اجرای طرح های تفریحی در آنجا استقبال کرده اند؟ چقدر ماشین آلات و تجهیزات مناسب راهداری، برای باز پس گیری ۲۰ کیلومتر جاده حیران آستارا از استان اردبیل فراهم کرده اند؟ و…

هفته قبل بود که گروه های محیط زیستی گیلان و اردبیل در اتحادی مثال‌زدنی برای پاکسازی گردنه حیران از زباله اقدام کردند. چقدر این اقدام خوب و دلگرم کننده بود. حال با تنش های چندروز اخیر سیاسیون که بیشتر به شعارهای انتخاباتی سال بعد نزدیک است تا دلسوزی برای مردم حیران، این اقدام خوب فرهنگ دوستان دو استان برای حیران کدر شد. چه دردناک است در شبکه های اجتماعی بانویی اردبیلی را می بینیم که بر سر تابلوی حیران با دوپا ایستاده و شعری به ترکی می خواند. لابد او هم می گوید«حیران» برای ماست! کاش به هر زبانی که برای حیران می خواند دلش برای این منطقه زیبا می سوخت و پا بر نامش نمی نهاد.

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.   

(۰)(۰)


کد مطلب: 176733
تاریخ: ۱۶ فروردین ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
مونس

با ویلاسازی و زمین خواری مدل صهیونیستی در استان گیلان باید برخوردی جدی شود . در ضمن معتقدم کلا تقسیمات کشوری باید بر اساس تاریخ و فرهنگ و قومیت باشد . بنا بر این باید همۀ اراضی از دست رفته گیلان در استان های همجوار به استان مادری بازگردانده شوند . مرگ بر اسرائیل غاصب!

(۳)(۹۴)

پاسخ

مسلم اكبري گورنداني

درود بر شما.معمولاًاظهارات جناب قاضي پور در مجلس،به همراه خنده شنونده هست .نمي دانم ايشان چطور نمايندگي مردم را بر عهده دارند.مضافاً به اينكه نمايندگان منا طق ترك نشين با اظهارات سخيف ايشان همراه نيستند. صلاح در اين است كه جناب قاضي پور بيشتر به وظايف نمايندگي خود بپر دازد. عقلا فكر مي كردند كه بعضي از افراد آذر بايجان همسايه به پان تركيسم دامن مي زند. نمي دانستيم كه نماينده مجلس ما هم چيزي ازجدايي طلبان ترك كم ندارد؟؟

(۳)(۸۸)

پاسخ

زارع:

خداوند دو استعداد بزرگ را هیچگاه در یک انسان به ودیعه نمی گذارد.
قاضی پور نماینده است که شاید در لحن بنظر بی منطق برخی خنده دار بنظر برسد اما مورد احترام خاص تمامی نمایندگان ترک زبان است . در صد محبوبیت ایشان در ارومیه یک امر کم نظیر است .

(۸۴)(۰)

پاسخ

مهران

عوامل فرهنگساز عبارتند از کوه،دریا،رود،صحرا و جنگل.اگر به این منطقه با دقت کم هم بنگریم خواهیم دید هیچگاه اهالی آذربایجان نمیتوانستند براحتی از دو عامل کوه و جنگل خود را به جلگه گیلان و تالش برسانند.اکنون چند کم سواد و بی خرد به لطف خودرو و جاده ها خود را به این منطقه رساندند و بدلیل زیباییهای این سو دندان طمع میخراشند.
از هم استانیهای تالش زبان میخواهم که به دو زبان گویش کنند یا تالشی و یا فارسی.ترکی را فراموش کنید دوستان

(۲)(۷۸)

پاسخ

زارع:

آقای مهران
شما امیدوارم جزو آن کم سواد ها نباشید و بدانید، همین فارسی که صحبت می کنید در ایران توسط همین کم سوادها حفظ و به زبان رسمی کشور تبدیل شده است . توسط شاه عباس کبیر که یک اردبیلی اصیل بود.
اما راجع به قوم ترک اگر فرمایش پیامبر گرامی اسلام را نشنیده اید ، بدانید که فرموده اند :
فضیلت نژاد ترک این است که خداوند هر ستمگر بیرحمی را با دست ترک سرنگون و از بین می برد.
اما زبان ترکی سومین زبان زنده دنیا است. درصد تطابق اش با زبان انگلیسی ۹۹ درصد است.
زبان فارسی سی و سومین لهجه زبان عربی است .
طالشی که یک لهجه فرعی از سی و سومین لهجه زبان عربی است .
شما اگر سعی می کردید به زبان ترکی صحبت کنید از لحاظ بین المللی اعتباربالایی داشتید البته اگر بدانید که بین الملل و سواد بین الملل چیست که بعید می دانم

این را گفتم

(۷۳)(۳)

پاسخ

زارع:

آقای مدیر سایت نظر آقای مهران از نظر شما با این اساسنامه که نوشتید :
"نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد. "
مغایرت ندارد !!!!!!
این نوشته ها مصداق توهین و هتاکی نیست بنظرتان :
"هیچگاه اهالی آذربایجان نمیتوانستند براحتی از دو عامل کوه و جنگل خود را به جلگه گیلان و تالش برسانند.اکنون چند کم سواد و بی خرد به لطف خودرو و جاده ها خود را به این منطقه رساندند"

(۶۳)(۱)
زارع

ایکاش نویسنده محترم کمی به سابقه الحاق شهرستان آستارا به استان گیلان و استنتادات قانونی طرفین هم اشاره می فرمودند.
اینکه این شهرستان به استناد قانون تقسیمات کشوری ، به دلیل فاصله دوراز مرکز استان وقت یعنی تبریز منفک و به مرکز استان گیلان رشت الحاق گردید .
حال سوال اساسی از همه شما هموطنهای نازنین گیلانی این است اینک با استناد همان قانون که تغییر نکرده است و با توجه به اینکه مرکز استان اردبیل صد کیلومتر از رشت به آستارا نزدیک است ، این شهرستان بایستی به اردبیل الحاق گردد ، بحث اصلی حیران نیست بحث شهرستان آستارا با تمامیت مختصات ارضی آن است .
شما گیلانیها اگر همین قانون را مورد تایید قرارندهید و با آن موافقت نکنید، ما اردبیلیها هم از همان قانون تمکین نمی کنیم و آستارا را متعلق به گیلان نمی دانیم .
اگر قانون قانون است بایستی یکسویه باشد و تفسیر به رای و باتبعیض اعمال نگردد.
مورد دوم هم این است که چرا به واگذاری ۴۵ کیلومتر راه استان گیلان به استان اردبیل اشاره نمی کنید ؟ دلیل این واگذاری چه بوده است ؟ هرجا اسم حیران ذکر شده است کنار آن جاده زیبای حیران هم مکمل این اسم زیبا بوده است . این جاده زیبا با هزینه سرسام آور کدام استان ایجاد و احداث شده است ؟ گیلان یا اردبیل ؟
وقتی چند دهه قبل در ارتباط با مرمت و راهسازی در جاده اردبیل - آستارا ، مسئولین سیاسی و راهداری استان گیلان صراحتا هزینه نمی کردند و دهن کجی میکردند و بااشکال تراشی و بهانه جویی اعلام می کردند که برای ما اولویت جاده رامسر است و به آستارا و حیران چه کار داریم تا هزینه های خودمان را آنجا هدر بدهیم . اینجا بود که استان اردبیل با هزینه های سرسام آوری که کرد این جاده را که از بدترین جاده های کشور بود به زیباترین جاده کشور تبدیل کرد و الان تنها کاری که مسئولین سیاسی استان گیلان در طی چهار دهه توانستند بکنند نصب یک تابلو ورود به استان گیلان در خروجی تونل حیران بود .
این کارشان توهین به شعور و فهم مردم استان اردبیل بود و خیلی زود عکس العمل مردم این استان را درپی داشت .

(۷۳)(۰)

پاسخ

زارع

اما بهترین راه حلی که مسئولین سیاسی استان گیلان از آن وحشت دارند و فرار می کنند این است که این الحاق یا عدم الحاق را بسپارند به خرد جمعی مردم آستارا و با نظر سنجی عادلانه توسط مسئولین و کارشناسان استانهای اردبیل و گیلان و تهران به نظر مردم شهر آستارا احترام گذاشته شود و اگر خواهان الحاق به اردبیل نیست استان اردبیل در مقابل خواسته مردم این شهر تمکین کند و اگر خواهان الحاق به استان اردبیل هستند، استان گیلان در مقابل خواسته آنان بهانه تراشی نکند و تمکین کند .

(۷۵)(۱)

پاسخ

سیروس

زارع جون باز که تو اینجایی ؟؟!!!!!!!!!!!

زارع اینجا زارع اونجا زارع همه جا .......

قارداش من
تا قیامت هم بالا و پایین بری همین آش و همین کاسه است

نه از آستارا خبریه نه از هیچ چیز دیگه

شما با این همه مهاجر اردبیلی و بیکار و تورم و اوضاع خراب خدایی وقت برای این داستانها هم داری ؟؟!!!

(۳)(۵۰)

پاسخ

زارع

سیروس عزیز
براررررررررررجان
همانطوریکه که نماینده اردبیل فرمودند، به جنجال مسئولین گیلان در این زمینه توجهی نخواهند کرد و الحاق آستارا به اردبیل را از مجرای قانونی پیگیری خواهند نمود .
شما فکری به حال بیکارهای رشت و گیلان و مهاجران گیلانی به اردبیل بکنید تاب بلکه ما اردبیلی ها بتوانیم درپیاده رو های خودمان یک جای پا پیدا کنیم و مجبور نباشیم بر بساط چای سبز گیلانیهای مهاجر پا بگذاریم .

(۴۴)(۲)

پاسخ

سیروس

زارع جون قارداش عزیز

نماینده های اردبیل در سه دهه گذشته همواره موضوع الحاق آستارا را پیگیری کرده اند

ولی بندگان خدا در حسرت این موضوع بعد از چند سال به خانه خود برگشته و نان و پنیرشان را خورده اند

آرزو بر جوانان عیب نیست / به شما هم توصیه می کنیم همچنان بهد از سالها پیگیر باشی

یورولمیاسیز قارداش

در حسرت یک متر ساحل خودکشی نکنید یه دفعه

ما راضی نیستیم خخخخخخخخخ

(۱)(۳)

پاسخ

زارع

برارررررررررررررررررررررجون
آخه کل این ساحل پر از کرم و آشغال چی هست که یک مترش چی باشه ؟
شما مثل دیوار گچی زیر بارون مونده دارید اونقدر رطوبت و نم می کشید که اکثرا به کجی مهره های ستون فقرات دچار شدین و برای فرار از رماتیسم اونقدر میرزا قاسمی و سیر میخورین که تا شعاع سه متری شما هم نمیشه نزدیک شد .
براررررررررسیروس
یک سوال ازت دارم
یک محله تو رشت هست که اکثراً چشم آبی و مو طلایی هستند . وکلی با گیلک ها تفاوت ژنتیک و قیافه دارند . از قرار ، در رژیم گذشته ، چند سالی آمریکاییها در رشت و درآن محله ساکن شده بودند .
بنظرت چه رابطه ای می تونه بین این دو مورد وجود داشته باشه ؟

(۱۹)(۰)

پاسخ

سیروس:

شما که چند میلیون چشم آبی و موطلایی در آذربایجان دارید

جالبه با این همه ادعا و قمپز و خالی بندی تا ۴۰ کیلومتری اردبیل تابع گیلانه و شما در حسرت یک متر ساحل

برو افندی
برو قارداش زدی به جاده حخاکی

چند صد هزار مهاجر در گیلان دارید به جای این اراجیف به بدبختی هاتون برسید

برید زباله های گردنه حیران را جمع کنید ( به گفته استاندار اردبیل )

(۰)(۲)

پاسخ

زارع:

شما تو این حریم خودتون وقتی نمیتونین یک تابلو نصب کنید ببینید کی هستید ؟
خخخخخخخخخخخخ
مهاجران ما هم اومدن گیلان برای اصلاح نژاد و انشاالله تا چند دهه دیگه مثل آمریکاییها ما هم تو گیلان شما نژاد برتر خودمان را تثبیت می کنیم .

(۲)(۱)
امیر حسین

اقا سیروس شما سند یک متر ساحل خزر را به اسم یک گیلانی یا به اسم خودت نشان بده من بقیه حرفاتو نشنیده قبول دارم
ساحل خزر مال همه ایرانیان است شما گیلک ها نگهبان ساحل هستید

(۳۸)(۰)

پاسخ

ابوذر

اردبیلی های عزیز
از خیال پردازی دست بردارید
خبری نیست دوستان برید دنبال بدبختی تان

(۰)(۳۱)

پاسخ

زارع

گیلانیهای عزیز شما هم از خیال پردازی نصب تابلو درحیران دست بردارید
اینجا مهد شیران است
صد بار هم نصب کنید کنده میشه ودور انداخته میشه
شماهم برید دنبال بدبختی های خودتان با دم شیر بازی نکنید که گرفتار میشین
حداقل اثر مثبت این حرفهای ما اینه که رشت از ترس اردبیل به آستارا میرسه مردم آستارا تو رفاه باشند برای ما کافیه

(۳۹)(۰)

پاسخ

سیروس

زارع جون و بقیه افندی ها و قارداش های اردبیلی

قارداش لار

میگم این ساحل کثیف !!!! هر چه هست شما یک مترش را هم ندارید و دارید خودکشی می کنید

در گردنه حیران هم به گفته خود مسئولین اردبیلی فقط مسئولیت نظافت و جمع کردن آشغالها را بر عهده دارید

بروید این قصه را جای دیگه تعریف کنید

بروید به فکر بدبختی های خود باشید

در حسرت یک متر ساحل دارید خودکشی می کنید

تا ۴۰ کیلومتری اردبیل هیچ اختیاری ندارید

جالبه تمام سایتها و خبرگزاری ها و خود پایگاه اطلاع رسانی دکتر ولی داداشی دشمن شماره یک الحاق و این داستانهاست

بروید با خواب و خیال آستارا خوش باشید

جالبه نماینده اردبیل صدیف بدری چند روز قبل در خود مجلس از دکتر داداشی بابت اقدامات اخیرش عذرخواهی کرد

(۰)(۳)

پاسخ

زارع

سیروس خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ برارررررررر
تونمیدانم چرا هرازگاهی عین نوار ضبط شده و دیسکت فرمت شده ، بی توجه به محیط پیرامونت حرف میزنی ؟
برارررررر
من بازم میگم ساحل خزر را ما اگر بخواهیم ببینیم ، بیاییم ، میاییم نیازی به اجازه شما گیلک ها نداریم . اینقدر ساحل ساحل نکن ،
بدبختی به نداشتن ساحل و جنگل نیست ، بدبختی به اسیر شدن در فکر کوتاه و تفکر بسته و ضعیف است که با این اوصاف شما گیلک ها از همه ایرانیها بدبخترین.
برارررررررررخخخخخخ برو باد بیاد
شمابا تمام دک و پوزتون و استاندار و نمایندگانتون نتونستید یک تابلو رو در حریم به اصطلاح خودتان گیلانتون نصب کنید .
زعمل کار برآید به سخندانی نیست .

(۴)(۰)

پاسخ

سیروس:

میگم افندی

از اون شاعر آستارایی چه خبر ؟؟؟

بد جور زد تو برجک شما

نه ؟؟؟

(۱)(۵)

پاسخ

زارع:

من پاسخ شما را دادم منتهی این مدیر گیلک شما برخلاف رسالت رسانه ای خودش پاسخ مرا به آن شاعر نما سانسور کرد

(۸)(۱)
سیروس

زارع جون قارداش
افندی

میگم شما اصلاً تو باغ نیستی ها ........

اگه هر وقت دلتون خواست میتونید بیایید ساحل دریا ، خب چرا دارید برای آستارا خودشکی می کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

قارداش
شما هر وقت خواستی بیا ساحل دریا مشکلی نداریم

فقط هر وقت اومدی از تونل حیران به این طرف خوب نگاه کن تعداد تابلوهای استان گیلان را بشمار بعد قمپز در کن

اصلاً این حرفا رو ولش کن

اون کسانی که داشتند در گردنه حیران پرچم منحوس باکو !!!! را نصب می کردند با شما چه نسبتی دارند ؟؟؟

البته همه دستگیر شدند و معلوم شد از کی پول گرفته بودند

مهم معذرتخواهی نماینده اردبیل از نماینده آستارا بود که انجام شد

شما برو به داستانها و تخیلاتت برس افندی

(۰)(۱۱)

پاسخ

زارع

تکرار تکرار تکرار و دیدگاه غیر منطقی و تحلیل کاملا خلاف
به من راجع به قوم تالش و گیلک یه چیزهایی گفته بودند اما به تجربه دریافتم که تمام اون گفته ها عین حقیقت است.
سیروس کمی زحمت مطالعه به خودت بده و از کلاس اول ابتدایی خارج شو برارررررررر
صد بار این حرفها را زدی و ما جوابت را دادیم بازم بی وجه داری همان حرفهای ابتدایی رو تکرار میکنی
تو هم به تخلیات و داستانهای خودت برس و ما کار خودمان را از مسیر قانونی در حهت الحاق آستارا و تالش انجام میدهیم .

(۹)(۰)

پاسخ

سیروس

سلام مجدد بر قارداش زارع مرد شماره یک الحاق آستارا

افندی جان چطوری قارداش ؟
رو به راهی ؟ رو به رشدی ؟

میگم قارداش به من هم در مورد تورک ها چیزهایی گفته بودند برای من هم ثابت شد که شما اردبیلی ها در اردبیل تمام مشکلات بشریت را حل کرده اید و فقط موضوع نجات مردم آستارا باقی مانده است

قارداش همین جور ادامه بده

الان نزدیک سی ساله که دارید زور می زنید و به هیچ جا هم نرسیده اید

احسنت بر این تلاشتان قارداش

(۰)(۱۳)

پاسخ

سیروس

فقط این موضوع که میگی از طریق قانونی !!!!!!!!!!!!!!!!! کارتان را دنبال می کنید دیگه جای دیگه نگو بدجور برات می خندند

منظورت از پیگیری قانونی !!! همون خراب کردن تابلوهای آستارا و گیلان در گردنه حیرانه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

اگه کار قانونی تون اینه غیر قانونی تون چی باشه ؟؟؟!!!!!!

خخخخخخخخخخخخخخخخ

(۰)(۱۵)

پاسخ

ابوذر

توهمات اردبیلی ها تمامی نداره انگار
احسنت

(۰)(۸)

پاسخ

زارع

سیروس و ابوذر برارررررررررهای گیلک
وقتی به جای مغز متفکر یک انسان ، گچ سیاه در جمجمه اش بریزند . قطعا به جای افکار تحلیلی و کلام منطقی این ریپل زدن ها و سوزن گیر کردن ها و تکرار موضوعات کاملا تکراری خارج می شه
صحبت کردن با کسی که دنیا را جزئی از گیلان می بینه ، حرام کردن اندیشه و اسراف تبادل نظر متمدنانه است .
این مدیر محترم سایت برخی نظر های مرا منعکس نمیکند و یار سوم شما شده است .

(۱۶)(۰)

پاسخ

ابوذر

آقای زارع گرامی
آخه برادر حرفت با عملت همخوانی نداره . شما وقتی میگویی تابلوهای گیلان را نابود میکنی چطوری دم از قانون می زنی ؟ مگر همین قانون نگفته تا تونل حیران تابع گیلانه ؟ سالها قبل نمایندگان قبلی اردبیل مساله را در مجلس مطرح کردند و هیچ نتیجه ای هم نگرفتند
شما چطور قانونمداری هستی که بر خلاف نظر نماینده آستارا حرف میزنی ؟
نماینده آستار وقتی میگه مخالف الحاقه شما هیچ حقی برای این کارها ندارید
شما به فکر مشکلات متعدد اردبیل باش برادر گرامی که خود اردبیلی ها هم دل پری از مسئولینشان دارند .

(۰)(۱۶)

پاسخ

ابوذر

ضمنا شما که میگویی حرف زدن با ما بیفایده است خب مرد باش و روی حرفت وایسا و بحثهات رو در همون اردبیل مطرح کن
وقت خودت و دیگران را هم نگیر عزیزم
ما هم علاقه ای به شنیدن این خزعبلات نداریم

(۰)(۱۴)

پاسخ

زارع

منطق گیلکی همینه واقعا
اول اینکه ابوذرو سیروس ادبیات نوشتاری یکسانی دارند یعنی یک نفر هستند
دوم اینکه آقای سیروس و ابوذر
شما با من وارد بحث شد ی یا من با شما ؟
این شما گیلک ها ( البته تعداد انگشت شمار) هستید که ریختید سایت های اردبیل و همه جا را سیاه سیاه یا سفیدسفید می بینید .
اون از مدیریت اردبیلیها در فضای مجازی که ذره ای نظرات شما مخالفین خودشان را سانسور نمی کنند و اینم از مدیریت مدیران گیلک که با خاله زنک بازی یک مباحثه ناعادلانه را رصد می کنند.
بعنوان مثال وقتی ببینید موافقین شان سوتی میدهند آن را حذف میکنند و وقتی ببینند ، جوابیه مخالفین آنها ، افکار عمومی و خوانندگان سایت را از کج فهمی گیلک ها و سیاست گذاران سایت آگاه می کند اقدام به سانسور شدید می کنند .
این است منطق گیلکی که من هم در طی این چند روز متنفر شدم از اینهمه تبعیض در مدیریت نظرات
به همین خاطر سایت گیل نگاه را از امروز بی خیال می شوم .
همانطوری که عرض کردم سیروس براررررررررر
بحث کردن با شما و امثال شماکاملا بی فایده است ، چون شما مغز و تفکر تان پویا نیست و آنقدر در تحلیل مسائل راکد مانده اید که به کهنگی و پوسیدگی استنادات خودتان توجه نمی کنید و این بماند.

(۲۸)(۰)

پاسخ

ابوذر:

دوست عزیز انشالله موفق باشید برای شما در آبادانی استان اردبیل و شهرهایش آرزوی توفیق داریم

(۰)(۲)

پاسخ

زارع

مدیرمحترم سایت گیل نگاه
ضمن سلام و خسته نباشید
از بابت اعمال سانسور به این شکل در نظرات خوانندگان گلایه مند بوده و با شما موافق نیستم. اما با توجه به اینکه این آخرین بازدید من از سایت شما است . و می دانم که مدیریت سایت خبری مشکلات و زحمات خاص خودش را دارد . به رسم ادب برای شما مخالف خودم ، آرزوی موفقیت و سربلندی را دارم .
موفق و موید باشید .

(۱۴)(۰)

پاسخ

گیل نگاه:

با سلام ، همانطور که مشخص است از میان ده ها پیام ارسال شده فقط پیام هایی حذف شده است که حاوی توهین و مسائل مورد اشاره در قسمت پیام های سایت باشد

(۰)(۱۸)

پاسخ

سیروس

سلام بر سایت گیل نگاه و قارداش عزیز زارع گرامی

دوست عزیز من زارع جون ببین عزیز دلم :
باهات برای آخرین بار منطقی بحث میکنم قضاوت با دوستان و هموطنان :

۱- شما در دهها مطلبی که نوشتی تاکید فراوان داشتی که قانونمند !!! هستید

خب چه جور قانونمند هستید که همواره بر خراب کردن تابلوهای قانونی استان گیلان اصرار دارید ؟؟؟!!!!!! و تا امروز هم چند نوبت تابلوها را خراب کرده اید

قانون شفاف جمهوری اسلامی ایران تا خود تونل حیران را در تقسیمات کشوری به استان گیلان واگذار کرده است و لذا طبق همان قانون شما هیچ حقی در این خصوص ندارید

جالب است که نماینده اردبیل آقای صدیف بدری هم بر گیلانی بودن گردنه حیران تاکید کرده است

۲- زیاد بحث زبان و فرهنگ و فاصله و مسافت را مطرح نکنید . بله اینها هم مهم است ولی به شرطی که در کل کشور رعایت گردد و همه آیتمها و شرایط لحاظ شود

مثال : ۵ شهر کرد زبان اهل سنت در آذربایجان غربی هستند که مرکز این استان ارومیه است و تفاوت فاحش فرهنگی بین این دو قوم کاملاً مشخص است

۲ شهر بزرگ و توریستی رامسر و تنکابن در نزدیکی رشت قرار دارند که مسافتشان تا مرکز مازندران (ساری ) دو برابر فاصله تا رشت ( مرکز گیلان ) است

این دو شهر مازندرانی هم صحبت نمی کنند و خودشان می گویند ما گیلک زبان هستیم

پس چرا در مازندران قرار دارند ؟ تمام رابطه و مراوداتشان هم با رشت است تا ساری

آیا ما گیلانی ها هم باید به بهانه فرهنگ و زبان و مسافت برویم و در ورودی رامسر تابلوهای خوشامدگویی استان مازندران را خراب کنیم ؟؟؟؟ و تنش ایجاد کنیم ؟؟؟!!!!!!!!!

هرگز چنین کاری نمی کنیم / در جامعه اسلامی ایران مهم حفظ وحدت و نشاط جامعه است و ما هرگز وارد این بازی ها نخواهیم شد بر خلاف شما

۳- موضوع مهم و خطرناک !!! بعدی این است که برخی از اردبیلی ها به بهانه الحاق گردنه حیران و حتی آستارا و تالش !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! مباحث قومیتی را خیلی خطرناک رویش تاکید دارند و باعث ایجاد شکافهای خطرناک قومیتی شده اند
البته این افراد انگشت شمار بوده و مردم آذربایجان هوشیارتر از این هستند که بازیچه دست الهام علیف و پان ترکیسم و شبکه های ضد انقلابی همچون گوناز تی وی قرار گیرند

متاسفانه برخی از افراد ناآگاه و فریب خورده هم در ماههای گذشته پرچم منحوس باکو !!!!!!!! را در گردنه حیران نصب کردند . همان الهام علیف که حامی اسراییل است و رویای الحاق آذربایجان ایران را به کشور خود در سر دارد
البته شکر خورده از این فکرها کند

لذا زارع جان
دوست عزیز و اردبیلی من
برای آخرین بار به شما توصیه می کنم که مشابه مسئولین اردبیلی و نمایندگان خودتان به فکر آبادانی استان اردبیل و خدمت به مردم بزرگوار آن خطه باشید و به تقسیمات کشوری احترام بگذارید

زنده باد ایران بزرگ و سرفراز
به امید سعادت همه مردم ایران و مقام معظم رهبری و افتخار آفرینی همه اقوام این کشور

(۰)(۲)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…