جعفرزاده‌ایمن‌آبادی به نقل از وزیر نیرو خبرداد :

تشکیل کمیته پایش شهر‌های مواجه با تنش آبی

گیل نگاه: وزیر نیرو تشکیل کمیته پایش شهر‌های مواجه با تنش آبی جهت پایش وضعیت بارندگی، منابع آب قابل تخصیص، نیاز‌ها و نقاط قوت و ضعف سامانه‌ای آبرسانی در اختیار برای عبور موفقیت آمیز از پیک مصرف آب شرب و تشکیل ستاد مدیریت خشکسالی در بخش آب شرب با ریاست استانداران را از جمله اقدامات این وزارتخانه برای مقابله با تنش آبی عنوان کرد.

غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، با اشاره به گزارش رضا اردکانیان وزیر نیرو در صحن غیر علنی روز گذشته مجلس، درباره وضعیت آب و برق کشور، گفت: اردکانیان در این جلسه اهم اقدامات وزارت نیرو در جهت تأمین آب برای مصارف مختلف را تشریح کرد که بر این اساس مهار ۵۱.۷ میلیارد مترمکعب آب سطحی از طریق احداث و بهره‌برداری از ۱۷۲ سد مخزنی و در دست ساخت داشتن ۱۱۰ سد دیگر با حجم مخزن ۱۹.۷ میلیارد مترمکعب یکی از محور‌های اقدامات این وزارتخانه است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه براساس گفته‌های اردکانیان احداث و بهره برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی با سطح اراضی ۲.۳ میلیون هکتار برای تأمین آب کشاورزی و در دست ساخت داشتن بالغ بر ۱۰۹ هزار هکتار شبکه دیگر یکی دیگر از اقدامات این وزارتخانه است، افزود: تأمین آب شرب سالم جمعیت شهری کشور با بهره‌برداری از ۱۳۸ تصفیه‌خانه آب شهری با ظرفیت بالغ بر ۱۰ میلیون مترمکعب در روز و ساخت ۲۴ تصفیه‌خانه آب جدید از دیگر اقدامات وزارت نیرو برای تامین آب مصارف مختلف است.

وی ادامه داد: اردکانیان اظهار داشت که در این راستا وزارت نیرو اقدام به تصفیه و بازچرخانی پساب و استفاده مجدد از آب از طریق بهره‌برداری از ۱۸۶ تصفیه‌خانه فاضلاب با ظرفیت بالغ بر ۴ میلیون مترمکعب در روز و ساخت ۵۰ تصفیه‌خانه فاضلاب جدید کرده است.

جعفرزاده بهره‌برداری از ۵۴ سامانه نمک زدایی آب شور یعنی آب دریا با ظرفیت بالغ بر ۱۷۷ هزار مترمکعب در روز را یکی دیگر از اقدامات وزارت نیرو براساس اظهارات اردکانیان عناون کرد و یادآور شد: تأمین آب شرب شهری و روستایی به میزان بالغ بر ۷.۷ میلیارد مترمکعب در سال ۱۳۹۶ و ارتقای جمعیت تحت پوشش آب شرب شهری به ۹۹.۳۷ درصد و جمعیت روستایی به ۸۱.۹۷ درصد، اجرای طرح‌های اضطراری تأمین آب شرب در مناطق مواجه با تنش آب شرب و ارائه مجوز برداشت از آب دریا یعنی جنوب کشور و انتقال آن به مناطق مرکزی کشور به بخش خصوصی متقاضی به میزان بالغ بر ۱.۲ میلیارد مترمکعب از دیگرات اقدامات این وزارتخانه براساس صحبت‌های وزیر نیرو است.

وی مطالعات و انجام باروری ابر‌ها در سطح استان‌های کشور، انجام مطالعات آب ژرف در پهنه‌های مستعد در جهت تأمین آب شرب، مطالعه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی یعنی ۱۷ استان کشور را از دیگر اقدامات انجام شده توسط وزارت نیرو برای تامین آب مصارف مختلف براساس اظهارات اردکانیان بیان کرد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، اقدامات مدیریتی مقابله با تنش آبی توسط وزارت نیرو براساس اظهارات اردکانیان را تشریح کرد و افزود: تشکیل کمیته پایش شهر‌های مواجه با تنش آبی جهت پایش وضعیت بارندگی، منابع آب قابل تخصیص، نیاز‌ها و نقاط قوت و ضعف سامانه‌ای آبرسانی در اختیار برای عبور موفقیت آمیز از پیک مصرف آب شرب و تشکیل ستاد مدیریت خشکسالی در بخش آب شرب با ریاست استانداران را از جمله اقدامات این وزارتخانه برای مقابله با تنش آبی عنوان کرد.

وی استانداردسازی وسایل و تجهیزات آب بر درون منازل و استفاده از منابع آب در اختیار سایر سازمان‌ها را از دیگر اقدامات مدیریتی مقابله با تنش آبی توسط وزارت نیرو عنوان کرد و افزود: در این راستا براساس اظهارات اردکانیان ارزیابی وضعیت منابع و مصارف آب در شهر‌ها و روستا‌های کشور برای گزینه‌های مختلف شرایط وقوع خوشبینانه، عادی و بدبینانه و برنامه ریزی برای انجام اقدامات مورد نیاز در راستای تداوم خدمات آبرسانی به مردم از سوی وزارت نیرو انجام شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه براساس اظهارات وزیر نیرو چگونگی توزیع کمبود آب بین مصارف مختلف تعیین شده است، ادامه داد: برنامه ریزی و هماهنگی‌های لازم برای انطباق الگوی کشت مناسب هر منطقه متناسب با شرایط کم آبی و باتوجه به کاهش سهم منابع آب در اختیار بخش کشاورزی، پشتیبانی از تدابیر استان‌ها درخصوص جلوگیری از بروز مشکلات و تعارضات اجتماعی، نظارت بر عملکرد و پیشرفت برنامه‌ها در کارگروه استانی و اجرای سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برای کنترل سطح زیر کشت از جمله اقدامات این وزارتخانه در این راستا است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، تحویل حجمی آب برای کلیه مصارف از جمله کشاورزی، کاهش مصرف آب فضای سبز به میزان ۳۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶، تعرفه مصارف مازاد بر الگوی مصرف آب شرب و بهداشت و همکاری فعالانه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را از جمله دیگر اقدامات تعیین شده برای تعیین چگونگی توزیع کمبود آب بین مصارف مختلف عنوان کرد.

(۰)(۰)کد مطلب: 178170
تاریخ: ۲۳ فروردین ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری نمایش «مراسم قطع دست در اسپوکن» در رشت

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: نمایش «مراسم قطع دست در اسپوکن» به نویسندگی مارتین مک‌دونا و کارگردانی فرشید شعبانزاده بصیر از ۴ تا ۱۱ اردیبهشت در مجتع فرهنگی هنری خاتم‌الانبیا رشت به روی صحنه می رود.

گزارش تصویری برگزاری مسابقات ستارگان کاراته جهان در گیلان

گیل نگاه/رضا احمدپور: مسابقات ستارگان ایرانی کاراته جهان عصر امروز، جمعه 31 فروردین در رشت برگزار شد. این مسابقات با حضور پنج تن از اعضای تیم ملی ایران و پنج کاراته‌کای گیلانی به عنوان منتخب استان در سالن آکادمی…

گزارش تصویری اولین مسابقه آفرود امدادی در گیلان به میزبانی لاهیجان

گیل نگاه/ احسان حسن پور : اولین مسابقه آفرود دو دیفرانسیل در استان گیلان در محور امتیازی، قهرمانی و گروهی صبح امروز (جمعه 31 فروردین) به میزبانی شهرستان لاهیجان برگزار شد. در این رقابت ها تیم آمارد آفرود…