چرا برخی مدیران اجرایی گیلان از تحقق طرح بوم گردی می هراسند؟!

گیل نگاه به نقل از تدبیرشرق: با توجه به اینکه گردشگری امروزه صنعتی بسیار مهم در جهان به شمار می رود می تواند نقش پررنگی در شکوفایی اقتصادی و توسعه علمی فرهنگی هر کشور ایجاد کند . همچنین به فراخور شرایط زیست محیطی ، استان گیلان نیز از این امر مستثنی نبوده و توجه به این صنعت مهم  دورنمای موثر و مثمر ثمری را برای این استان به بار خواهد آورد .همانطور که می دانیم یکی از مهمترین نتایج گردشگری ،ایجاد اشتغال پایدار برای ساکنین بومی منطقه و کسب درآمد برای آنان است که از این طریق می توان در جهت تقویت حفظ محیط زیست ،آداب و رسوم و آنچه برای گردشگران جذاب است گام برداشت.

از طرفی با توجه به شرایط اقلیمی استان گیلان و محوری بودن کشاورزی در این استان، ارتقاء سطح گردشگری تاثیر بسزایی در امر کشاورزی منطقه داشته و منجر به پیشرفت توسعه متوازن و پایدار در استان می گردد . یکی از کسب و کارهای مهم گردشگری که اخیرا در ایران به شدت در حال توسعه می باشد ایجاد اقامتگاههای بوم گردی است که با عملیاتی کردن این طرح و با در نظر گرفتن ضوابط و کارشناسی دقیق می توان در آینده نزدیک شاهد تغییر و تحول اقتصادی در روستاههای گیلان بوده و به اشتغالزایی و ایجاد درآمد پایدار برای جوانان این استان امید داشت .

هر واحد بوم گردی این پتانسیل را دارد که بطور متوسط زمینه اشتغال ۱۰ الی ۱۵ نفر را در روستاهها فراهم نموده و گسترش آن می تواند در کاهش معضل بیکاری در استان تاثیر گذار باشد .با حضور دکتر سالاری به عنوان عالی ترین مقام دولت در استان این طرح ارزش ویژه ای به خود گرفت و پایه های اولیه آن در استان گذاشته شد تا جایی که وعده ۵ هزار واحد بوم گردی در روستاههای گیلان درقالب برنامه ۱۸ ماهه در دستور کار مدیران قرار گرفت و دستگاههای اجرایی ذی ربط ملزم به پیگیری جدی و عملیاتی کردن این طرح شدند تا دکتر سالاری بتواند گام های موثری را در توسعه گردشگری و جذب گردشگر برای استان بردارد اما پس از گذشت ۶ ماه و با پیگیری ها و گلایه های مستمر استاندار گیلان همچنان اجرای طرح بوم گردی در نطفه عقیم مانده و در هاله ای از ابهام به سر برده و هیچ سینرژی و هم افزایی و همگرایی خاصی در مدیران اجرایی استان جهت اعتلا و اثر بخشی به فرامین استاندار محترم دیده نمی شود!

ادارات بنیاد مسکن و گردشگری استان گیلان به عنوان رئوس هرم اجرای طرح بوم گردی کاملا منفعلانه عمل نموده و با داشتن سیاستی محافظه کارانه صرفا به ارائه آمارهای غیر منطقی و فاقد کارشناسی تن داده و با معضلاتی همچون عدم درک درست از مفهوم و هدف اقامتگاههای بوم گردی،فقدان آموزش درست در این حوزه ، نبود نظارت اصولی و ارزیابی صحیح، فقدان کارشناسان متخصص و آشنا به اجرای طرح و اعطای مجوز به افراد فاقد صلاحیت دست و پنجه نرم می کنند !

حال سوال مهم اینجاست که چرا پس از گذشت ۶ ماه سازمان های بنیاد مسکن و گردشگری استان ، با علم بر آنکه طرح بوم گردی برای استاندار گیلان بسیار حائز اهمیت بوده، همچنان خلاف مسیر جریان و با کندی و تعلل پیش می روند و تا کنون هیچ اقدام موثری را در جهت تقویت و اجرایی نمودن این طرح به منصه ظهور نرسانده و آمار دقیقی در این راستا ارائه نداده و صرفا به کلی گویی و بیان قوانین و قواعد کار می پردازند گویی سیاست های این مدیران در عرصه طرح بوم گردی با سیاست های دولت تدبیر و امید متفاوت بوده و ظواهر امر نشان می دهد اجرای این طرح برای سازمان مطبوعشان به جهت فقدان درآمد زایی مقرون به صرفه نمی باشد !

آیا به جهت عدم همسویی و کج رفتاری در عملکرد این مدیران اجرایی استان ، قصد و عمدی در کار است تا یکی از مهمترین طرح های گردشگری استان که مورد حمایت شدید استاندار گیلان میباشد به نتیجه مطلوب خود نرسد؟!

(۰)(۰)


کد مطلب: 178416
تاریخ: ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…