در همایش روز جهانی اتیسم عنوان شد:

ماه فروردین به‌عنوان ماه اطلاع رسانی اتیسم/ عدم آگاه‌سازی و آشنایی رسانه‌ای با اختلال اتیسم در کودکان

گیل نگاه/ شقایق نوشاد: به مناسبت روز جهانی اتیسم، همایش «اتیسم، روایتی از درخودماندگی» ظهر امروز ۲۶ فروردین‌ماه با حضور دکتر حسین نجمی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، رئیس انجمن اعتیاد ایران و هیئت مشاورین خیریه حامیان اتیسم گیلان و خانواده‌های درگیر این اختلال عصبی در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد.

ماه فروردین به‌عنوان ماه اطلاع رسانی اتیسم/تشخیص ۳ مورد مشکوک به اختلال اتیسم در غرفه‌های ایجادشده حمایت از بیماران اتیسمی در پیاده راه فرهنگی رشت

پروانه حاجی حاجت مسئول کارگروه آموزش و پژوهش و توان‌بخشی موسسه خیریه حامیان اتیسم گیلان در ابتدا با اشاره به این‌که این همایش در راستای شناسایی این اختلال عصبی و آموزش‌های آگاه‌سازی در مورد این اختلال برگزارشده است گفت: ۲ آوریل هم‌زمان با ۱۳ فروردین روز جهانی اتیسم نام‌گذاری شده است و ماه فروردین به‌عنوان ماه اطلاع رسانی اتیسم نام‌گذاری شده است.

حاجت افزود: موسسه خیریه حمایت از اتیسم گیلان در بهمن‌ماه ۹۴ باهدف حمایت از خانواده‌ها و افرادی که دارای این اختلال هستند تأسیس‌شده است.

او در ادامه گفت: این موسسه برای رسیدن به اهداف خود از کارگروه‌های مختلفی تعریف‌شده است که یکی از آن‌ها کارگروه آموزشی، پژوهشی و توان‌بخشی است .

حاجت در ادامه گفت: خانواده‌ای که درگیر این اختلال شده‌اند علاوه بر آشنایی کامل درزمینه روش‌هایی که باید در خصوص رفتار با کودک خود داشته باشد، دچار اختلالاتی در خود می‌شود که نیاز به دریافت کمک‌های روان‌شناختی دارند و موسسه حمایت از کودکان اتیسم در همین راستا با اجرای کارگروه‌های مختلف در راستای حمایت از خانواده‌های درگیر اتیسم گام برداشته است.

مسئول کارگروه آموزش و پژوهش و توان‌بخشی موسسه خیریه حامیان اتیسم گیلان تأسیس مدرسه طبیعت که هدفمند و همراه با فعالیت‌های آموزشی و تأسیس دفتر انجمن در جهت انجام خدمات آموزشی است را ازجمله کارهای صورت گرفته در بخش اتیسم این موسسه نام برد.

او بخشی از توان‌بخشی که برای افراد اتیسم در نظر گرفته‌شده است را بخش توان‌بخشی مبتنی بر جامعه دانست و ادامه داد: به همین جهت اخیراً غرفه آگاه‌سازی اتیسم در پیاده راه شهرداری رشت راه‌اندازی شده بود که ۱۰۰ تست غربالگری در این غرفه صورت گرفت که از این تعداد ۳ مورد مشکوک گزارش شد که برای پیگیری‌ها به مراکز مربوطه ارجاع داده شدند.

عدم ارتباط کلامی درست با محیط بیرونی رایج‌ترین مشکل کودکان اتیسم

سروش بخشی کار درمان و عضو مشاور موسسه حمایت از کودکان اتیسم که در این همایش حضور داشت در ابتدا درزمینهٔ کاردرمانی در کودکان اتیسم سخنرانی کرد.

او گفت: چیزی که بعد از تشخیص این اختلال در کاردرمانی انجام می‌شود این است که تمام حیطه‌ها در کودکان اتیسمی ازجمله حیطه‌های ۱۱ گانه ADL ( فعالیت روزمره زندگی ) در این مرحله موردبررسی قرار داده می‌شود.

بخشی در ادامه حیطه اوقات فراغت و بازی را یکی دیگر از کارهایی که در حوزه کاردرمانی انجام می‌شود نام برد و گفت: یکی از نقایص این کودکان کاربرد ابزارها در سنین ابتدایی رشد است.

او در ادامه افزود: نکته‌ای که باید به آن در کاردرمانی توجه داشت این است که در ابتدا باید به زیرساخت‌های حسی و ادراکی درزمینه اتیسم توجه ویژه‌ای داشت .

بخشی در ادامه رایج‌ترین مشکل شاخص در این کودکان را بحث عدم برقراری ارتباط درست با محیط بیرونی دانست و اضافه کرد: بحث دیگری هم که ممکن است در اولین جلسه ارزیابی پرسیده شود برقراری تماس چشمی است که این موضوع هم در این کودکان گاهی با اختلال همراه است.

انجام غربالگری رایگان برای سنین ۲ تا ۵ سال کودکان اتیسمی در موسسه حمایت از کودکان اتیسم/در استان گیلان ۶ نفر مجوز تشخیصی اتیسم را دارند

فاطمه ربیعی روانشناس و مشاور کودکان استثنایی در موسسه خیریه حمایت از کودکان اتیسم در بخش بعدی گفت: فعالیت‌های غربالگری برای کودکان ۲ تا ۵ سال به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

او ادامه داد: با تشخیص کودک اتیسمی در مراکز درمانی و آموزشی اوتیسم با برگزاری جلسات و ارائه بسته‌های آموزشی به خانواده‌ها آموزش داده می‌شود تا طریقه برخورد و ارتباط با کودک اتیسمی خود را فرابگیرد.

ربیعی گفت: در استان گیلان ۶ نفر مجوز تشخیصی اوتیسم را دارند که می‌توانند این کودکان را مورد ارزیابی‌های اولیه قرار دهند .

او در انتها افزود: اتیسم بیماری جدیدی است و در بخش علم‌آموزی با کمی و کاستی روبرو هستیم ولی بااین‌حال در بخش آموزشی هیچ کم و کاستی در استان مشاهده نمی‌شود.

زهرا خان‌زاده رئیس انجمن گفتار درمانگران استان گیلان در ادامه این همایش که به مناسبت روز جهانی اتیسم برگزارشده بود در ابتدا به تشریح مشکلاتی که در اثر اختلال عدم برقراری ارتباط و صحبت در این کودکان به وجود می‌آید پرداخت.

خان‌زاده افزود: توجه به تمام مقیاس‌ها و معیارها و تشخیص به‌موقع این اختلال کمک می‌کنند تا توانمندی و بهبود ارتباط در این کودکان افزایش پیدا کند .

عدم آگاه‌سازی و آشنایی رسانه‌ای با اختلال اتیسم در کودکان

غزل پور نسایی به‌عنوان روانشناس در این همایش با اشاره به رفتار نادرست و از سر عدم اطلاع افراد پیرامون این خانواده گفت: رسانه ملی بار مهمی را در این زمینه می‌تواند به دوش بگیرد که به هر دلیلی متأسفانه خود را کنار کشیده است و برنامه‌ای در جهت اصلاح  و آگاه‌سازی در این زمینه در رسانه وجود ندارد .

وجود بیش از ۱۶ هزار کودک اتیسم در گیلان

دکتر حسین نجمی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و رئیس انجمن اعتیاد ایران در ساعات پایانی این همایش گفت: در بدن ما ۱۰۰ میلیون نرون وجود دارد که نرون ها در سیستم عصبی ما از ابتدا وجود دارند که اگر آسیبی به‌خصوص در ماه‌های اول دوران جنینی به هر دلیلی وارد شود نرم طبیعی عصبی دچار اختلال خواهد شد.

نجمی افزود: مهم این است به دوران طلایی رشد یک کودک توجه دقیق داشته باشیم و در هر زمان متوجه یک اختلال درحرکت و بیان کلمات کودک شدیم باید مورد پیگیری قرار دهیم.

او در ادامه افزود: این اختلال در پسران ۴ برابر بیشتر است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه به بررسی توضیح اختلالاتی درزمینهٔ عصبی و آسیب مغزی پرداخت.

انتهای این مراسم با تقدیر از اعضای موسسه حمایت از بیماران اتیسم گیلان همراه بود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 178516
تاریخ: ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…