در اولین جلسه کمیته برنامه و بودجه شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان رشت مطرح شد:

تشکیل کمیته های تخصصی شرکت تعاونی با تکیه بر پتانسیل نیروی انسانی مجموعه / تاکید بر بکارگیری خرد جمعی و اجرای طرح های گردشگری

گیل نگاه/ مریم صابری : اولین جلسه کمیته برنامه و بودجه شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان رشت عصر امروز ۲۶ فروردین ماه در سرای محله معلم برگزار شد.

مومن صالحی سخنگوی شرکت در ابتدای جلسه با اشاره به  ضرورت و اهمیت مشخص شدن با گفتگو به اجماع در مورد برنامه ها برسیم اهداف و چشم انداز و ماموریت شرکت گفت: با نظر به تعداد بسیار سهامداران و وجود صاحب نظران متعدد در میان انان، می توان از این موقعیت هم به عنوان فرصتی برای تجمیع تجارب و هم به عنوان تهدید رسیدن به یک اجماع عاقلانه تلقی کرد چرا انکه اختلاف نظرات بسیاری طبیعتا پیش خواهد آمد ولی سرمایه ما در مدیریت اختلافات اندک است و باید بیش از همیشه مراقبت کنیم که این شرکت بزرگ دچار اختلافات در تهیه و اعمال برنامه های خود نشود.

او همچنین آرمانگرایی در برنامه ریزی را یکی از تهدید های مهم پیش رو عنوان کرد و گفت: باید سعی کنیم از این آسیب دور باشیم و در این مسیر به تجارب عملی همه افراد برای دیدن ملاحظات مختلف برنامه ریزی نیازمندیم .

*خرد جمعی برای حرکت بهتر

محمد علی رجا یکی از اعضای کمیته برنامه و بودجه این شرکت با بیان اینکه ما در حال فراهم کردن بستر کار برای آیندگان هستیم گفت :برای حرکت جمعی به برنامه ریزی و ساختار نیازمندیم تا متناسب با آن حرکت کنیم .

او همچنین اهمیت پتانسیل نیروی انسانی موجود را یادآورد شد و گفت: برای کارهای بزرگ باید بر این پتانسیل تکیه کنیم.

رجا همچنین افزود باید برای رسیدن به ساختار مورد نظر گفتگو کنیم و در این مسیر بر روی نظرات یکدیگر تامل کنیم.

رجا ادامه داد : کارهای کوچک متناسب با پتانسیل این شرکت نیست و می بایست با خرد جمعی و بدون تاکید روی دیدگاهای شخصی خود امکان هم اندیشی را برای تهیه برنامه کارا فراهم نماییم .

میر عبدالله میر موید عضو دیگر این‌کمیته با اشاره به محدودیت منابع مالی شرکت گفت: از ابتدای انقلاب واقع بینی نکردیم ، محدودیت ها را ندیدیم ، جوانگرایی کردیم و تجارب را ندیدیم . برای تامین منابع مالی می بایست در جهت افزایش اعتماد عمومی با برداشتن گام های کوچک  و اتصال شبکه های اجتماعی برای همفزایی به موفقیت برسیم او افزود: برای این هدف سعه صدر و بردباری همه اعضا لازم است.

*منشور شرکت تهیه شود

مریم ابراهیمی عضو دیگر کیته برنامه و بودجه  ، اختلاف نظر را جز عوامل رشد مجموعه عنوان کرد و گفت: لازمه رشد البته در این است که بدانیم دعوا نداریم. ابراهیمی پیشنهاد تهیه منشور برای شرکت را مطرح کرد و گفت:  این منشور مکتوب  شود تا همه ملزم به رعایت آن  باشند.

او افزود: همه افراد نیز باید ملزم باشند که  با دانش و نه با توجه به جایگاهی که از قبل داشتند در این مجموعه حضور پیدا کنند . خانم ابراهیمی برنامه های رانت محور را شایسته انجام در این شرکت ندانست .

*حرکت های کوچک اما بانمود عینی

احمد صلاحی عضو دیگر کمیته برنامه و بودجه  این شرکت  نیز با بیان اینکه منیت ها کنار گذاشته شود گفت منطق باید در مجموعه برنامه ریزی های این شرکت حاکم باشد. او با بیان اینکه باید به دنبال حرکت های کوچکی باشیم که نمودهای عینی داشته باشند گفت: صدورکارت اعتباری  برای  تمام اعضا و شارژ ان و ایجاد درامد از این طریق برنامه کوتاه مدت میتواند قدرت ریسک پذیری سهامداران را برای سرمایه گذاری بیشتر بالا ببرد . او همچنین اعلام کرد طرح های گردشگری زود بازده می تواند مصادیق این حرکت باشند .

*تعیین اهداف سه گانه

نیما ثانی عضو دیگر کمیته برنامه و بودجه با تاکید بر اهمیت تعیین اهداف کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت گفت : نوع ساختار تصمیم گیری و حوزه های فعالیتی افراد نیز مشخص شود.

او افزود اهداف از نظر زمانی اگر متصل به هم نباشند به مشکل بر می خوریم . تشکیل کمیسیون های تخصصی با استفاده از کار اماری روی سهامداران و دریافت اطلاعات از مشخصات انها برای شناسایی افراد با تخصصهای لازم از ضرورت ها است و در کنار ان می بایست در هر کمیته از میهمانان صاحب نظر در هر رشته ای چه عضو و چه غیر عضو باید  برای تهیه برنامه ها استفاده شود . ثانی تاکید کرد در ابتدا باید به انجام پروژه های کوتاه مدت زود بازده تکیه نمود تا سهامداران نتیجه شیرین مشارکت را ببینند .

مهندس شعر بافی عضو دیگرکمیته برنامه و بودجه شرکت توسعه و عمران اعلام کرد : ابتدا باید سهامداران شرکت را بشناسیم که ببینیم چکاره هستند ؟ عده زیادی از این اعضا تحصیل کرده های جوانی هستند که که بیکارند و اینها میتوانند در شرکت بکار گرفته شوند . از مهندسین کشاورزی و عمران تا حتی کارگران ساده . توجه به اشتغال موجب بهره وری شده و البته نباید انتظار حل این مسایل را در کوتاه مدت داشته باشیم .

مهیار وقاری دیگر عضو کمیته برنامه و بودجه  این شرکت گفت : برای ساماندهی اهداف،   نقاط ضعف و قوت و فرصت ها و تهدید ها را باید  در قدم اول بشناسیم .

*اشتغال آفرینی بالای صنعت توریسم 

شعبانی  عضو کمیته برنامه و بودجه شرکت توسعه و عمران نیز در ادامه جلسه گفت: تا زمان ثبت شرکت بررسی قانونی لازم انجام شود‌ تا آنچه که لازم است در اساسنامه گنجانده شود.

او همچنین با نظر به معرفی سه عامل نیروی انسانی و ماشین الات و امکانات و مدیریت ، تعیبن  کارگروه ها و زیر گروههای برای بحث تامین مالی آینده با توجه به شرایط فعلی شرکت و کشور را یادآور شد و ادامه داد : صنعت توریسم اشتغال آفرینی بالایی دارد بر اهمیت اجرای برنامه در این بخش تاکید کرد. مهندس شعبانی برنامه ریزی  روی ایجاد مکان مکث برای گردشگران در شهر رشت و ایجاد خیابانی بصورت تخصصی برای غذا یا پوشاک و ملزومات جوانان را در زمینه گردشگری مورد توجه قرارداد .

شعبانی ارزیابی عملکرد کمیته های برنامه ریزی را ضروری دانست و گفت نباید عده ای در این کمیته ها جا خوش کنند و عملکرد قابل قبول و بیلان کاری نداشته باشند .

بلبل آبادی از دیگر اعضای کمیته برنامه و بودجه با ارجاع دادن جایگاه قانونی این کمیته آن را دارای نقش مشورتی و مطالعاتی دانست و اعلام کرد مصوبات این کمیته بصورت پیشنهادی به مجمع نمایندگان آینده ارایه میگردد. او تاکید کرد برنامه ریزی باید در چارچوب اساسنامه باشد.

احمدنیا عضو کمیته برنامه و بودجه شرکت توسعه و عمران با بیان اینکه در استانی هستیم که سرشار از امکانات بالقوه است‌ گفت : تبدیل این امکانات برای بالفعل شدن به اجماع و همنظری نیاز دارد . استفاده از تجربیات  بزرگان می بایست سرلوحه کار باشد و کارگروه های تخصصی تشکیل شود تا به حالت شورایی از نقطه نظرات همه استفاده شود. اتفاق نظر و اتحاد برای رسیدن به هر هدفی مهم است و در این شرکت باید مورد عنایت ویژه قرار بگیرد .

علی اسدی عضو کمیته برنامه و بودجه شرکت توسعه و عمران اعلام کرد : بحث تشکیل اتاق فکر از روز اول مطرح بود و در نظر داشتیم تا از افراد متخصص و وطنپرست برای ان استفاده کنیم . او عقبه تعاونی های شکست خورده را بحث مهمی دانست که باید از تجربیات ان استفاده لازم را نمود .

علیرضا اللهیاری عضو کمیته برنامه و بودجه شرکت توسعه و عمران اعلام کرد : قانون شرکت های توسعه و عمران بسیاری از خلاها را پر کرده و قانون بسیار خوبی است . او جایگاه مجمع عمومی را در این قانون نقش نظارتی دیده و دارای قدرت اصلی در شرکت . توجه به ماده ۳ اساسنامه و ذکر توجه به توجیه فنی و اقتصادی و مالی را مهم دانسته و اعلام کرد که باید برای هر برنامه بیزنس پلان مربوط تهیه شود .

در پایان جلسه اعضای حاضر در جلسه  در مورد تعداد و چگونگی تشکیل  تشکیل کمیسیون های تخصصی مانند کمیسیون خدمات٬ عمران صنعت و تولید ٬ کشاورزی٬ تامین مالی  بحث و بررسی های لازم را انجام دادند و جمع بندی مباحث توسط هیئت رئیسه شرکت بزودی اعلام و کمیسیون های مربوط تشکیل شده و به کار مشغول میشوند .

 

 

(۰)(۰)


کد مطلب: 178563
تاریخ: ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…