جوابیه اداره کل میراث فرهنگی گیلان به یک یادداشت؛

گردشگری گیلان برای تحقق هدف و به ثمر نشستن طرح ها و برنامه های توسعه ای گردشگری از هیچ کوششی فروگذار نیست

گیل نگاه:   اداره کل میراث فرهنگی گیلان در پاسخ به یادداشتی با عنوان چرا برخی مدیران اجرایی استان از تحقق طرح بوم گردیِ مورد حمایت استاندار گیلان می هراسند ؟! جوابیه ای را صادر کرد.

در این جوابیه آمده است:

با توجه به یادداشتی با عنوان چرا برخی مدیران اجرایی گیلان از تحقق طرح بوم گردی می هراسند؟!  از سوی پایگاه خبری تدبیر شرق در تاریخ ٢۵ فروردین ١٣٩٧ انعکاس یافته و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان را ( به اختصار اداره گردشگری) مورد خطاب قرار داده ، روابط عمومی این اداره کل بر خود لازم می داند تا نکاتی جهت تبیین موضوع و تنویر افکار عمومی به استحضار مخاطبان محترم آن پایگاه خبری برساند:

– اقامتگاه های بوم گردی که به عنوان یکی از طرح های اولویت دار همواره مورد تاکید استاندار محترم می باشد، جز محوری ترین و اصلی ترین برنامه های در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان بوده و به صورت ویژه و با جدیت دنبال می شود، چراکه به استناد آمارهای برآمده از میزان اقامت گردشگران داخلی و خارجی در سال گذشته و نوروز سالجاری، می توان شاهد تقاضای قابل قبولی در این نوع اقامتگاه ها بود.
– در اجرای طرح بومگردی که به فراست و ذکاوت استاندار محترم طی یک تقسیم کار به دستگاه های اجرایی و عوامل محلی سپرده شده ، چند نکته همواره مورد تاکید ایشان بوده که تمرکز بر کاربری های مسکونی و گردشگری، جلوگیری از زمین خواری، پرداخت صحیح تسهیلات به مردم روستاها در راستای طرح های بوم گردی بدون آنکه آنها را صرفا بدهکار نمود، پرهیز از نوع ساخت و سازهای غیراصولی و همگون بودن الگوها و سازها با محیط های اقلیمی و بافت های روستایی و مواردی دیگر که به نظر می رسد هر یک از موارد مورد نظر از درجه اهمیت بسیار بالایی برای متولیان امر برخودار باشد،نمونه ای از این تاکیدات است.
– در همین راستا کارگروه بررسی طرح های بوم گردی تشکیل و به واسطه نقش چند وجهی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستاها و تولی گری پایش و اجرای طرح های هادی روستایی و ملاحظات مورد نظر ، دبیری این کارگروه به آن نهاد سپرده شد.
– پس از تدوین دستورالعمل های اجرایی ، تهیه الگوها و نقشه های فنی متناسب با هر منطقه و بررسی ابعاد مختلف فرآیند اداری و زمانبندی پاسخگویی ادارات از سوی اعضا کارگروه، به موازات با برگزاری کارگاه های آموزشی و توجیهی متعدد ، در یک تقسیم کار حساب شده، بخش اول کار یعنی شناسایی متقاضیان به دهیاران و بخشداران محترم به عنوان خط مقدم اصلی و پیشانی طرح در روستاها و در حوزه شهرستانی به فرمانداران محترم به عنوان رییس کمیته های کاری شهرستانی سپرده شد.
– بنابر فرآیند بررسی طرح ها یعنی شناسایی توسط دهیاران و بخشداران محترم، تطبیق زمین با کاربری مسکونی و گردشگری با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و اعلام نظر ادارات منابع طبیعی و محیط زیست و در عین حال تشخیص رعایت الگوهای معماری در کمیته بوم گردی، پس از این مراحل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در کمتر از سه روز می بایست نسبت به صدور موافقت اصولی اقدام نماید.
– صاحب قلم محترم یاداشت مذکور در «پایگاه خبری تدبیر شرق» بدون منظور داشتن این چارچوب، آن گونه در القای تاخیر صدور مجوزها پا می فشارد که گویی عمدی در تاخیر اجرای طرح بوم گردی توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان وجود داشته و چه بسا با تصویری غیرمنصفانه گویی تقابلی هدفدار با طرح وجود دارد! حال آنکه ذینفع اصلی اقامتگاه های بومگردی ، جامعه هدف این اداره کل اعم از متقاضیان و گردشگران بوده و بیش از پیش اهداف و سیاست های استاندار محترم را در راستای مصالح و توسعه بخشی استان در بخش گردشگری می داند؛ بنابراین این اداره کل برای تحقق هدف و به ثمر نشستن طرح ها و برنامه های توسعه ای گردشگری از هیچ کوششی فروگذار نبوده و چه بسا گردشگری را پیشران سایر محورهای توسعه پایدار استان اعم از کشاورزی، صنعت و زنجیره ی خدمات سایر صنوف می داند.
امید است استراتژی محوری استان گیلان که نقطه کانونی آن بر پایه گردشگری بنا شده؛ بتواند در سایه همدلی و همگرایی، نویدبخش روزهای خوب و رو به تعالی در سالجاری باشد.

(۰)(۰)کد مطلب: 178604
تاریخ: ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری برگزاری مسابقات ستارگان کاراته جهان در گیلان

گیل نگاه/رضا احمدپور: مسابقات ستارگان ایرانی کاراته جهان عصر امروز، جمعه 31 فروردین در رشت برگزار شد. این مسابقات با حضور پنج تن از اعضای تیم ملی ایران و پنج کاراته‌کای گیلانی به عنوان منتخب استان در سالن آکادمی…

گزارش تصویری اولین مسابقه آفرود امدادی در گیلان به میزبانی لاهیجان

گیل نگاه/ احسان حسن پور : اولین مسابقه آفرود دو دیفرانسیل در استان گیلان در محور امتیازی، قهرمانی و گروهی صبح امروز (جمعه 31 فروردین) به میزبانی شهرستان لاهیجان برگزار شد. در این رقابت ها تیم آمارد آفرود…

گزارش تصویری؛

«یک روز با قهرمان»، معارفه رییس جدید هیات اسکواش لاهیجان و تجلیل از قهرمانان ملی

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: صبح امروز، پنجشنبه 30 فروردین مراسم «یک روز با قهرمانان» در ورزشگاه یادگار امام رشت برگزار شد. این برنامه جهت معارفه علی جعفری به عنوان رییس جدید هیات اسکواش شهرستان لاهیجان، تجلیل از قهرمانان ملی تیم…