در گفت‌و‌گو با کارشناسان بررسی شد؛

عنوان «شهر خلاق خوراک» شکم رشت را سیر نمی کند

گیل نگاه: ضرب المثلی قدیمی می گوید’ شکم مرد، دروازه قلب اوست’ کنایه به این که اگر می خواهی خودت را در دل کسی جا کنی با او از غذای خوب پذیرایی کن.

گرچه صحت این امر جای بحث دارد اما شاید ویژگی بهره مند بودن از انواع خوراکها و چاشنی های خوش طعم موجب راه یافتن رشت به قلب بسیاری از افراد و انتخاب این کلانشهر بعنوان شهر خلاق خوراکی ها شد.

به گزارش ایرنا، ۲۰ آذر سال ۹۴ شهر رشت، بطور رسمی از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی یونسکو به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی انتخاب و در فهرست شبکه شهرهای خلاق یونسکو، ثبت شد.

یونسکو بهره برداری از منابع محلی، به ویژه گونه های مختلف ماهی و محصولات فصل ، غذا بعنوان عاملی برای حفاظت و ترویج میراث فرهنگی ، دنبال کردن روشهای پخت قدیمی و استفاده از ظروف و روش های پخت و پز منحصر به فرد را از جمله عوامل انتخاب شهر رشت بعنوان شهر خلاق خوراکی ها عنوان کرد.

خوراکهای گیلان و ظرفیت بالا برای معرفی

غذا می تواند موجب ایجاد احساس دوستی و تقویت ارتباط بین فرهنگی و بین نسل ها و عامل کلیدی برای توسعه پایدار شهری و روستایی و رفاه اقتصادی باشد، به علاوه شهر خلاق خوراکی ها ضامنی برای حمایت از کشاورزی منطقه است .

سید مرتضی رحیمی مقدم سرآشپز نمونه گیلانی در مصاحبه با ایرنا ، شرایط جغرافیایی استان و بهره مندی از انواع سبزیجات ، ماهی ، طیور و دام در کنار ذوق و هنر بانوان کدبانوی گیلانی و ارتباطات تاریخی گیلان با خارج از کشور را در انتخاب این شهر بعنوان شهر خلاق خوراکی ها موثر می داند .

وی که حدود ۲۵ سال است به صورت حرفه ای به کار آشپزی مشغول است می گوید : تنوع غذایی گیلان بر اساس برخی نوشته ها بر اساس کتاب سفره گیلانی بین ۲۱۰ تا ۲۵۰ خوراک است .

رحیمی از ماهی ملاته ، کولی غورابیج،چغرتمه ، کاله کباب ، کپور آبه ، باقلا قاتق ، میرزا قاسمی ، ترش تره ، سیرقلیه ، کباب ترش، اناربیج ، واویشکا ، شش انداز، ترش آش ، گمج کباب، موتنجن، دبیجا و ماهی فیبیج بعنوان برخی غذاهای بومی گیلان یاد و خاطرنشان کرد ما در گیلان فقط ۱۲ نوع فسنجان داریم .

به اعتقاد این سرآشپز ماهر و نمونه یکی از رستورانهای پرآوازه رشت ، کمتر جایی در ایران تنوع چاشنی های گیلان را دارد.

رحیمی خاطرنشان می کند علاوه بر تازگی تنوع طعم خوش خوراکها حضور نام غذاها در کتابهای جهانگردان و شاعران و نویسندگان بومی مثل اسماعیل فخرایی ، شیون فومنی عقبه فرهنگی برای کسب لقب شهر خلاق خوراکی ها شد.

وی که در جشنواره راه ابریشم آستارا-روسیه بعنوان سرآشپز ایرانی حضور داشته معتقد است غذاهای گیلان ظرفیت فراوانی برای معرفی دارند.

رحیمی می گوید هشت نفر از سرآشپزهای نمونه گیلان برای سفر به هند و شرکت در جشواره غذا انتخاب شدند اما خبری از اعزام نشد همچنین برای شرکت در جشنواره خوراک برزیل تنها چهار روز مانده به برگزاری جشنواره از طرف شهرداری نامه ای دریافت کردیم که در آن فرصت محدود به هیچوجه امکان دریافت روادید و مقدمات سفر نبود.

متولی مشخص و مسئول

مهرداد میررازقی مدیر یکی از رستورانهای به نام شهر رشت در این باره گفت : شهرخلاق خوراکی ها متولی مشخصی ندارد و فرد مشخصی مسئولیت پشتیبانی از این مساله را به عهده نمی گیرد.

وی معتقد است متولی حفظ برند شهر خلاق خوراکی ها باید معاونت گردشگری میراث باشد و نباید به افتخارش فکر کند بلکه باید به کسب منفعت شهر و استان از این امر بیاندیشد.

وی با بیان این که تعامل دو طرفه بین شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری نیست متذکر شد: برای حفظ برند رشت بعنوان شهر خلاق خوراکی ها باید این دو سازمان به صورت مشترک روی این قضیه کار کنند.

میررازقی اظهار داشت : با توجه به انتخاب رشت بعنوان شهر خلاق خوراکی ها و گردشگرپذیر بودن شهر باید رشته آشپزی در دانشگاهی در گیلان ایجاد شود و با همکاری رستوران داران خوش ایده و مطرح روی برند سازی کار شود.

نتایج کسب عنوان شهر خلاق خوراکی ها

اما آیا برند شدن رشت به عنوان شهر خلاق خوراکی ها برای این شهر سودی در بر داشته و علاوه بر شکم گردشگران ، ارزشی برای شهر و اقتصاد شهر آفریده است

دکتر روشن بابایی استاد دانشگاه و رییس کمیته علمی ثبت شهر خلاق خوراک شناسی رشت بر این باور است که با وجود گذشت بیش از ۲ سال از فرصت چهار ساله، رشت نتوانسته است شاخص مناسبی از شهر خلاق خوراک شناسی را در حوزه های مختلف کسب کند.

به گفته وی شهرهای خلاق خوراک شناسی هر چهار سال یک بار از سوی سازمان جهانی یونسکو ارزیابی می شوند . در ارزیابی ِاول، موقعیت فعلی هر شهر خلاق، نسبت به چهار سال قبل ، سنجیده می شود و اگر شهری نتواند در این بازه زمانی، پیشرفت موثری در زمینه اجرای راهبردهای یونسکو داشته باشد، از فهرست این مجموعه حذف خواهد شد.

اما چگونه می شود شهر خلاق خوراکی ها را بعنوان یک برند برای شهر خلاق خوراکی ها حفظ کرد.

زیرساخت نیاز اصلی

وحید زارعی مدرس و مشاور مدیریت کسب و کار معتقد است اگر هدف ما جذب گردشگر از طریق غذا است ابتدا باید زیرساختهای لازم برای گردشگری نظیر جاده ، راه اهن، پروازهای مستمر به مراکز استانها، اقامتگاه های مناسب و سرانجام رستورانهای خوب داشته باشیم .

وی در مصاحبه با ایرنا با بیان این که هدف از برندسازی مشهور شدن خشک و خالی و بدون فایده نیست خطرنشان کرد : بعد از معرفی خوراک باید بدنبال ارزش آفرینی و کسب ارزش افزوده باشیم .

به اعتقاد وی قبل از اینکه در مورد برندسازی صحبت کنیم باید مشخص کنیم که هدف ما از برندسازی چیست و در مرحله دیگر این برندسازی قرار است چه ارزشی برای ما ایجاد کند.

این کارشناس خاطرنشان کرد: در حوزه گردشگری افزایش ورودی گردشگران در مرحله نخست، افزایش مدت اقامت در گام بعد و افزایش درآمد حاصل از اقامت در وهله بعد می تواند هدف برندسازی باشد.

لزوم ایجاد تحول در صنعت گردشگری

دکتر شیدا مهنام نماینده ایران در کمیسیون علوم اجتماعی یونسکو هنگام معرفی شهر رشت بعنوان شهر خلاق خوراکی ها گفته بود : نکته‌ای که از این پس مهم است و همه شهروندان باید واقعا به آن توجه داشته باشند، فرصتی است که در اختیار این شهر قرار گرفته است. چون نام رشت از این پس در سایت یونسکو قرار می‌گیرد و افزایش اطلاعات پیرامون رشت، قطعاً می‌تواند در صنعت توریسم شهر یک تحول به حساب بیاید و ما می‌توانیم ظرفیت ‌هایمان در بخش‌های دیگر را هم در کنار این بخش قرار دهیم.

اما آیا ما بعد از گذشت چند سال از انتخاب رشت بعنوان شهر خلاق خوراکی ها به این اهداف دست پیدا کرده ایم؟ یا آیا به اندازه ظرفیت های بالقوه این عنوان توانسته ایم از آن بهره مند شویم؟

به اعتقاد زارعی پاسخ را می توانیم در وضعیت گردشگری در عید امسال جستجو کنیم.

گیلان پس از استان مازندران دومین استان در جذب گردشگر بوده اما آنچه در نتایج می بینیم فواید این ورود گردشگر به شکل معنی داری بیش از هزینه های تحمیلی به استان نبوده و عملا منافع و ارزش آفرینی این ورود گردشگر به استان باز نگشته است.

چگونگی برندسازی شهر خلاق

طبیعت فوق العاده گیلان و موقعیت استان باعث شده از نظر مواد اولیه ، منابع آبی و محصولات کشاورزی و دامی و حتی دریایی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشیم.
زارعی معتقد است : توسعه رستورانهای با کیفیت مبتنی بر فرهنگ بومی، نظارت بر مواد غذایی ارایه شده در این رستوران ها مبتنی بر اصالت و هویت آن خوراک و نگاه دقیق به ارتقای کیفی به جای توسعه کمی شروط اولیه برندسازی خواهند بود.

هدف گذاری ، ایجاد زیر ساخت های مورد نیاز، ارزش آفرینی قبل از شروع مرحله معرفی و تبلیغات و افزایش گردشگر، مشخص کردن سازمانهای متولی حوزه برندسازی و تفکیک و تقسیم وظایف در راستای اهداف ، نظارت مستمر بر فرآیند اجرایی برندسازی از جمله نظارت بر شاخصه های کیفی خدمات ارایه شده در حوزه گردشگری استان از دیگر عوامل لازم برای حفظ برند شهر خلاق خوراکی ها برای رشت است.

به اعتقاد این کارشناس اگر این موارد به عنوان سرفصل های کاری بحث برندسازی نهادینه شود سپس می توان به توسعه برند شهری و مقصد گرشکری به عنوان یک محصول ارزش آفرین امیدوار بود.

به اعتقاد وی اگر بتوانیم از این مرحله عبور کنیم در این صورت برنامه ریزی برای جشنواره های استانی و خارج استانی و احیای یک دبیرخانه دایمی و برنامه ریزی برای برندسازی نمادها و خوراک ها می تواند در این مسیر راهگشا باشد.

این کارشناس ابراز امیدواری کرد: مسئولان ذیربط با نگاه علمی به این حوزه و هم افزایی بین سازمانهای مرتبط بتوانند در آینده بهتر از آنچه تاکنون اتفاق افتاده استان را از مزایای این حوزه بهره مند سازند.

انتظارات از رشت بعنوان شهر خلاق خوراک

یونسکو ، ایجاد موزه غذاهای محلی برای حفظ و ارتقاء محصولات محلی و دستور العمل های محلی پخت، از جمله فرهنگ مواد غذایی بومی گیلان ، حمایت از تحقیق و توسعه در مورد غذا و تغذیه از طریق شبکه دانشگاهی و مراکز پژوهشی؛ توانمند سازی زنان و گروه های آسیب پذیر و افراد در حوزه فرهنگ، امور اجتماعی و اقتصادی با افزایش فرصتهای آموزشی و شغلی در این زمینه و همکاری با دیگر شهرهای خلاقانه غذا با تبادل دانش و تجربیات و انجام اقدامات مشترک را از جمله انتظارات از شهر رشت بعنوان شهر خلاق خوراکی ها می داند .

مواردی که در حدود دو سال و نیم از انتخاب این شهر هنوز به بار ننشسته است .

حال باید دید حدود یک میلیارد تومان اعتباری که برای اجرای برنامه ها و فعالیت های مرتبط با حوزه شهر خلاق خوراک شناسی در بودجه امسال شهرداری رشت اختصاص یافته است متولیان چه اقدام مثبتی در این زمینه انجام خواهند داد.

هنر گیلانیان در طبخ و فرآوری خوراک های خوش رنگ و خوش طعم موقعیت بی نظیری را نصیب این استان نموده است. اما اگر توجه نکنیم که هدف برندسازی شهر خوراک صرفا ارایه یک وعده غذا به گردشگر نیست عملا در مرحله ارزش آفرینی دچار شکست خواهیم شد.

رشت حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت ثابت دارد که به طور متوسط ، این تعداد در طول روز به بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می رسد.

بنابر این اگر برندسازی نتواند ارزش آفرینی کند ، عنوان زیبا و پر افتخار شهر خلاق خوراکی ها نه تنها سودی برای شهر رشت به همراه نخواهد داشت بلکه عملا انجام روند برندسازی هزینه ای را به شهر تحمیل خواهد کرد.

 

(۰)(۰)

نویسنده: گیتی بابایی

کد مطلب: 178880
تاریخ: ۲۹ فروردین ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
مونس

یکی از برتریها و ویژگیهای غذاهای گیلانی، تنوع غذاهای گیاهی آن است . متاسفانه در این زمینه نیز عقب هستیم . مثلا در رستورانها منوی ویژه ایی با عنوان " غذاهای گیاهی " ندارند . حتی می توان پنجشنبه ها را بعنوان " پنجشنبه های سلامت " یا " روز گیاهخواری " از رستورانها خواست که فقط غذاهای گیاهی عرضه کنند . و برای اینکه متضرر نشوند ضمن تبلیغ گستردۀ فوائد گیاهخواری و غذاهای گیاهی گیلانی ، حتی می توان مردم را تشویق کرد که آشپزی در پنجشنبه ها را در زندگی و خانه هایشان تعطیل کنند و بیرون غذای گیاهی میل می کنند. و این هم برای رستوراندار خوب است و هم تفریحی برای روزی خاص در هفته برای مردم می باشد .

(۰)(۰)

پاسخ

مونس

ایکاش می شد که رستورانها را موکلف نمود که منوی ویژۀ غذاهای گیاهی گیلانی را در اختیار مشتریان قرار دهند . در خارج حتی دیده شده که در برخی رستورانها اصلا دو صندوق جداگانه برای درخواست و پرداخت غذا وجود دارند . یکی صندوق غذاهای گوشتی و دیگری صندوق غذاهای گیاهی .

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…