نظریه بازی ها و رو دست روحانی به ترامپ در برجام

گیل نگاه/ ایمان رنجکش

امروزه گریز به نظریه بازی‌ها برای پیش بینی، سنجش و ارزیابی رخدادهای سیاسی و تجاری جهان ابزار مهمی پنداشته می شود. چه آن موقع که بروس مسکیتا محقق و استاد دانشگاه نیویورک با تکیه بر این ابزار به تحلیل انتخابات و وقایع سیاسی ایران می نشست و چه اکنون که بازار داغ واکنش ها نسبت به خروج ترامپ از توافقنامه برجام نقل محافل است.

هفته‌ای که گذشت به دلهره آورترین شکل ممکن سپری شد و دونالد ترامپ زیر ساعت ها مذاکرات و رایزنی های طولانی بین دولت روحانی و باراک اوباما زد و به تنهایی کشورش را از برنامه جامع اقدام مشترک خارج کرد.

با کنارهم چیدن این اتفاقات و با نگاهی به نظریه بازی ها، اینطور استنباط می شود که روحانی از یک چیکن گیم که با محوریت ترامپ تله گذاری شده بود به سلامت عبور کرده است. شیوه برخورد تاجرمسلکی ترامپ با مسائل مختلف حکایت از این دارد که وی با بحران آفرینی بر روی هر مسئله حتی کوچکی، سعی در تصاحب کاسبی های خاص خود را دارد. بحران هایی که یکی از ریشه های اصلی آن از طریق توییت های مکرر او نشات میگیرد و با چیدن سناریوهای اینچنینی به کسب منافع خود میپردازد.

چیکن گیم یا بازی ترسوها یکی روش های او در برخورد با مسائل است. بعنوان مثال در این بازی دونفر در اتومبیل‌هایشان با سرعت به طرف یکدیگر می‌رانند، بازنده کسی است که اوّل فرمان اتومبیلش را بچرخاند و از جاده منحرف شود. بنابراین: اگر یکی بترسد و منحرف شود دیگری می‌برد؛ اگر هر دو منحرف شوند هیچ‌کس نمی‌برد اما هر دو باقی می‌مانند؛ اگر هیچ‌کدام منحرف نشوند هر دو ماشین‌هایشان (و یا حتی زندگیشان را) می‌بازند.

اما اینجا شاید پیش بینی ها بر طبق میل ترامپ رقم نخورد و او زودتر از روحانی فرمان را چرخاند و از میدان بازی خارج شد. تیم دیپلماسی ایران هم با اشراف کامل خود بر نیت ترامپ که به قصد واژگون ساختن همه دستاوردها سیاست گذاری میکند و در حالی که ترامپ انتظار داشت در ادامه روحانی هم با دلواپسی های موجود دچار انحراف شود و با خروج ایران از برجام، میدان خالی شده و به خواست خود همانطور که در سخنرانی اش اشاره کرد دست یابد ، اما روحانی بدون هراس بر پدال گاز پافشاری کرد و ادامه حضور ایران در برجام با ایستادگی مثلت اروپایی (انگلیس، فرانسه،آلمان) و همراهی روسیه و چین و منجرشدن به منزوی کردن و خرد شدن قدرت آمریکا در جامعه جهانی، گواه تناسب این مثال و ادامه مسیری است که باید تداوم یابد.

(۰)(۰)کد مطلب: 183172
تاریخ: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری «آیین اختتامیه هشتمین جشنواره ملی جلوه های فرهنگ رضوی در رسانه ها» در رشت

گیل نگاه/شیرین کریمی: صبح امروزآیین اختتامیه هشتمین جشنواره ملی جلوه های فرهنگ رضوی در رسانه ها در خاتم الانبیا رشت برگزار شد.  

گزارش تصویری افتتاح پروژه تئاتر دائمی خیابانی در پیاده راه فرهنگی رشت

گیل نگاه/رضا احمدپور: آیین افتتاح پروژه تئاتر دائمی خیابانی رشت شامگاه چهارشنبه با اجرای اولین نمایش با حضور هنرمندان کشوری و استانی در پیاده راه فرهنگی برگزار شد. با افتتاح این پروژه، رشت به عنوان نخستین شهر نمایش…

به روایت تصویر

قدم زدن در تونل بزرگترین آکواریوم ایران در منطقه آزاد انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: بزرگترین مجموعه تفریحی و گردشگری آکواریوم و باغ خزندگان ایران با سرمایه گذاری 30 میلیون یورویی خارجی در منطقه آزاد انزلی مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این مجموعه تفریحی، دارای بزرگترین تونل آکواریوم کشور به…