آشپزخانه آپارتمانی راه اندازی کنید؛

کسب و کاری با سرمایه ۷ میلیون تومانی

گیل نگاه: در این گزارش به فرصت کسب و کار با سرمایه کم پرداخته شده است؛ آشپزخانه خانگی که جزء طرحهای مشاغل خانگی مصوب وزارت کار رفاه و تامین اجتماعی بوده و برای آن می‌توانید از صندوقهای حمایتی مانند کارآفرینی و امید نیز تسهیلات قرض الحسنه دریافت کنید در این گزارش مورد توجه قرار گرفته است.

معرفی طرح

واقعیت این است که برخی از تولیدات در بیشتر اوقات بازار فروش مناسب و تقاضای زیادی دارند؛ یکی از این موارد ، تقاضای خوراکی ها و تغذیه است که در این میان به طور معمول هر نفر روزانه به حداقل دو وعده غذایی نیاز پیدا می کند که در هنگام مصرف قبل از هر چیز طعم لذیذ، کیفیت و سالم بودن آن غذا در رضایت خاطر فرد نقش ویژه ای دارد. براین اساس ایده آشپزخانه آپارتمانی ازاین جهت مقرون به صرفه است که با حضور یک آشپز خانگی ماهر به راحتی می توان غذاهای متنوع، با کیفیت عالی و قیمت مناسب برای مشتریان فراهم کرد و در صورتی که سایر افراد خانه با یکدیگر در این فعالیت همکاری کنند با یک سرمایه اولیه نه چندان زیاد در یک آشپزخانه معمولی می توان این طرح را اجرا کرد. به طوری که با کمترین هزینه و استفاده از وسایل خانه فقط نیاز به خرید چند وسیله و تهیه مواد غذایی دارد. هرچند از حیث طبخ غذا و به ویژه تنوع غذایی، ایرانیان از دیرباز شهرت جهانی داشته اند، لیکن از بعد کسب وکار خانگی و به ویژه سازگار بودن با محیط امروزین شهری، یعنی استقرار در آپارتمان ایده ای نو قلمداد می شود و با توجه به استقبال خوبی که ازآن می شود چشم انداز مثبتی برای آن پیش بینی می شود.

مشخصات خدمات

کسب وکار آشپزخانه آپارتمانی ، به تهیه و طبخ غذاهای مورد نیاز مشتریان محلی که عموما همسایه ها و کسبه محله و …. می باشد، مبادرت می نماید ، این کسب و کار فاقد یک فهرست غذایی برای اوقات نهار ، شام و صبحانه بوده و خدمات این آشپزخانه آپارتمانی بیشتر بر پایه تقاضا و خواسته مشتریان صورت می پذیرد.

متقاضیان این کسب وکار را بیشتر خانمهای کارمند ، کسبه محل و همسایگان که به دلایل مختلف فرصت آشپزی برای خود و یا خانواده را نداشته و از طرفی از غذاهای آماده و اصطلاح فست فودی نیز گریزان هستند ، تشکیل می دهند.

در این فعالیت به دلیل نیاز زیاد به مواد غذایی مانند برنج ، روغن، گوشت و حبوبات بهتر است این مواد به صورت عمده از بازار و بدون واسطه تهیه شود.

فرآیند ارائه خدمات

مشتریان این کسب وکار می بایست نسبت به اخذ کد اشتراک مبادرت نمایند و شب قبل نسبت به سفارش غذای مورد علاقه خود اقدام نمایند . سفارش غذا به صورت تلفنی صورت گرفته و با پیک موتوری به دست مشتری می رسد. هر پیک موتوری دارای یک صندوق سیار پیشنهادات و انتقادات است که مشتریان می توانند علاوه بر تماس تلفنی، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را به آشپزخانه اعلام کنند. توزیع پرسشنامه نظرخواهی و تبلیغ کسب و کار در این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است. این اقدام ممکن است در ابتدا خیلی سودآور نباشد، اما از آنجا که هزینه زیادی صرف آن نکرده اند ، خیلی برای شما بار مالی به دنبال نخواهد داشت. نمونه ای از سوالاتی که می توانید به منظور شناساایی نیازهای مشتریان و در نتیجه تصمیم برای انتخاب نوع محصولات خود بپیرسید در ادامه آمده است.

–         آیا ترجیح می دهید که رژیم غذایی شما بیشتر پروتئینی باشد یا گیاهی؟

–         آیا در رژیم غذایی خود ازمکمل های غذایی نظیر سالاد یا ترشی استفاده می کنید؟

–         – تا چه حد به یک رژیم سالم غذایی اهمیت می دهید؟

–         – در محیط کار هم از غذای خانگی استفاده می کنید؟

–         -آیا تا کنون به عنوان جایگزین از خدمات و غذاهای آشپزخانه خانگی برای مهمانیهای خود استفاده کرده اید؟

–         چه نوع ترکیب غذایی را بیشتر می پسندید؟

–         تا چه حد حاضرید برای یک وعده غذای تهیه شده در آشپزخانه خانگی هزینه کنید؟

–         در صورتی که بخواهید سفارش غذایی بدهبد ترجیح اولیه شما مراجعه به مراکز تهیه غذای خانگی یا رستوران؟

این سوالات و سوالاتی نظیر آن به شما در ارایه خدمات بهتر ، شیوه های بازاریابی ، قیمت و.. کمک می نماید.

شما میتوانی این سوالات را در مغازه های خواربارفروشی واقع در محدوده همسایگی خود ، مجتمع ها و یا شهرک های بزرگ از افراد بپرسید.همچنین چنانچه وبلاگ یا سایتی دارید می توانید یک برنامه نظرسنجی کوچک در آن پیاده کنید. تالارهای گفتگو ، کلوپ اینترنتی و هر آنجا که می دانید طیف وسیعی از مشتریان بالقوه شما، مثلا زنان مراجعه می کنند،فضای مناسبی جهت دستیابی به پاسخ والات شما و در نتیجه مشخص نمودن خصوصیات ، ویژگی ها و بازار احتمالی شماست.

نوآوری طرح

نکته قابل توجه دراین آشپزخانه اهمیت دادن به سلامت مشتری و استفاده از نظرات یک کارشناس تغذیه به عنوان مشاور است. بدین صورت که تحت نظر او یک بروشور با عنوان تغذیه سالم تهیه و با هر پرس غذا به مشتری تحویل داده می شود. در مورد غذاهایی که تهیه می شود ، سعی کنید تا تمام مواد ضروری و مورد نیاز بدن فراهم شود. این کار موجب افزایش رضایت مشتری و درنتیجه افزایش تعداد آنها را موجب می شود. در ضمن فرهنگ تغذیه سالم در بین افراد گسترش می یابد زیرا متاسفانه در کشور ما خوردن غذا صرفا به دلیل رفع گرسنگی صورت می گیرد و کمتر کسی به بهداشت تغذیه اهمیت می دهد و همین امر موجب بسیاری از بیماری ها مانند افزایش چربی و فشارخون ، بیماری دیابت و افزایش وزن خواهد بود.

 

برای تهیه مواد اولیه می توان مواد را از جایی تهیه نمود که علاوه بر کیفیت بالا دارای قیمت مناسب هم باشند تا استفاده از این کواد علاوه بر جلب رضایت مشتری از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه باشد.برای تهی برنج به دلیل مصرف بالای ان اکثر غذاها و اهمیت بالای کیفیت ان به صورت مستقیم خریداری می شود که به دلیل عدم وجود واسطه قیمت تمام شده آن حداقل خواهد بود. در ضمن کیفیت ان هم بسیار مرغوب و مناسب است. به بیان دیگر هرچه در هنگام خرید مایحتاج و اقلام مواد اولیه از فروشندگان واسطه ای کمتری استفاده شود طبعا عایدی بهتری حاصل خواهد شد.

گوشت هم به صورت هفتگی از کشتارگاه تهیه می شود تا علاوه بر سالم بودن آن قیمت مناسبی هم داشته باشد.

روغن و حبوبات هم از بازار تهیه می شوند زیرا به دلیل خرید عمده می توان تخفیف مناسبی گرفت.

تمام مواد ذکر شده را بجز برنج را بصورت هفتگی تهیه می کنیم تا در نگهداری آنها دچار مشکل انبارداری نباشیم و فضای کمی را اشغال کنند. از انبار منزل که در پارکینگ آپارتمان موجود است هم می توان به عنوان انبار برنج استفاده کرد.

اما سبزیجات مورد استفاده در این آشپزخانه باید روزانه خریداری شود زیرا استفاده از سبزیجان تازه در پخت ، غذا را بسیار خوش عطر و با طعم لذیذی می کند در حالی که کیفیت تمام ویتامین های آن حفظ شده است.

این موارد در جذب رضایت مشتری بسیار حائز اهمیت است. مهمترین هدف

آشپزخانه این است که غذای سالم و با ارزش غذایی بالا و دربردارنده تغذیه سالم را در بین افراد جامعه ترویج دهد

انتخاب نام تجاری

برای اینکه بتواند برای کسب وکار خود مجوز لازم را دریافت نمایید لازم است برای آن نام تجاری مناسبی انتخاب کنید. نام ، به شما کمک می کند تا بتوانید با مشتریان ارتباط برقرار کرده و خود را به آنها بشناسانید . در انتخاب نام تجاری ، بهتر است اصول و ضوابط را رعایت نمایید.

بهتر است نام تجاری دارای مهنای مناسب باشد و تا حدودی بتواند ماهیت کار را نشان دهد. برا یمثال برای فعالیت های مرتبط با خدمات آشپزخانه آپارتمانی انتخاب نامی غیر مرتبط توصیه نمی شود، چراکه ذهن شنوندگان و افراد در اولین مواجهه می بایست ترویج یک کسب و کار خانگی با اصول بهداشتی و اطمینان و انرژی سالم به دنبال داشته باشد.

بیان نام تجاری باید ساده و در صورت امکان کوتاه باشد. البته گاهی اسامی بلند نیز موثر واقع می شوند.

امکانات و تجهیزات مورد نیاز

با توجه به اینکه این آشپزخانه در یک آپارتمان مسکونی ایجاد می شود و افرادی که دراین طرح فعالیت می کنند ساکنان همان خانه هستند از تمام امکانات آشپزخانه خود استفاده می کنند تا نیاز به تهیه وسایل زیادی نباشد. تنها تجهیزات اضافی مورد نیاز شما یک خط تلفن و گوشی می باشد.

نیروی انسانی مورد نیاز

از آنجایی که این طرح ، خانگی است بنابراین از تمام توانایی هایی که افراد خانواده دارند در پیشبرد هدف استفاده شده و تمامی افراد خانواده علاوه بر مسئولیت خود، یه یکدیگر نیز کمک می کنند.

هنر آشپزی در خانواده های ایرانی دارای جایگاه ویژه ای است و اکثر خانم های ایرانی در امر آشپزی دارای مهارت های ویژه ای هستند بنابراین بهتر است از خانم ها به عنوان سرآشپزاستفاده شود. در صورت توسعه کسب وکارتان می تواند از سایر همسایگان و دوستان علاقمند نیز جهت همکاری دعوت به عمل آورید تا مهارت و فضای آشپزخانه خود در جهت تامین غذای مشتریان شما استفاده کنند. شبکه همکاران همه افراد و یا مشاغلی هستند که به طور مستقل فعالیت می کنند ولی برای راه اندازی یا اداره کسب وکار خود با آنها همکاری می کنید. این افراد یا مشاغل براساس توافق فیمابین، فعالیت هایی را در ارتباط با خدمات مربوطه انجام می دهند و دستمزدی را دریافت می کنند . مزیت چنین رویکردی در اداره یک کسب وکار این است که شما تنها زمانی دستمزد پرداخت می کنید که فعالیتی انجام شده باشد. در ابتدای کار هنوز معلوم نیست حجم کار چه میزان باشد و یا احتمالا کم است ، این شیوه همکاری کمترین هزینه را برای یک کارآفرین دارد. مزیت دیگر این است که شما به محل خاصی برای انجام فعالیت ها نیاز ندارید.

سرمایه مورد نیاز

این کسب وکار به سرمایه بسیار کمی نیاز دارد . شما می توانید آن را با پس انداز شخصی یا وام بانکی تامین کنید. بر اساس تحقیقات دریک آنلاین برای راه اندازی یک آشپزخانه خانگی به کمتر از ۷ میلیون تومان احتیاج دارید.

برای راه اندازی هر کسب و کاری به سرمایه ثابت برای خرید تجهیزات نیاز دارید که نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود و در واقع دارایی شما از حالت نقدی به صورت غیر نقدی تبدیل می شود وامکان کسب درآمد را برای شما فراهم میکند . سرمایه در گردش شامل مجموع هزینه هایی است که شما در یک دوره کاری باید بپردازید تا درآمدی حاصل شود و بعد از آن درآمد حاصله بخشی به صورت سود کسب وکار و بخشی جایگزین هزینه ای انجام شده می شود و این چرخه همواره ادامه دارد.

مخاطرات و آفت های این شغل و نحوه پیشگیری آنها

یکی از بزرگترین خطرات این کسب و کار این است که غذا باید با توجه به خواست و ذائقه مشتریان طبخ شود تا رضایت آنها را جلب کند از طرفی باید قیمت غذاها به نحوی باشد که قشر متوسط جامعه توانایی پرداخت پول آن را داشته باشد تا مشتری دائم آشپزخانه گردند.

اما یکی از مشکلات دیگر این است که تهیه کنندگان غذا به محض پیدا کردن جایگاه مناسب در بازار ، سعی می کنند با کم کردن کیفیت ،سود دانسته باشد ولی در مورد این محصول نکته قابل تامل آن است که اگر کیفیت غذا پایین بیاید بلافاصله، آشپزخانه ، مشتری های خود را از دست می دهد که در این صورت به شدت ضرر خواهد کرد پس باید همیشه کیفیت غذا در الویت قرار داشته باشد حتی در مواقعی که تورم و مسلما قیمت مواد غذایی بالا می رود . البته ( چند ماه اول سال) می توان بالا بردن اندک قیمت غذا این مشکل را حل کرد چون مشتری ترجیح می دهد قیمت بالاتری پرداخت کند اما همان کیفیت سابق و یا حتی کیفیت بالاتر را تجربه کند .

از دیگر مخاطرات این کسب و کار وجود رقبای زیاد اعم از فروشندگان غذاهای سریع، رستوران ها، مراکز تهیه و توزیع کنندگان غذا و …. در بازار است. اما از آنجا که تنوع غذایی اینگونه مراکز کم بوده و دارای لیست غذایی ثابتی بوده و از طرفی مطابق ذائقه هر فرد نمی باشند، لذا به نظر می رسد با ارائع خدمات آشپزخانه آپارتمانی که وجه مشخصه آن پخت غذا مطابق خواست، علائق و ذائقه مشتری است بتوان بازار خوبی را ایجاد نمود.

(۰)(۰)

منبع: دریک
کد مطلب: 18396
تاریخ: ۵ آذر ۱۳۹۴

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
کمال رنجبر

مطالب ارائه شده بسیارمفید است ولذا از شماممنونم

(۴)(۳)

پاسخ

جواد هوشمند

با سلام
در عمل مشکلاتسی وجود دارد که نهاد های دولتی پاس کاری می کنند و کار آفرین نمی تواند این مشکلات را حل کند . در حال حاضر در سایت مشاغل خانگی غذا تعریف نشده و به فرض تعریف شدن بهداشت مجوز نمی دهد .اداره کار هم موافقت نمی کند و در نهایت شما باید یک رستوران یا آشپزخانه تاسیس کنید که هزینه آن دیگر کلی تغییر کرده و میشود همان مشاغل موجود . ممنون

(۶)(۰)

پاسخ

علی سرگزی:

اگه خودتو درگیر کار اداری بکنی کمرت میشکنه... تا میتونین بیخیال مجوز گرفتن بشین چون توووو گیر و دار مجوز گرفتن توانت رو میگیرن...

(۴)(۰)

پاسخ

فرهاد فرفره:

دقیقا

(۰)(۰)

پاسخ

میلاد

سلاممیلاد همتپورهستم یک سال پیش رستوران یاهمان آشپزخانه وبیرون برخوبی داشتم الان کل وسایل خودمودارم یک خونه هم دارم اما یکی میگه اینجا نمیگیره نزن فایده نداره یکی مکی میگه تو معازه نداره نمیتونی موفق بشی یک انباری کوچک تو حیاط دارم که میتونم در ازبیروبراش بزارم بنطرشما من چکارکنم ازبیکاردیگه ناراحتی اعصاب گرفتم فشارخانواده داعونم کردن کمکم کنید خواهش میکنم متشکرم

(۱)(۵)

پاسخ

میلاد

باسلام میلادهمت پورهستم مهندس شهرسازی آشپزخانه داشتم به دلیل بی آشپزی وخیلی مسایل ورشکست کردم اماالان کل وسایل دارم اما بعضی ها میگن تو خونه نمیگیره وجای خوبی برای بیرون برنیست البته یک انباری هم دارم کوچک هست میشه درازبیرون بازکررویک اتاق بزرگ هم هست که میشه مغازش کردلیسانس شهرسازی دارم اما دیگه ازییکاری وحرفای خانواده خسته شدم ترو خدا کمکم کنید دیکه ناراحتی اعصاب داغونم کرد کانکس بخرم بهتره لطفاکمکم کنید باتشکرفراوان ازشما

(۱)(۲)

پاسخ

محمد:

سلام با ماهان تیموری مشاوره کن فکر کنم درکس وکاربتونه کمکت کنه سرچ کن

(۱)(۲)

پاسخ

محمد:

سلام میتونم کمکتون کنم.یه اشپز‌خوب دارم

(۲)(۲)

پاسخ

علی سرگزی

من چن سال واسه شرکتهای معتبر ویزیتوری کردم ولی نتونستم ریالی پس انداز کنم
ولی چند روزه اومدم با استفاده از تجربیات چن سال ویزیتوریم یه غذای خانگی راه انداختم خیلی راضی هستم چون هم بازار رو میشناسم و هم آدمای زیادی رو میشناسم که این تووووو رشد کارتون شرط مهمیه... همین الان میتونم ادعا کنم روزی هزار تا غذا بتونم از هفته سوم کارم بفروشم... میخوام یه برند خوب معرفی کنم توووو کار غذای خانگی و کترینگ... به امید خدا و توکل خودم و همسر عزیزم...

(۱۲)(۱)

پاسخ

Ayden Edison

"به آیدن ادیسون خوش آمدید یک شرکت وام که ثبت نام کرده و وام هایی را برای زندگی به شما ارائه می دهد. شما به صورت قرض برای پرداخت بدهی خود نیاز به وام یا نیاز به وام برای کسب و کار خود دارید؟ شما توسط بانک های خود و سایر موسسات مالی رد شدید؟ نیاز به یک وام تثبیت یا وام مسکن دارید آیا به دنبال بیشتر هستید زیرا ما اینجا هستیم تا تمام مشکلات مالی خود را از گذشته برداریم. ما به افرادی که نیاز به کمک مالی دارند و اعتبار بدی دارند یا نیاز به پول برای پرداخت به آنها کمک می کنیم برای دریافت وام فقط برای نرخ بهره ۲٪، من می خواهم از این رسانه استفاده کنم تا اطمینان حاصل شود که ما پشتیبانی قابل توجه و دریافت کننده را ارائه می دهیم و آماده ارائه وام هستیم. لطفا با ما تماس بگیرید امروز aydenedisonloanfirm@gmail.com

(۱)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…