سایه شوم عوام فریبی

مهدی روحی

سرمقاله روزنامه آفتاب یزد روز شنبه ۲۹ اردیبهشت

می گویند پس از از هم پاشیدگی اروپای شرقی و پایان یافتن دوران جنگ سرد، گورباچف در آمریکا ملاقاتی که با ریگان داشته به او می گوید من یک تسلیت بزرگ به شما بدهکارم و آن اینکه با سرآمدن دوران جنگ سرد و از هم پاشیدن اتحاد جماهیر شوروی، آن «دشمن تصوری» شما از این پس وجود ندارد که کاستی ها و بهانه های خود را فرافکنی کرده و به او نسبت بدهید.

بدیهی است با خروج دولت آمریکا از برجام به فراخور یک رفتار عوام فریبانه در سطح بین المللی در جهت القاء ایران به محور شرارت و نا امنی در منطقه و تقویت امپراطوری خود در خاورمیانه در راستای اهداف نظام سلطه جویانه و گسترش آن و بهره برداری از سناریوی دشمن تراشی علیه ایران به همراه برخی جیره خواران منطقه به منظور کسب منافع مالی و اقتصادی، دیپلماسی دولتمردان کشور جهت حصولی نتیجه ای قابل قبول درحوزه برجام و اقناع افکار عمومی درباره حقیقت و زدودن بر حق جلوه داده شدن باطل، هنری بس غیر قابل انکار است که مسلما زیر سایه همدلی تمامی ارکان نظام میسر خواهد شد. هر چند رفتار سیطره جو و تمامیت خواه ترامپ در راستای اغفال افکار عمومی در سطح بین الملل امروزه بر کمتر کسی پوشیده نیست و همیشه در ادوار مختلف روسای جمهور این کشور چه در قالب نقابی بر چهره و چه آشکار وعیان مشهود وعریان است اما ساز و کار دشمن تراشی و دولت ستیزی برخی افراطیون در داخل کشوریاد آورکنایه تحقیر آمیز گورباچف در آن زمان به دولت آمریکا می باشد با این تفاوت که امروزه برخی جریان های مخالف دولت در داخل بجای تقویت فضای همدلی و پشتیبانی استراتژیک از اهداف نظام در سایه برجام نوک تیز پیکان را به سمت قلب دولت نشانه گرفته تا با تحریک افکارعمومی و ادبیاتی پوپولیستی مانعی برای تداوم گفتگو تیم مذاکره کننده برای دست یابی به راه حلی مطمئن باشند. القای این توهم توسط برخی طرفداران جنگ و خشونت در داخل کشور که اگر آمریکا برجام را زیر پانهاده پس دیپلماسی ایران و ظریف شکست خورده است یک رفتار عوام فریبانه عیان است و هدف اصلی اینگونه افراد و جریان ها جلوه دادن دولت تدبیر و امید به مثابه یک دشمن داخلی است تا با این فرضیه ناصواب عرق ملی مردم کشور را علیه دستاوردهای مثبت دولت بشورانند و با کمرنگ نمودن سیاست های رسمی و مورد تایید نظام در خصوص برجام و مهارت های حرفه ای و تکنیک های دیپلماسی هوشمندانه همراه با عقلانیت و شجاعت دکتر ظریف، به بهره برداری سیاسی و اقتصادی خود از مجرای عدم موفقیت برجام بپردازند. مسلما تعامل سازنده کشورهای اروپایی و ایران در این مقطع نقطه عطفی برای برجام محسوب می شود اما آنچه که در این راستا اهمیت ویژه ای دارد آنست که جهت تنویر افکار عمومی و جلوگیری از هر گونه کنش داخلی و رفتارهای مخرب و پوپولیستی علیه دولت، مردم کشور حق دارند به طور شفاف و بی پرده با فرض حصول هر نتیجه ای، در جریان تمامی مراحل ادامه مذاکره با کشورهای اروپایی و چین و روسیه قرار گیرند. با این روند و استقبال کشورهای هم پیمان با ایران و پیشرفت در مذاکرات برجام، اقتدارمخالفان داخلی در قامت هوچی گرهای پوپولیست و معاندان خارجی  که به زعم خود بر ساختار اجتماع و قدرت اثر می گذراند حتما به چالش کشیده خواهد شد.

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 184296
تاریخ: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری نخستین روز از مسابقات تور جهانی والیبال ساحلی منطقه آزاد انزلی

گیل نگاه/رضا احمدپور: تورجهانی والیبال ساحلی به میزبانی منطقه آزاد انزلی از بعداز ظهر امروز سه شنبه در استادیوم مرحوم قایقران آغاز شد.  

گزارش تصویری داماش گیلان و استقلال اهواز؛

جشنواره گل آبی‌های رشت در سردار جنگل

گیل نگاه/ رضا احمدپور: عصر امروز دوشنبه 23 مهرماه داماش گیلان در ورزشگاه سردار جنگل به مصاف استقلال اهواز رفت که در این دیدار داماشی ها توانستند با با 6 گل به پیروزی برسند. داماش گیلان در هفته ششم…

گزارش تصویری آیین افتتاحیه مدرسه ۱۲ کلاسه دکتر پورخصالیان در لاهیجان

گیل نگاه/احسان حسن پور: آیین افتتاح دبیرستان 12 کلاسه خیر مدرسه ساز دکتر حسین پورخصالیان با حضور  جمعی از مسئولین استان و شهرستان و مردم برگزار شد.