آقای وزیر، یا رومی رومی یا زنگی زنگی

 گیل نگاه/ امیرحسین کریمی

زمانی که لیست کابینه حسن روحانی برای دریافت رأی اعتماد از مجلس، تحویل علی لاریجانی داده شد، نامی در آن خودنمایی می‌کرد. محمدجواد آذری جهرمی، جوان‌ترین وزیر انقلابی چهل ساله که تا پیش از آن پیرسرای مدیرانی بود که در هیچ شرایطی میزهای وزارت و ریاست را رها نمی‌کردند.

ماجرای مطرح شدن نام جهرمی برای صدارت وزارت ارتباطات از همان روز اول حاشیه‌های فراوانی داشت. از طرفی جوان و متخصص بودنش مردم را ترغیب به حمایت از او می‌کرد و از طرف دیگر ظن و گمان‌هایی که از سوابق او در فضای مجازی پخش شد مردم را به فکر آن انداخت که از او روی برگردانند. این تناقض عمیق از همان ابتدا گریبانگیر وزیر جوان بود و در سراسر عملکرد چند ماهه‌اش هم باقی ماند.

شاید نشست مشترکی که آذری جهرمی به همراه رئیس جمهور روحانی در آن حضور داشت خیال همه را از ماجرای جریان آزاد اطلاعات راحت کرد. جایی که روحانی مقابل دوربین‌ها به همه اطمینان داد دست جهرمی هیچ گاه به روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت. پس از آن عملکرد جهرمی اگرچه در برخی حوزه‌ها با تحسین همراه شد اما او نتوانست اقبالی عمومی در میان مردم، به خصوص میان جوانان که اصلی‌ترین حامیان او بودند به دست آورد.

پس از فاز دوم فیلترینگ تلگرام و وقتی که تلگرام هم مانند توییتر و فیس بوک به جمع شبکه‌های اجتماعی ناکام اضافه شد، همه منتظر موضع گیری جهرمی بودند اما در سکوت او، خبری مبنی بر استعفایش اکثر رسانه‌ها را پر کرد. خبری که به زعم برخی اگرچه کمترین کاری بود که یک وزیر می‌توانست انجام دهد، اما پویش عجیبی میان مردم و رسانه‌ها به راه انداخت. خبر استعفای وزیر ارتباطات و تکذیب آن در چند ساعت بعد، بار دیگر ظن عملکرد متناقض او را تقویت کرد.

مرحله بعدی تناقض او و سردرگمی مردم وقتی آغاز شد که او در توییترش رشته توییت هایی را منتشر کرد که در آن‌ها با زبانی الکن علیه فیلترینگ موضع گرفته بود. توییت هایی که چندان پاسخ روشنی از علت و عاملان فیلترینگ در آن یافت نمی‌شد.

حال و در چنین شرایطی، وقتی مردم تلگرام را فیلتر شده یافتند و پاسخی هم از وزیر ارتباطات دریافت نکردند، به صورت گسترده به فیلترشکن‌ها روی آوردند تا آن جا که ظرف مدت کوتاهی، میزان بازدید از تلگرام مسدود شده به میزان بازدید از تلگرام مسدود نشده رسید.

حال، باز هم دوراهی در میان بود و جوانترین وزیر دولت دوازدهم در تردید تصمیم گرفتن. شاید هیچکس فکرش را هم نمی‌کرد که پس از استفاده بی سابقه از فیلترشکن‌ها، جهرمی به جای ارائه راهکاری جهت تسهیل دوباره ارتباطات، از متوقف سازی و کنترل سرعت فیلترشکن‌ها بگوید.

بی شک سخن جهرمی در باب بدافزار بودن فیلترشکن‌ها، سخن خارج از قاعده‌ای نبود اما مشکل از جایی ناشی می‌شود که وزیر جوان به جای طرح این سؤال از خود که: «چرا مردم “باید” از فیلترشکن‌ها استفاده کنند؟» خطاب به افکار عمومی گفت: «مردم چرا از فیلترشکن‌ها استفاده می‌کنند؟»

اکنون با وجود چنین شرایطی آذری جهرمی باید انتخاب کند که یا زنگی زنگی باشد و یا رومی رومی. او باید دست از عملکرد متناقضش بردارد. به این مفهوم که یا در مقابل اکثریت جامعه بایستد و درخواست آن‌ها را پافشاری بر تصمیمی پوچ بداند و یا تلاش خود را برای رسیدن آن‌ها به ساده‌ترین حقوقشان به کار بگیرد. بی شک اگر قرار باشد جهرمی را جوانترین و متفاوت‌ترین وزیر گذار ۴۰ ساله انقلاب بدانیم، باید دست از گفتن سخنان چند پهلو و مواضع متناقضش بردارد. اما آیا وزیر جوان می‌داند بخش عظیمی از سرمایه اجتماعی‌اش متعلق به جوانان و دانشجویانی است که به عملکرد چندین ماهه‌اش نقدهایی جدی دارند؟!

 

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 184527
تاریخ: ۲ خرداد ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…