اهمیت اصل قرار دادن پدافند غیر عامل در رسیدن به توسعه پایدار

گیل نگاه/سید آرمین سروسر

مربی رسمی پدافند غیرعامل – عضو مرکز مطالعات سازمان پدافند غیرعامل کشور

پدافند غیر عامل یا همان دفاع غیر نظامی به دفاعی گفته می شود که با استفاده از تمامی امکانات یک کشور و بدون استفاده از سلاح یا هر نوع جنگ افزار دیگری بتوان امنیت یک کشور را در برابر انواع تهاجم از سوی دشمن، تامین کرد. طبق تعریفی دیگر، پدافند غیر عامل، مجموعه اقدامات غیر مسلحانه ای می باشد که موجب افزایش بازدارندگی،کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در برابر تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن می گردد.

* اگر با نگاهی دقیق به بررسی موارد ذکر شده در تعاریف پدافند غیر عامل بپردازیم، در می یابیم که هدف نهایی از انجام اقدامات پدافند غیر عامل، رسیدن به نقطه ای است که یک کشور بتواند در برابر تهدیدات و بحران ها، کلیه زیرساخت ها و تمامی دستگاه های خود را حفظ کرده و همچنین به فعالیت خود در هنگام بحران ها و سایر تهدیدات بوجود آمده ادامه داده تا اختلالی در انجام وظایف، پیش نیاید.

* در اکثر کشور های جهان، پدافند غیر عامل به عنوان یکی از مهمترین و پایدارترین نوع دفاع در برابر تهدیدات، مورد توجه قرار گرفته است زیرا به سبب افزایش بازدارندگی و سایر خصوصیاتی که موجب تسهیل مدیریت بحران در یک کشور می شود، این نوع دفاع، بستر بسیار مناسبی را برای توسعه پایدار فراهم می کند.

* کشور های زیادی در دنیا با اصل قرار دادن یا اهمیت دادن به صورت ویژه به  موضوع پدافند غیر عامل توانسته اند خودشان را در برابر تهدیدات متصور ایمن کنند و با توجه به موضوع آینده نگری و تکیه بر پدافند غیر عامل به دنبال حفظ حیات خود در بخش های مختلف به هنگام مواجهه با تهدیدات و وقوع بحران ها می باشند. اصل قرار دادن پدافند غیر عامل در یک کشور یعنی:

–  آشنایی کامل مدیران و مسئولان یک کشور با مفهوم پدافند غیر عامل و اهمیت انجام اقدامات آن

–  تاکید بر احداث دو منظوره ساختمان ها و تاسیسات تا علاوه بر کارکرد در شرایط عادی، در زمان وقوع بحران به نوعی پناهگاه تبدیل شوند

–  اهمیت دادن به آموزش عمومی مردم در حوزه پدافند غیر عامل

–  تاکید بر آموزش و فرهنگ سازی برای نشان دادن اهمیت ویژه پدافند غیر عامل

–  تشویق و ترغیب شرکت های خصوصی و موسسات غیردولتی جهت انجام اقدامات پدافند غیرعامل در حوزه کاری خود

–  ارائه کمک های مالی از سوی دولت ها جهت استاندارد سازی در حوزه پدافند غیرعامل به نهاد ها، موسسات و سازمان ها

–  ساخت پناهگاه در مراکز آموزشی مانند مدارس و دانشگاه ها

و سایر مواردی که یک کشور می تواند با پیاده سازی صحیح و با در نظر گرفتن توان و موقعیت خاص خود در حوزه های اقتصادی، نظامی، فرهنگی، فنی و مهندسی، سایبری و … به شرایطی از نظر کاهش آسیب پذیری برسد که موجبات توسعه امن را در حوزه های مختلف فراهم نماید.

*** با توجه به مطالب بیان شده، هیچ کشوری به توسعه پایدار در حوزه های مختلف و مشخص نمی رسد مگر اینکه در آن حوزه، تهدیدات متصور را شناسایی کرده باشد و در جهت از بین بردن یا کاهش آسیب پذیری خود در برابر آن تهدیدات، برنامه و طرحی قابل اجرا داشته باشد و این یعنی انجام دادن اقدامات پدافند غیر عامل در حوزه های مختلف که تنها با اصل قرار دادن پدافند غیر عامل در یک کشور، امکان پذیر است.

 

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 184779
تاریخ: ۴ خرداد ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…