در مراسم تودیع و معارفه رئیس پارک علم و فناوری گیلان مطرح شد:

لزوم تقویت تعامل پارک علم و فناوری با مسئولین استان و دانشگاه‌ها/ دکتر باستی جانشین پروری را از فردا در اولویت کارهای خود قرار دهد

گیل نگاه/ گروه سیاسی: مراسم تودیع و معارفه رییس پارک علم و فناوری گیلان صبح امروز (دوشنبه ۷ خردادماه) با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد. در این جلسه علی باستی به‌عنوان رییس جدید پارک علم و فناوری گیلان معرفی شد.

دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم تودیع و معارفه رییس پارک و علم فناوری گیلان گفت: دکتر متقی طلب فردی بسیار پرکار و پرتلاش بود و کیفیت کار برای وی بسیار مهم بود اما این کار سنگین است و خیلی‌ها را می‌تواند از پا دربیاورد.

لزوم تقویت تعامل پارک علم و فناوری با مسئولین استان و دانشگاه‌ها

وی افزود: پژوهش از آموزش پیچیده‌تر است و تقریباً تمام جوارح کشور باید در این حوزه فعال باشند تا نتایج موفق حاصل شود.

برومند ادامه داد: فناوری عملاً باعث شده هزینه برای اشتغال پایین بیاید.

وی بابیان اینکه پژوهش موتور محرکه اقتصادی کشورها شده است، خاطرنشان کرد: همه حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و… برای توسعه درگیر پژوهش هستند.

وی تأکید کرد: دکتر متقی طلب مشاور خوبی در زمینه‌های مختلف برای دکتر باستی خواهد بود.

وی ادامه داد: دکتر باستی جوان است و مسئولیتش در حوزه پارک بسیار سنگین است. انتظار داریم تیم افراد آشنا با کارآفرینی در استان توسعه پیدا کند. گیلان در این خصوص کمبود دارد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود: پارک علم و فناوری از مناطق مهم کشور برای توسعه محسوب می‌شود.

وی ارتباط پارک با دانشگاه‌ها را ضروری دانست و گفت: ازاین‌پس پارک علم و فناوری گیلان با دانشگاه‌ها تعامل بیشتری داشته باشد. تحقق این امر در استان برای وزارتخانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برومند ادامه داد: تعامل پارک علم و فناوری با مسئولین استان باید افزایش یابد و از آنچه در استان وجود دارد باید بهره بگریم.

وی تأکید کرد: دکتر باستی جانشین پروری را از فردا در اولویت کارهای خود قرار دهد و در بزرگ کردن تیم‌های جدید از دانشگاه‌ها و شهرستان‌ها تلاش زیادی داشته باشد.

وی افزود: گیلان استانی فرهنگی است. مردمی هوشمند دارد که از ذخایر نخبگان کشور محسوب می‌شوند. باید از این ظرفیت گیلان برای توسعه این حوزه بهره بیشتری ببریم.

دکتر برومند تأکید کرد: مزیت‌های استان شناسایی شود و برای توسعه مجموعه‌ها تلاش مضاعف صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در کنار هم بودن منجر به موفقیت‌ها می‌شود.

وی افزود: جوانان در پارک علم و فناوری می‌توانند در فضایی سالم شاداب و پر از نشاط کار کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم خواستار شد تا مسئولین ذی‌ربط تمام تلاش خود را برای خوشحال کردن مردم انجام دهند زیرا زندگی بهتر و باکیفیت‌تر حق  مردم است.

 کارهایی که در شان مردم گیلان بود در حوزه پارک علم و فناوری انجام نشد

مجید متقی طلب در مراسم تودیع خود که امروز در سالن اجتماعات پارک و فناوری گیلان برگزار شد، گفت: موفقیت توفیقی الهی است که نصیب انسان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یک هفته است که برای سخنرانی امروز فکر می‌کنم، افزود: با تمسک به قرآن دانستم فقط باید حقایق بیان شود.

متقی طلب تصریح کرد: رویه ما این بود که هرگز از عدل و انصاف خارج نشویم.

او بابیان اینکه گیلان باید در فناوری‌ها برای کشور الگو شود، خاطرنشان کرد: ۱۵سال برای رونق بازار تلاش کردیم. از ابتدا فقط ساختمان دفتر علمی و پژوهشی را تحویل گرفتیم و باید مرکز رشد را هم ایجاد می‌کردیم.

متقی طلب با اشاره به اینکه طی دوران مدیریتی‌ام  فقط دو سال از ۸۲ تا ۸۴ بدون دغدغه کارکردم، خاطرنشان کرد: برخی افراد برای منافع شخصی‌شان نگذاشتند ساختار و اهداف پارک علم و فناوری محقق شود.

وی تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید دست همکاری به‌سوی همه دراز کردیم و خوشبختانه با استقبال هم مواجه شدیم.

وی افزود: در حال حاضر ۹ مرکز رشد و ۴۱ کانون خلاقیت در استان وجود دارد.

او گفت: ۳۰۰ شرکت و موسسه در ساختارهای مختلف فعالیت دارند.

حتماً باید ساختار پارک با دانشگاه منسجم باشد و بدون این هماهنگی فعالیت‌های مجموعه معنی ندارند.

متقی طلب به برگزاری ۷ فن بازار در استان اشاره کرد و گفت: هدف ما این بود ساختاری در جهت اهداف و رشد کشور را روبه‌جلو ببریم.

متقی طلب افزود: در حال حاضر ۱۸ کشور عضو شبکه پارک‌های علم و فناوری کشور هستند. همچنین ۲هزار مترمربع فضای کالبدی در استان در دست احداث است.

وی ادامه داد: من خیلی ضعیف بودم. توانمندی محدود داشتم به همین دلیل از مردم استان عذرخواهی می‌کنم چون کارهایی که در شان مردم گیلان بود در حوزه پارک علم و فناوری انجام نشد.

وی گفت: کمک به جوانان در اولویت کاری‌ام بود چون اینجا نقطه امید جوانان بود و فرقی نمی‌کرد که کدام جوان به چه کسی رأی داده است.

وی گفت: گردش مالی این اداره کل زمانی که آن را تحویل گرفتم ۴۰ میلیون تومان بود و امروز این افزایش را باید مقایسه کنید.

تقویت روابط پارک علم و فناوری گیلان با کشورهای حاشیه خزر

علی باستی در مراسم معارفه خود به‌عنوان رییس پارک علم و فناوری گیلان گفت: طبق اهداف سند چشم‌انداز باید جهش نرم‌افزاری در کشور به وجود بیاید تا در منطقه الگو باشد.

وی افزود: در سیاست اقتصادی به شرکت‌های دانش‌بنیان اهمیت داده‌شده و ما باید زیرساخت‌ها را فراهم کنیم.

او ادامه داد: محیط داخلی پارک علم و فناوری گیلان دارای شدت و ضعف‌های مختلف است و برای تقویت خوبی‌ها و برطرف شدن نقص‌ها برنامه‌ریزی دارم.

وی افزود: یکی از برنامه‌هایم این است که از شورای پارک و خرد جمعی باید بهره بیشتری ببریم.

وی عدم وجود صندوق پژوهش در استان را یکی از دغدغه‌های پارک علم و فناوری در گیلان دانست و افزود: به جد پیگیری می‌کنم تا گیلان نیز از این صندوق بهره‌مند شود.

باستی با اشاره به اهمیت تقویت ارتباطات پارک علم و فناوری با دیگر کشورها گفت: گیلان در موقعیت جغرافیایی مناسب قرارگرفته است. این استان دارای مزیت‌هایی چون شیلات،  گردشگری، جنگل و انرژی  و … است.

وی نزدیکی گیلان به تهران را یکی دیگر از مزیت‌های استان برای توسعه بخش اقتصادی عنوان کرد و گفت: نرخ بالای بیکاری و تعطیلی برخی کارخانه‌ها، گیلان را رنج می‌دهد و علاوه بر این زیرساخت‌های  فنی در گیلان مناسب نیست.

باستی خاطرنشان کرد: توسعه زیرساخت‌های پارک، تهیه نقشه جامع زیرسازی پارک، تأسیس مناطق ویژه علم و فناوری در استان، توسعه سرمایه انسانی باهدف باز طراحی فضای جدید پارک، پیاده‌سازی مدیریت مشارکتی، توانمندسازی نیروها و برون‌سپاری کارها و همچنین ارتقای توسعه الکترونیک را در برنامه داریم.

وی جذب توسعه منابع مالی و پژوهشی را یکی دیگر از برنامه‌های کاری خود عنوان کرد و گفت: شناسایی خیرین در این خصوص حتماً انجام خواهد شد.

وی تأکید کرد: باید از صندوق‌های موازی دولتی که به کارآفرینان کمک می‌کنند،  بهره ببریم.

بایستی گفت: ایجاد سایت چندزبانه و افزایش ارتباط با کشورهای حاشیه خزر به‌خصوص کشور آذربایجان از دیگر برنامه‌های جدید سازمان پارک علم و فناوری است.

وی افزود: توسعه نظام علمی و فناوری بومی بر اساس رسالتمان باید انجام شود.

وی افزود: لازم است پارک زیرساخت‌های اساسی برای شرکت‌ها تبدیل شود و همچنین حلقه قدرتمندی بین صنعت و پارک علم و فناوری در گیلان ایجاد شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 185256
تاریخ: ۷ خرداد ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری
گزارش تصویری

توقف ملوان در اولین بازی خانگی

گیل نگاه/رضا احمدپور:در ادامه دیدارهای هفته دوم لیگ دسته یک فوتبال، دیدار تیم‌های ملوان انزلی و قشقایی شیراز با تساوی یک بر یک به اتمام رسید  

گزارش تصویری نمایش رابینسون و کروزو در رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: نمایش تئاتر رابینسون و کروزو به کارگردانی علیرضا کوشک جلالی و بازیگری عامر عظیمی و مجتبی علیپور، از امروز یکشنبه تا چهارشنبه 31 مردادماه در تماشاخانه هامون رشت به روی صحنه می رود .  …

گزارش تصویری آغاز به کار دومین نمایشگاه عکس گروه «زی» در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: نمایشگاه عکس گروه عکاسی «زی» با عنوان «روایت دوم: بی چرا زندگانیم» عصر امروز در نگار خانه الهی رشت آغاز به کار کرد. پایگاه خبری و تحلیلی گیل نگاه حامی رسانه ای این نمایشگاه است.…