بياييد احساس گناه كنيم!

مختار جباری

در دوره استاندارى مرحوم قهرمانى از طرف ايشان به مركز مطالعاتى كه مسئوليتش با من بود پيشنهاد شد كه پژوهشى در خصوص “خودكشى” در شهر رشت انجام دهيم . پس از دستور استاندار بلافاصله موضوع را به يكى از محققين محول نموديم كه رساله خودشان را در همين موضوع ارايه دهند. قاعدتا در اين گونه پژوهش ها علاوه بر ادبيات نظرى موضوع، نياز به داده هاى ميدانى است، تيم پژوهشى در مرحله جمع آورى اطلاعات ميدانى (اطلاعات مربوط به آمار خودكشى، معرفى كسانى كه اقدام به خودكشى كرده بودند اما موفق نشده و زنده مانده بودند) به مراكزى كه اين اطلاعات و آمار در آنجا بود مراجعه كردند.
در همان اولين مراجعه به اين مركز عليرغم اينكه هماهنگى از قبل شده بود و اطلاع داده بوديم كه اين پژوهش به سفارش استاندارى در حال انجام است متاسفانه مديران آن مركز از دادن هرگونه اطلاعات امتناع كردند! هر چه به آقايان گفتيم اين اطلاعات كه ما از شما مى خواهيم اطلاعات امكانات نظامى و امنيتى كشور كه نيست داراى طبقه بندى باشد! در همه جاى دنيا اطلاعات آسيب ها و بزه هاى اجتماعى در اختيار محققين و پژوهشگران قرار ميگيرد تا جامعه شناسان و روانشناسان بتوانند با توصيف اين داده ها به تحليل اين آسيب هاى اجتماعى پرداخته و در نهايت بتوانند در مهندسى اجتماعى تجويزهاى مناسب براى جامعه و حكومت ارايه دهند. ما هر چه گفتيم گوش آقايان بدهكار نبود كه نبود!
اين پژوهش به دليل عدم دسترسى به اين اطلاعات چند ماهى عقب افتاد، روزى در يك جلسه كه در حضور آقاى قهرمانى (استاندار) تشكيل شده بود ايشان از من گزارش كار خواست و من هم ناچار شرح ماوقعه را ارايه دادم، آقاى قهرمانى خيلى ناراحت شد و در همان جلسه به مدير آن مركز زنگ زد و با لحنى تند به خطاب و عتاب تاكيد كرد كه فردا هر آنچه را پژوهشگران اين طرح مى خواهند در اختيار قرار دهيد. آن پژوهش انجام شد و هم اكنون يكى از پژوهش هاى معتبر در اين زمينه مى باشد.
اتفاقى در خمين شهر مى افتد و مسئول اوژانس اجتماعى كشور آن را اعلام ميكند پس از آن نماينده آن شهر در مجلس خواهان بركنارى مسئول اورژانس اجتماعى ميشود كه چرا هنوز انگيزه متجاوزان به كودك مشخص نشده و چند سوال ديگر… موضوع را مطرح كرده است!

به ابعاد فاجعه آميز آن نامه به اندازه كافى پرداخته شده است اما در ميان انكشاف ابعاد فاجعه اين نامه كه به مدد همين شبكه هاى اجتماعى رخ داده يك نكته قدرى مغفول مانده و آن ظلمى كه نسبت به مسئول اورژانس اجتماعى كشور رفته!
آقاى جعفرى مسئول اورژانس اجتماعى را ميشناسم، او كسى هست كه نه با امكان رانتى يا وصل به شبكه خويشاوندى، بلكه با شايستگى خودش به اين موقعيت ملى رسيده است و در تعجبم از هم استانى هاى گيلانى ام كه چرا از او در مقابل اين هجمه حمايت نكردند، بى ترديد انتشار نامه آن نماينده و احتمالا فشارهاى سياسى ممكن است فشار را بر سازمان بهزيستى بيشتر كند و اين در حالى است كه اين فرزند شايسته گيلان وظيفه حرفه اى خود را انجام داده است. آقايان ياد گرفته اند و توجيه ميكنند ذبح حقيقت را در پيشگاه مصالح گوناگون! اما نميدانند كه اين شيوه بر شاخه نشستن و بُن بريدن است!
كاش در مقابل اين فجايع و سقوط انسانيت به عوض دعوت به سكوت قدرى احساس گناه ميكرديم!
ميلان كوندرا در رمان “سبكى تحمل ناپذير هستى” از داستان ” اديپ” چنين روايت ميكند: چوپانى يك نوزاد سر راهى را كه يافته بود براى شاه پوليپ مى برد. كودک نزد شاه تربيت و بزرگ مى شود. روزى اديپ در يك راه كوهستانى با شاهزاده اى ناشناس كه با ارابه سفر مى كرد درگير مى شود. آنان با يكديگر نزاع مى كنند و شاهزاده به قتل مى رسد. اديپ بعدها، با ملكه “ژوكاست” ازدواج مى كند و به پادشاهى “تب” مى رسد. او هرگز فكر نمى كرد مردى را كه به هلاكت رسانده، پدرش باشد و زنى را كه با او همبستر گرديد مادرش بوده است. پس از آن، وضع اهالى كشورش روز به روز ناگوارتر مى شود و به سبب شيوع بيمارى، از پاى در مى آيند. وقتى اديپ مى فهمد كه اين خوداوست كه مسئول درد و رنج آن هاست، چشمان خود را از حدقه در مى آورد و براى هميشه كور مى شود .اديپ خود را بى گناه تصور نكرد و نتوانست آن بدبختى و سيه روزى را كه حاصل جهل و نادانى اش بود تحمل كند، چشمان خود را از حدقه در آورد و سرزمين “تب”را نابينا ترک گفت. ما ديگر قادر نيستيم احساس گناه كنيم. هيچكس روحاً و وجداناً، بيگناه تر از اديپ نبوده است .با اين وصف، وقتى پى برد چه كرده است، خودش را مجازات نمود.
آقايان كتمان نكنيم، مسئول وظيفه شناس را عزل نكنيم، بياييم لااقل احساس گناه كنيم از اين همه تباهى ها!

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 187066
تاریخ: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…