گزارش تصویری گیل نگاه از بقایای زلزله رودبار

دوباره جام جهانی و یادآوری بغض ۲۸ ساله

گیل نگاه/آدینه صالح نژاد: در حالی جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا در سی و یکمین شب از خردادماه با بازی برزیل و اسکاتلند در حال برگزاری بود که یکی از تلخ ترین حوادث قرن در یکی از شهرهای گیلان، دل میلیون انسان را لرزند.

سی دقیقه ی بامداد بود که زمین زیرپای ساکنان نیمه بیدارِ شهرستان رودبار لرزید. زلزله ای به بزرگی  ۷/۴ که هزاران خانواده را داغدار کرد. این زلزله ی ۶۰ ثانیه ای شهرها و روستاها را تا شعاع صد کیلومتری به تلی از خاک تبدیل کرد. عمق این فاجعه ی طبیعی تا صبح فردا از چشم همه پوشیده ماند. شبی که ماهتاب در آسمان نبود و راویان با گذشت ۲۸ سال هنوز با تلخی بسیاری گشتن به دنبال  عزیزانشان زیر دیوارها را یادآوری می کنند.

با وقوع زلزله های که تعدادشان در ایران کم نیست، دیگر کمتر کسی به یاد خرداد ۶۹ می افتد اما برای محلی های این خطه، تاریخ به قبل و بعد زلزله تقسیم می شود. بازدید از مزار کشته شدگان هنوز بخش مهمی از زندگی روزمره شان است. کوچه پس کوچه ها با خرابه هایشان این اتفاق دردناک را مانند قصه ای برای رهگذران تکرار می کنند. روستای علی آباد از معدود مکان هایی است که با تخریب صد درصد، از  آن زمان دست نخورده باقی مانده. در آستانه ۳۱ خرداد یاد ۳۵ هزار کشته ی این کابوس ۲۸ ساله را که زیر درختان همیشه سبز زیتون آرمیده اند گرامی می داریم.

 

(۰)(۰)کد مطلب: 188663
تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری نمایش «وصله بر سوسوی فانوس نیاویخته بر این درخت زیتون» در رشت

گیل نگاه/شیرین کریمی: نمایش «وصله بر سوسوی فانوس نیاویخته بر این درخت زیتون» اجرای ویژه خبرنگاران و عکاسان امروز (سه شنبه 26 تیرماه) در تماشاخانه اکبر رادی در رشت به روی صحنه رفت. این نمایش از 26 تا…

گزارش تصویری از همایش زن مسلمان در رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: همایش زن مسلمان در بیمارستان الزهرا با حضور نماینده ولایت فقیه و جمعی از مسئولین برگزار شد.

اختتامیه نخستین جشنواره بازی های زیست محیطی در پارک محتشم رشت

گیل نگاه/شیرین کریمی: امروز بیست و سوم تیرماه نخستین اختتامیه جشنواره بازی های زیست محیطی از سوی سازمان سرزمین ایده ال ما در پارک محتشم رشت با حضور مردم و جمعی از مسئولین شهر رشت برگزار شد.