در جلسه کارگروه اشتغال شهرستان رشت مطرح شد:

روند کند جذب اعتبارات اشتغالزایی در رشت/ جذب ۴۰ درصدی تسهیلات اشتغال فراگیر در شهرستان

گیل نگاهبه نقل از مهر: جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان رشت ظهر امروز (شنبه ۱۶تیر) با حضور مدیر کل امور هماهنگی اقتصادی و برنامه ریزی استانداری گیلان، غلامعلی جعفرزاده و محمدصادق حسنی نمایندگان رشت در مجلس و محمد احمدی فرماندار رشت  در سالن اجتماعات فرمانداری رشت برگزار شد.

غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی در این جلسه اظهار کرد: وضعیت شهرستان رشت در حوزه اشتغال درکشور و استان مطلوب نیست.

جعفرزاده با بیان اینکه در طرح هایی که به دستگاه های اجرایی ارائه می شود گیلان رتبه ۲۶ در کشور را دارد، گفت: استان گیلان همچنین در تسهیلات معرفی به بانک ها رتبه ۲۷ و تسهیلات که به انعقاد قرارداد منتهی شده در جایگاه ۳۰ کشور قرار دارد.

وی همچنین به جایگاه گیلان در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی نیز اشاره کرد و گفت: گیلان از این حیث نیز در جایگاه ۲۹ کشور قرار داد.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به صندوق کارا، خاطرنشان کرد: متاسفانه در سامانه صندوق کارا هیچ طرح مصوبی از استان گیلان وجود ندارد و این استان رتبه ۳۱ کشور در جذب تسهیلات دارد.

عدم رعایت قانون از سوی بانک‌ها موجب اخلال در پرداخت تسهیلات به کشاورزان شده است

محمدصادق حسنی نیز در ادامه این جلسه گفت: یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به بانک‌ها برای اشتغال زایی وازیر شده است.

وی با بیان اینکه در کمیسیون کشاورزی تلاش هایی صورت گرفت که کشاورز برای ضمانت سند ملکی ارائه نداده و سفته از سوی بانک ها پذیرفته شود، افزود: متاسفانه گزارش ها از عدم پذیرش سفته از کشاورزان به عنوان ضمانت از سوی بانک ها حکایت می کند.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه عدم رعایت این قانون از سوی بانک‌ها موجب اخلال در پرداخت تسهیلات به کشاورزان شده است، گفت: پولی که از صندوق به بانک‌ها واریز شده هنوز به مردم در راستای اشتغالزایی پرداخت نشده و در بانک‌ها موجود است.

وی به جایگاه ۳۱ استان گیلان در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: گیلان از این حیث در رده ها انتهای قرار دارد که این جایگاه با توجه به ظرفیت و پتانسیل های استان اصلا قابل قبول نیست.

ضرورت پیگیری برای جذب تسهیلات اشتغالزایی در رشت

در ادامه این جلسه مدیر کل امور هماهنگی اقتصادی و برنامه ریزی استانداری گیلان نیز با اشاره به حضور میدانی در ۱۴ شهرستان برای پیگیری تسهیلات روستایی، اظهارکرد: علت حضور دوباره در جلسه کارگروه اشتغالزایی شهرستان رشت کندی جذب اعتبارات بوده که متاسفانه روند پرداخت این تسهیلات در سطح کشور روند مطلوبی نیست.

آرش فرزام صفت با تاکید بر اینکه تاکنون ۸۳ میلیارد تومان طرح اشتغالزایی در شهرستان رشت به بانک‌ها معرفی شده است که با توجه به ظرفیت های این شهرستان این آمار غیرقابل قبول است، گفت: شهرستان رشت باید ۳۰۰ میلیارد تومان طرح اشتغالزایی به بانک‌ها معرفی کند تا بتواند ۹۰ میلیارد تومان از سهم خود را جذب کند.

وی با اشاره به اینکه مشکلات و نواقص باید به طور شفاف و صریح از سوی بانک‌ها به دستگاه‌های اجرایی اطلاع‌رسانی شود، گفت: بسیاری از استان‌ها در جذب و پرداخت این تسهیلات موفق عمل کرده و در این حوزه خیلی از شهرستان‌ها نیز موفق‌تر از شهرستان رشت هستند.

مدیر کل امور هماهنگی اقتصادی و برنامه ریزی استانداری گیلان در ادامه سهم استان گیلان در تسهیلات اشتغال روستایی را ۳۰۰ میلیارد تومان عنوان و خاطرنشان کرد: تاکنون ۲۶۰ میلیارد تومان به بانک‌ها معرفی شده است.

 جذب ۴۰ درصدی تسهیلات اشتغال فراگیر در رشت/سهم ۳۱۵ میلیارد تومانی اعتبارات اشتغالزایی شهرستان رشت

در ادامه این جلسه فرماندار رشت نیز ضمن گلایه از وضعیت نامطلوب این شهرستان در جذب اعتبارات اشتغالزایی، اظهار کرد: سهم شهرستان رشت از تسهیلات اشتغالزایی ۳۱۵ میلیارد تومان است.

سیدمحمد احمدی با بیان اینکه از این میزان ۲۲۲ میلیارد تومان مربوط اشتغال فراگیر و ۹۳ میلیارد تومان نیز در حوزه اشتغال روستایی است، گفت: تاکنون ۲۸۵ طرح با مبلغ ۱۷۳ میلیارد و ۳۰ میلیون تومان در دستگاه‌های اجرایی شهرستان تایید و به کمیته فنی کارگروه اشتغال استان ارجاع شده است.

وی سهم اشتغال‌ روستایی شهرستان رشت را ۲۱۴ طرح با مبلغ ۸۳ میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان عنوان و خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۹۰ درصد تسهیلات اشتغال‌ روستایی شهرستان رشت جذب شده و در روزهای آینده این میزان افزایش پیدا می کند.

فرماندار رشت با اشاره به اینکه سهم اشتغال فراگیر شهرستان رشت ۷۱ طرح به مبلغ ۸۹ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان است، اظهارکرد: در این بخش شهرستان رشت ۴۰ درصد تسهیلات را تاکنون جذب کرده است.

احمدی با بیان اینکه ۳۰ درصد از تسهیلات اشتغال روستایی شهرستان رشت ویژه گردشگری بوده است، گفت: کمیته فنی شهرستان رشت طرح ها را به ضورت کارشناسانه  بررسی می کند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه از محل اشتغال روستایی ۱۰۶ طرح با مبلغ ۲۶ میلیارد و ۸۳۳ میلیون تومان به بانک‌های عامل معرفی شده و تنها ۹ طرح تاکنون پرداخت شده است، گفت: تاکنون تنها ۲۶۰ میلیون تومان در بخش اشتغال روستایی در شهرستان رشت پرداخت شده و این امر قابل قبول نیست.

فرماندار رشت با انتقاد از عملکرد برخی از بانک‌ها در پرداخت تسهیلات، خاطرنشان کرد: بانک‌ها باید در روند پرداخت تسهیلات سرعت بیشتر داشته و گزارشات خود را به طور شفاف ارائه کنند.

 

 

(۰)(۰)


کد مطلب: 192035
تاریخ: ۱۶ تیر ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…