عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

ویزیت بیمار توسط پرستاران امکان پذیر نیست/ تداخل وظایف سلامت بیماران را در معرض خطر قرار می دهد

گیل نگاه: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه فلسفه ارائه خدمات پزشک و پرستار متفاوت است،گفت: باز کردن فضای کسب وکار در بخش خصوصی برای فارغ التحصیلان پرستاری الزامی است.
به گزارش خانه ملت، محمد حسین قربانی درباره وضعیت اشتغال پرستاران در حوزه سلامت،گفت: امور پرستاری باید براساس قوانین نظام خدمات پرستاری از جمله تعرفه گذاری  و نظارت بر امور   پرستاری  که به  طور مستقیم زیر نظر سازمان نظام پرستاری است، کنترل و تعیین شود اما ازسوی دیگر نیز سازوکار حرفه پزشکی متعلق به سازمان نظام  پزشکی  است بنابراین تقسیم بندی‌ها مذکور نشان می‌دهد که رسالت فعالیت دو حوزه پرستاری و پزشکی با یکدیگر متفاوت  است.
نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پزشکان  برای اخذ پروانه طبابت می بایست به سازمان  نظام پزشکی مراجعه کنند بدین معنا که تمام پروانه‌های پزشکی بر مبنای  مجوز سازمان نظام پزشکی صادرمی‌شوند   واین در  حالی است که ارائه خدمات نظام پرستاری نیز باید برمبنای سازمان نظام پرستاری تعیین شود بنابراین خدماتی برای رشته پرستاری برای ویزیت بیماران در منازل نیز تعریف شده است که این امرجزو ظایف نظام پرستاری است.
قربانی افزود: ارائه بسیاری از خدمات پرستاری در  منزل بر مبنای اصول پرستاری  تعریف شده است بنابراین ارائه خدمات پرستاران با پزشکان دراستای مشاهده و ویزیت بیماران متفاوت است بنابراین مشخص است که رسالت کار پزشک و پرستاران  بایکدیگر متفاوت است بنابراین بدیهی است که پرستاران نمی تواند به سبک  پزشکان  برای مریضان نسخه‌ای تجویز کنند.
 وی ادامه داد: بسیاری از افراد از جامع پرستاری فارغ التحصیل شدند که متاسفانه شغل مناسبی ندارند بنابراین باید فضای توسط  بخش خصوصی برای ارائه خدمات پرستاران حتی در منازل مهیا شود تا بتوان از ظرفیت‌های پرستاران  نیز با توجه به دانشی که دارند بهترین بهره را  ببرند.
عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس یادآورشد: نوع خدماتی که پرستاران می بایست ارائه دهند در نظام پرستاری تعریف شده است وازسوی دیگر نیز وظایف پزشکان نیز برمبنای شرایط پزشکان تعریف شده است بطور مثال پزشک عمومی  اجازه  ندارد جراحی کند یا متخصص پوست نمی تواند جراحی چشم  کند زیرا در  حوزه سلامت  تمام وظایف  مشخص است.
(۰)(۰)


کد مطلب: 192350
تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…