در بازدید معاون وزیر امور خارجه از ظرفیت‌ها و فرصت‌های تجاری و اقتصادی آستارا عنوان شد؛

موقعیت بندر مرزی آستارا نقش مهمی در اقتصاد ملی دارد

گیل نگاه: ظرفیت ها و فرصت های تجاری و اقتصادی شهرستان مرزی بندر آستارا در بازدید معاون وزیر امور خارجه مورد ارزیابی قرار گرفت.

یونس رنجکش فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: این شهرستان میزبان غلامرضا انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه و هیئت همراه بود که برای ارزیابی موقعیت ها و ظرفیت ها و فرصت های تجاری و اقتصادی این شهرستان سفر کرده بودند.

وی اضافه کرد: در این سفر معاون وزیر امور خارجه از نزدیک با موقعیت های اقتصادی و تجاری آستارا آشنا و بر ضرورت بهره‌مندی صحیح از فرصت‌های این شهرستان مرزی تاکید کرد.

وی ادامه داد: بازدید ها در این سفر یک روزه از بندر اقتصادی و منطقه ویژه،ساحل  سفیر امید، گمرک و پایانه مرزی، پل راه آهن و بارانداز ریلی انجام و توضیحات نیز پیرامون ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود شهرستان ارائه شد.

فرماندار آستارا با اشاره به اینکه این شهرستان با توجه به جایگاه خاص جغرافیایی و موقعیت استراتژیک آن ظرفیت‌های بالایی در زمینه خدمات تجاری و گردشگری دارد یادآور شد: این فرصت ها نقش مهمی در اقتصاد ملی دارد.

رنجکش در این بازدید افزود: در دولت تدبیر و امید اتفاق‌های خوبی برای تکمیل زیرساخت های اقتصادی منطقه به ویژه راه اندازی خط ریلی آستارا – آستارا و منطقه ویژه بندر آستارا افتاده است که نشان دهنده شناخت کافی دولت از جایگاه و موقعیت شهرستان است.

وی ادامه داد: برنامه هایی نیز برای تکمیل زنجیره خدمات گردشگری و تجارت در این شهرستان همچون ایجاد سایت ۲ منطقه ویژه در بارانداز ریلی توسط استاندار گیلان در حال پیگیری است که در آینده می‌تواند نقش مهمی در تحولات اقتصادی و اشتغال زایی منطقه و کشور داشته باشد.

وی ضمن تشکر از حضور معاون اقتصادی وزیر امور خارجه در آستارا افزود: این سفر فرصت خوبی برای ارائه راهکارهای بهتر در سطح ملی جهت رفع مشکلات این شهرستان مرزی و استفاده بهتر از فرصت های این منطقه برای توسعه اقتصاد ملی خواهد بود.

به گفته وی؛ هر میزان در توسعه زیرساخت های شهرستان مرزی بندر آستارا توجه بیشتر انجام شود به همان میزان اثرات آن در روابط خارجه، اقتصاد ملی و استان گیلان و آستارا نیز بیشتر خواهد بود.

غلامرضا انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان هم در این بازدید در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: توسعه راه آهن بندر شهرستان مرزی آستارا در غرب استان گیلان روابط اقتصادی و تجاری ایران و جمهوری آذربایجان را تقویت می کند.

وی افزود: ظرفیت های زیادی در حوزه های تجاری و گردشگری آستارا وجود دارد و مقامات محلی و دستگاه‌های اجرایی باید به منظور اشتغال زایی برای تقویت آنها تلاش کنند.

وی اظهار کرد: توسعه روابط تجاری و سیاسی با جمهوری آذربایجان مورد تاکید دولت ایران است و پیگیری و تسریع اجرای راه آهن آستارا – آستارا از سوی وزارتخانه های ذیربط مورد انتظاراست و اتصال خط آهن آستارا به رشت در تکمیل کریدور شمال جنوب تأثیرگذار خواهد بود.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان بیان کرد: انتقال کالا از خط ریلی آستارا به روسیه و شمال آفریقا آسانتر و کم هزینه تراز راه‌های دیگر است و با توسعه این راه آهن در تجارت و اقتصاد منطقه تحول بزرگی روی می‌دهد.

انصاری گفت: روادید سفر شهروندان جمهوری آذربایجان به ایران از چند سال قبل لغوشده و صدور روادید ایرانیان برای سفر به آن کشور تسهیل می‌شود و وزارت امور خارجه ایران امکان تردد و تجارت مرزنشینان تا شعاع ۴۵ کیلومتری جمهوری آذربایجان را پیگیری می‌کند.

 

(۰)(۰)


کد مطلب: 192393
تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…