شعرخوانی شمس لنگرودی در رشت؛

چه می‌گذرد در سرم که جر جر طوفان بند شده در گلویم می‌لرزد

گیل نگاه/ مهدیه عطایی: شمس لنگرودی شاعر سرشناس گیلان در عصر گرم تابستانی روز ۲۱ تیرماه مهمان هم استانی‌های خودش در کتابفروشی فرازمند شهر رشت حضور به هم رساند.(گزارش تصویری)

این نشست به مناسبت رونمایی از آلبوم «دایره بی‌پایان» چهارمین اثر صوتی که با خوانش او منتشر شده است برگزار شد. دایره بی‌پایان به تهیه‌کنندگی مسعود عماد و آهنگسازی محمد فرمانیان تهیه‌شده  که موسسه نغمه هزاردستان آن را منتشر کرده است.

همچنین جشن امضا برای تازه‌ترین رمان این نویسنده معاصر،” رژه بر خاک پوک” که توسط انتشارات نگاه به چاپ رسیده است بهانه‌ی حضور او بود. در توضیح این کتاب آمده است: «رژه بر خاک پوک»  داستان تخیلی سرزمینی بدوی و خرافی است که جز حاکمان اندک شمارش، همه در نکبت وهمی ترسبار غوطه‌ورند. این سرزمین به مرور وارد عرصه مدرنیته می‌شود، اما ورودی که سبب سلطه‌ی خرافه‌ها، به رژه رفتن بر خاک پوک شباهت دارد. انواع تناقض‌ها جامعه را مشوش و متلاطم می‌کند تا جایی که شیرازه‌ی امور از هم می‌پاشد …

لنگرودی در این نشست که با استقبال بالای مخاطبانش همراه بود بیان کرد که سالها است در بیشتر دنیا جلسات شعرخوانی داشتم و احساس می‌کردم وظیفه‌ی من است که در شهر رشت شعر بخوانم.

او ادامه داد که در سال ۵۱ و در دوران دانشجویی‌اش  این شهر را تجربه کرده است. و با اینکه سفرهای زیادی به نقاط مختلف دنیا داشته، رشت جایگاه دیگری برایش دارد. شمس لنگرودی می‌گوید بی‌دلیل خیابان‌های رشت به یادم می‌آید و این برای من دل‌چسب است. لنگرودی ابراز امیدواری کرد بار دیگر و با امکانات مناسب‌تری در این شهر شعر بخواند. او قطعاتش را به همراه موسیقی زنده با شعر

” چه می‌گذرد در دلم
که عطر آهن تفته از کلماتم ریخته است
چه می‌گذرد در خیالم
که قلقل نور از رگهایم به گوش می‌رسد
چه می‌گذرد در سرم
که جر جر طوفان بند شده در گلویم می‌لرزد …” آغاز کرد. 

قطعه‌ی ” باران ببار
ببار و خیابان‌ها را
غرق کن

بر سر این چهار راه
در انتظار نوحیم
باران ببار و تنگ حوصلگی مکن”  یکی از قسمت‌های برگزیده‌ی او بود و شعر ” تو چه دوری از من خزر” که زمانی که در آمریکا سکونت داشت به یاد دیارش سروده بود. 

آخرین قطعه‌ای که گرمابخش این محفل بود به درخواست حاضرین ” دلم به بوی تو آغشته است” که از قطعات شنیده تر شده‌ی این شاعر است خوانده شد.  و امضای کتبش پایان‌بخش این مراسم بود.

(۰)(۰)کد مطلب: 193053
تاریخ: ۲۱ تیر ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری نمایش «وصله بر سوسوی فانوس نیاویخته بر این درخت زیتون» در رشت

گیل نگاه/شیرین کریمی: نمایش «وصله بر سوسوی فانوس نیاویخته بر این درخت زیتون» اجرای ویژه خبرنگاران و عکاسان امروز (سه شنبه 26 تیرماه) در تماشاخانه اکبر رادی در رشت به روی صحنه رفت. این نمایش از 26 تا…

گزارش تصویری از همایش زن مسلمان در رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: همایش زن مسلمان در بیمارستان الزهرا با حضور نماینده ولایت فقیه و جمعی از مسئولین برگزار شد.

اختتامیه نخستین جشنواره بازی های زیست محیطی در پارک محتشم رشت

گیل نگاه/شیرین کریمی: امروز بیست و سوم تیرماه نخستین اختتامیه جشنواره بازی های زیست محیطی از سوی سازمان سرزمین ایده ال ما در پارک محتشم رشت با حضور مردم و جمعی از مسئولین شهر رشت برگزار شد.