شمارش معکوس برای پایان خاموشی‌ها

گیل نگاه: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که سهمیه خاموشی‌ها در بیشتر استان‌های کشور تحت‌تاثیر دو عامل «مدیریت مصرف» و «کاهش دما» کاهش یافته است.

دنیای اقتصاد نوشت : شمارش معکوس برای پایان خاموشی‌هابه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،شمارش معکوس برای پایان خاموشی‌ها آغاز شد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که سهمیه خاموشی‌ها در بیشتر استان‌های کشور تحت‌تاثیر دو عامل «مدیریت مصرف» و «کاهش دما» کاهش یافته است. مطابق آمار، میزان اعمال خاموشی‌ها حدود ۴۷درصد نسبت به دو هفته گذشته و ۳۰درصد نسبت به هفته قبل کاسته شده است. متولیان نیرو با بیان اینکه وضعیت نسبتا بهتری در پایداری برق ایجاد شده است، از طرحی جدید برای برخورد با مشترکان پرمصرف برق و رایزنی با نمایندگان مجلس برای اجرای آن خبر داده و زمان پایان خاموشی‌ها را نیز اعلام کرده‌اند.

نیمه تابستان گرم امسال هم از راه رسید؛ تابستانی که تاکنون برای متولیان برق کشور سخت و با خاموشی‌های گسترده، احتمالی و البته نامنظم همراه بوده است. حال این سوال مطرح است که قطعی‌های سراسری برق در کشور تا چه زمان ادامه دارد و روند خاموشی‌ها در آینده چه مسیری را دنبال خواهد کرد؟ تصمیم‌سازان نیرو در دومین نشست خبری با اصحاب رسانه علاوه بر اینکه آخرین وضعیت مدیریت شبکه برق در کشور را بررسی کردند، خط پایان خاموشی‌ها را نیز نشانه‌گذاری کردند. به‌گفته آنان، خاموشی‌ها نهایتا تا ۲۰ مردادماه جاری به نقطه صفر خواهد رسید؛ کمااینکه ارزیابی‌ها حاکی از آن است که روند خاموشی‌های سراسری در دو هفته گذشته ۴۷ درصد و در یک هفته گذشته هم ۳۰ درصد کاهش داشته است. روند نزولی خاموشی استان‌های کشور طی دو هفته گذشته در حالی به دو دلیل «مدیریت مصرف» و «کاهش دما» استمرار یافته که مطابق با بررسی‌ها، خاموشی استان‌های بوشهر، خوزستان، سیستان‌و‌بلوچستان به‌طور کامل قطع، جنوب ایلام با کاهش ۵۰ درصدی و استان‌های تهران و قم هم با قطعی‌های برق حداقلی روبه‌رو شده‌اند.

اما برای اینکه خاموشی‌ها در سال‌های آینده سر و کله‌شان پیدا نشود، چه اقداماتی در دستور کار قرار گرفته است؟ متولیان نیرو افزایش تعرفه برق را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سازوکار‌های محو خاموشی‌ها و در نتیجه پایداری شبکه برق در سال‌های آتی در دستورکار قرار داده‌اند. در همین راستا در حال حاضر افزایش تعرفه برق در کمیسیون‌های مختلف مجلس در حال نقد و بررسی است، اما هنوز تصمیم قطعی درمورد این تغییرات گرفته نشده است. البته بهارستان‌نشین‌ها مصرانه به دنبال اصلاح تعرفه برق مشترکان پرمصرف هستند؛ زیرا به اعتقاد آن‌ها در حال حاضر شرایط خوبی در حوزه برق حاکم نیست و برای رفع موانع به‌وجود آمده باید تدابیری اتخاذ شود. با این حال رویکرد وزارت نیرو این است که پرمصرف‌ها در شرایط عادی قیمت تمام‌شده برق را پرداخت کنند، اما در زمان پیک این معادله با تغییراتی مواجه می‌شود؛ تغییراتی که پرمصرف‌ها را به دلیل ترس از جریمه، مجبور به کاهش مصرف برق خواهد کرد. از سوی دیگر برای مقابله با خاموشی برق در تابستان سال آینده برنامه‌ریزی شده است که ۵ هزار و ۳۸ مگاوات نیروگاه حرارتی تا شروع پیک سال ۹۸ وارد مدار شود.

روز گذشته محمودرضا حقی‌فام در دومین نشست خبری خود گزارشی از وضعیت شبکه سراسری برق کشور ارائه کرد. سخنگوی صنعت برق کشور در گام نخست، آمار خاموشی‌ها در ۱۵روز گذشته را تشریح کرد. به‌گفته وی، به‌رغم اینکه درجه حرارت کاهش زیادی پیدا نکرده، اما میزان خاموشی‌ها نسبت به دو هفته گذشته ۴۷درصد و نسبت به هفته اخیر ۳۰ درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر، پیک مصرف شبکه سراسری در حالی به ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات رسیده که از ۲۰ تیرماه با اعمال مدیریت مصرف میزان بار افزایش نیافته و مقدار آن کمتر از ۳ درصد پیک شبکه سراسری در سال گذشته بوده است. قطعی‌های برق در حالی روند نزولی را طی کرده که پیش‌بینی آقای سخنگو از روند خاموشی‌ها این است که نهایتا تا ۲۰ مردادماه جاری، خاموشی‌ها به نقطه صفر برسد. البته حقی‌فام این مساله را متاثر از برخی عوامل همچون درجه حرارت می‌داند.

 

 

(۰)(۰)


کد مطلب: 197251
تاریخ: ۱۱ مرداد ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…