گردشگری ساحلی و توسعه پایدار

گیل نگاه/محمد طاها محمودی

فعال دانشجویی

استان گيلان، يكي از مهم‌ترین استان های کشور در حوزه گردشگری است.
استانی با ظرفیت های طبیعی و گوناکون گردشگری اعم از کوه، جنگل و دریا.
گردشگری همواره یک صنعت درآمدزا، مفید و قابل توجه است.
ارزیابی ها نشانگر آن است که گردشگری در استان گیلان چندان صنعت درآمدزایی نبوده است و تاکنون از ظرفیت های گردشگری آن به خوبی استفاده نشده است.
ساحل به عنوان یکی از پتانسیل های مهم گردشگری می تواند به رونق این صنعت در استان و درآمدزایی برای شهروندان، ایجاد اشتغال و درنتیجه بهبود سطح معیشت مردم کمک کند.
باتوجه به اینکه بیش از پنجاه درصد شهرستان های استان گیلان، از جمله شهرستان های ساحلی به شمار می روند؛ ظرفیت کافی برای سرمایه‌گذاری در این بخش وجود دارد و با تدوین و پیشبرد طرح های کلان در حوزه بوم‌گردی می توان به توسعه استان در بخش گردشگری کمک شایانی نمود.

سرمایه گذاری ساحلی

ورود سرمایه‌گذار به ساحل و سرمایه‌گذاری در آن یک فرصت است، اما فرصتی که باید اندک تهدید هایش همچون افزایش جمعیت غیر بومی منطقه و التقاط فرهنگی را کنترل کرد.
به طور کلی، سرمایه‌گذاری در ساحل از سطوح خُرد آن، مانند ایجاد فروشگاه های عرضه ی مواد غذایی تا ابعاد کلان آن همچون ساخت مجتمع های تفریحی-ساحلی و احداث شهرک های ویلایی امری مفید تلقی می شود زیرا مزیت های فراوانی همچون ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم، افزایش سطح درآمد مردم آن منطقه و در نتیجه بهبود وضع معیشت مردم را در بر دارد.
بنابراین، با مساعدت دولت و همچنین با اهتمام مردم در مناطق ساحلی و با صدور مجوز فعالیت های مربوطه از سوی دولت، همچون ایجاد غرفه های عرضه ی مواد غذایی و صنایع دستی به بومیان آن مناطق و اعطای تسهیلاتی چون معافیت مالیاتی و وام های زودبازده به طرح های گردشگری در حوزه ساحلی، می توان شاهد اشتغال متوازن برای بومیان آن مناطق بود که البته این مهم تاحدودی در استان گیلان رخ داده است.
از آنجایی که غالب مناطق ساحلی استان گیلان در نواحی روستایی قرار دارند، سرمایه‌گذاری و به تبع آن ایجاد اشتغال برای بومیان آن مناطق، موجب کنترل و کاهش مهاجرت روستائیان به شهر ها می شود و حتی بعضاً موجب مهاجرت معکوس(مهاجرت از شهر به روستا) خواهد شد.

برای تلاش در جهت توسعه گردشگری ساحلی باید فاکتورهای کیفی سواحل را تقویت کرد و با هدف بهره‌برداری اقتصادی بیشتر، ماندگاری مسافر در مناطق ساحلی را افزایش داد.

آداب گردشگری

یکی از بزرگترین چالش ها در استان های گردشگرپذیری چون گیلان، معضل زباله است که چهره ی جنگل ها، سواحل و تالاب های استان گیلان را مخدوش ساخته است.
سازمان های محیط زیستی مردم‌نهاد به صورت پراکنده و غیر مستمر تلاش هایی را جهت پاکسازی چهره سواحل و جنگل ها از زباله انجام داده اند اما به دلیل عدم ساماندهی درست آنها و از همه مهم‌تر عدم فرهنگ‌سازی و ایجاد آداب صحیح گردشگری، این کارها ‌تنها به عنوان مسکّن بوده و درمان مؤثری برای این درد دیرین گیلان نبوده است.
برای ایجاد فرهنگ و آداب صحیح گردشگری، نیاز به اقدامات جدی در حوزه “جامعه‌پذیری” و “کنترل‌اجتماعی” وجود دارد.
با ایجاد رابطه منسجم میان حوزه های محیط زیستی و فرهنگیِ دولتی با سازمان های محیط زیستی مردم نهاد می توان با ارائه ی راهکارهایی کم‌هزینه اما پربازده و مستمر از وقوع فجایع محیط زیستی در سواحل گیلان جلوگیری کرد.
سواحل می‌توانند نقشی اساسی در جذب گردشگر و به تبع آن ایجاد اشتغال و ارتقای سطح معیشت مردم و تحرک و سازماندهی بیش از پیش سازمان های محیط زیستی مردم نهاد ایفا کنند؛ پس توسعه گردشگری ساحلی می تواند دریچه ای راه‌گشا برای توسعه پایدار و همه‌جانبه در صنعت گردشگری استان گیلان باشد.

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 199044
تاریخ: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری آیین تودیع و معارفه مدیرکل فنی و حرفه ای گیلان

گیل نگاه/جواد میرحسینی:  آیین تودیع و معارفه مدیرکل سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان گیلان عصر امروز در رشت برگزار شد. (گزارش مشروح)

گزارش تصویری نشست شورای اداری گیلان با حضور معاون رئیس جمهور

گیل نگاه/ جواد میرحسینی:  نشست شورای اداری گیلان صبح امروز با حضور جمشید انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و مصطفی سالاری استاندار در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد.

گزارش تصویری دیدار سپیدرود رشت و ذوب آهن اصفهان

گیل نگاه/رضا احمدپور: تیم‌های سپیدرود و ذوب‌آهن عصر امروز در چارچوب هفته نهم لیگ برتر در ورزشگاه سردار جنگل رشت به مصاف هم رفتند. دیدار این دو تیم در نهایت با تساوی بدون گل به پایان رسید.  این…