واکنش استانداری گیلان به غیرقانونی خواندن انتصاب چهار بخشدار جوان از سوی خبرگزاری فارس

گیل نگاه: در پی درج مطلبی با عنوان «انحراف از قانون با شعار قانون‌گرایی!» و غیرقانونی خواندن انتصاب ۴بخشدار جوان از سوی استاندار گیلان در خبرگزاری فارس استان گیلان،  روابط عمومی استانداری گیلان با ارسال جوابیه ای نسبت به این مطلب واکنش نشان داد که متن آن به شرح زیر است:

مدیر محترم خبرگزاری فارس در گیلان
با سلام و احترام،

ضمن گرامیداشت سالروز عروج خبرنگار شهید محمود صارمی و با تبریک روز خبرنگار، عطف به مطلب منتشرشده در آن خبرگزاری به تاریخ ۱۳/۰۵/۱۳۹۷ با عنوان ” به بهانه صحبت‌های استاندار در نشست خبری؛ انحراف از قانون با شعار قانون‌گرایی! ” صرفاً در ارتباط با «بخش حقوقی و شبهه قانونی مطرح‌شده نسبت به انتصاب ۴ بخشدار جوان و غیر‌مستخدم دولت» توضیحات ذیل ارسال می‌شود، مقتضی است وفق ماده ۲۳ قانون مطبوعات و خبرگزاری‌ها، نسبت به انتشار اقدام نمایید.

به‌موجب حکم مصرح در تبصره ماده ۷ لایحه قانونی اصلاح قانون تقسیمات کشوری و وظایف فرمانداران و بخشداران مصوب ۱۳۱۶ (اصلاحی مصوب ۱۳۵۸ شورای انقلاب)؛ «بخشدار از بین مستخدمین رسمی دولت یا اشخاصی که دارای سابقه خدمت دولتی نیستند به پیشنهاد استاندار و حکم وزارت کشور منصوب می‌شود.» لذا انتصابات مورداشاره به‌موجب حکم و تجویز صریح قانون‌گذار، تفویض اختیار بدون قید و شرط وزیر محترم کشور به استانداران در صدور حکم انتصاب بخشداران و قاعده مسلم حقوقی «ملازمه اذن در شی با اذن در لوازم آن» که در موارد مکرر قانونی ازجمله در ماده ۶۷۱ قانونی مدنی تصریح‌شده است، انجام پذیرفته و در دولت‌های مختلف نیز از این ظرفیت قانونی به میزان گسترده‌تری استفاده‌شده است.

با عنایت به این موضوع که مطلب مذکور فاقد معیارهای حرفه‌ای یک گزارش یا خبر است و بیشتر به یادداشت -البته بدون درج نام نگارنده- شباهت دارد؛ نگارنده محترم این نکته بدیهی را نادیده گرفته است که بخشنامه‌های موخرالصدور معاون محترم توسعه منابع وزارت کشور خطاب به استانداران سراسر کشور مبنی بر توقف استفاده از این ظرفیت قانونی نیز، همگی بعد از انتصاب بخشداران مذکور صادر گردیده‌اند و فاقد قید تسری به سابق بوده و قابلیت عطف به ماسبق ندارند.

نهایتاً اینکه انتصاب ۴نفر از جوانان ذیصلاح به سمت بخشداری نیز در راستای به‌کارگیری از ظرفیت‌های قوانین جاری کشوری و همسو با تأکیدات مکرر و حکیمانه مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهوری و سیاست‌های دولت تدبیر و امید در استفاده از ظرفیت جوانان در سطوح مدیریتی و توأم با به‌کارگیری ده‌ها نفر از جوانان مستخدم دولت در سایر سمت‌های مدیریتی انجام پذیرفته و این رویکرد، مطالبه قاطبه جوانان بوده و نیازمند استمرار می‌باشد و قطعاً این انتظار از همه دلسوزان وجود دارد که مسیر نقش‌آفرینی جوانان در امور کشور را تسهیل نمایند.

امید است اهالی پرتلاش و شریف رسانه به‌منظور جلوگیری از تکرار طرح موارد نادرست و بر اساس رسالت حرفه‌ای، پیش از انتشار گزارش‌ها و مطالب مشابه، نسبت به کسب اطلاعات صحیح اقدام نمایند که در این راستا اداره کل روابط عمومی استانداری گیلان، کمافی‌السابق آمادگی خود را جهت ارائه اطلاعات صحیح و پاسخ به سؤالات احتمالی رسانه‌ها اعلام می‌دارد.

مرتضی عاطفی
مدیرکل روابط عمومی و تشریفات استانداری گیلان

(۰)(۰)


کد مطلب: 199165
تاریخ: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری آیین تودیع و معارفه مدیرکل فنی و حرفه ای گیلان

گیل نگاه/جواد میرحسینی:  آیین تودیع و معارفه مدیرکل سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان گیلان عصر امروز در رشت برگزار شد. (گزارش مشروح)

گزارش تصویری نشست شورای اداری گیلان با حضور معاون رئیس جمهور

گیل نگاه/ جواد میرحسینی:  نشست شورای اداری گیلان صبح امروز با حضور جمشید انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و مصطفی سالاری استاندار در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد.

گزارش تصویری دیدار سپیدرود رشت و ذوب آهن اصفهان

گیل نگاه/رضا احمدپور: تیم‌های سپیدرود و ذوب‌آهن عصر امروز در چارچوب هفته نهم لیگ برتر در ورزشگاه سردار جنگل رشت به مصاف هم رفتند. دیدار این دو تیم در نهایت با تساوی بدون گل به پایان رسید.  این…