گزارش گیل نگاه از افتتاحیه دومین نمایشگاه گروه عکاسی "زی"؛

روایت شات از «شکاف»!

گیل نگاه / امیرحسین کریمی: زی روایت دومش را آغاز کرده است. پس از تجریه روایت اول که مجموعه زی تلاش کرد تا قصه‌ای از حیرانی آدمی را در قاب‌هایی کوچک و بزرگ ارائه کند، این بار عکاسان این مجموعه به سراغ ادبیات رفته‌اند تا با الگو گرفتن از بندهایی از شعر «شکاف» احمد شاملو، شعر را در قالب تصویر ارائه و یا به اصطلاح شعرنگاری کنند. اتفاقی که شعر و عکاسی را مستقیماً در هم دخیل می‌کند تا هر کدام روایت گر دیگری باشند.

خارج از قرار _ پیش از افتتاحیه

پوستر نمایشگاه از یک هفته قبل منتشر شده است. مقایسه‌ای میان پوستر روایت اول که در فصل زمستان برگزار شد و روایت دوم که در میانه‌های تابستان بر قاب تصاویر آن‌ها نقش بست، نشان از درک آن‌ها از شرایط محیطی و استفاده از آن در طراحی کارشان دارد. پوستر روایت اول، چیزی شبیه نقش بستن مفهوم حیرانی در زمستان دارد. فضای مسکون آن و پخش شدن بی قاعده نام‌هایشان در زمینه‌ای با رنگ‌های سرد خود به نوعی روایت گر حیرانی در سرما بود. و حال در طراحی پوستر دوم تلاش شده است تا از رنگ‌هایی گرم بر قاعده‌ای منظم استفاده شود. نام عکاسان به صورت عمودی بر انعکاس تصویری از پس زمینه نشسته است و گویی روایت گر بی چراییِ زندگی آدمی است که در جهان سایه‌ها و انعکاس‌ها معنا می‌یابد.

در بسیاری از خیابان‌های شهر پوسترهای این نمایشگاه نصب شده‌اند. پوسترهایی که اگر با بیننده‌ای طرف باشند که بتواند به جزئیات آن دقیق شود، او را به محل این قرار می‌رساند. نگارخانه الهی در غروب پنجشنبه، ۲۵ مردادماه ۹۷ میزبان افتتاحیه این نمایشگاه شده است.

نمایش حروفی که در عکس پیدا و پنهانند

درون نگارخانه الهی پر از جمعیتی است که همگی برای دیدن اتفاقی که کمتر مثالش دیده شده است، دور هم جمع شده‌اند. در قاب ابتدایی نمایشگاه مقدمه‌ای از محمد علی برنو، سرپرست گروه و عکاس باسابقه گیلانی قرار گرفته است. مقدمه‌ای که در آن از گروه زی و اعضای آن گفته است.

صدای دکلمه شعر «شکاف» با خوانش احمد شاملو فضای نمایشگاه را فراگرفته است. چینش عکس‌ها بر اساس ترتیب بندهای این شعر تنظیم شده‌اند و زیر هر دو یا چند عکسی که کنار هم قرار گرفته‌اند، بندی از شعر شکاف هم بر دیوار نگارخانه نوشته است. در قسمتی که شعر از سِفرِ یگانه فرصت می‌گوید، عکس‌ها نیز تلاش کرده‌اند تا این ِسفرِ یگانه را در قاب‌هایی که نشان از رفتن و گذشتن و آدمی دارند معنا دهند. و در جایی که شعر از نصیب بردن بردگان سخن می‌گوید، عکس‌ها نیز به سمتی رفته‌اند که تصویرگر بردگی آدمی در عصر آهن و فولاد باشند. همه نمایشگاه بدین صورت شکل گرفته است تا آخرین عکس ها بر بند پایانی شعر شاملو تطبیق پیدا کنند. جایی که شاملو از بی چرا زندگانیِ زندگان و آگاهی مردگان از مرگ خود سخن می‌گوید، قاب‌های عکاس بر سنگ قبر خسرو گلسرخی دقیق شده‌اند تا روایتی آنی و عینی، چه در مفهوم و چه در علت سرودن این شعر، عکس را فرابگیرد.
شعر شکاف احمد شاملو، در رثای مرگ خسرو گلسرخی سروده شده است.

تلاشی برای یگانگی

نام عکاسان در کنار هیچ کدام از عکس‌ها ذکر نشده است و برنو دلیل این اتفاق را اینگونه بیان می‌کند. او معتقد است: «ما با این کار تلاش کردیم تا نشان دهیم می‌توان بدون استناد به شخص عکاس، با درکی مشترک از مفهوم یک سوژه، قاب‌هایی درخور و منطبق با آن را خلق کرد. جایی که دیگر نام عکاس و سابقه فعالیت او جایی ندارد و همه عکس‌ها در کنار هم دیده می‌شوند و یکدیگر را تکمیل می‌کنند.»

برنو معتقد است: «فعالیت زی در واقع ادای دینی است که او به زادگاه و محل اولین تجربه‌های عکاسی‌اش دارد و این عکاسان تنها عده‌ای از جوانان با استعداد گیلانی هستند که می‌توانند در سایه حمایت فرهنگی رشد کنند و اتفاقات این چنینی را رقم بزنند.»

زی از جستن حیرانی شروع کرد و با یافتن مفهوم زندگانی و مرگ کارش را ادامه داد. حال روزهای دیگری در انتظار این گروه است تا بتوانند با تیم منسجم خود به روایات دیگری که انسان امروز با آن مواجه است، بپردازد. روایاتی که می‌توانند همچنان ادامه داشته باشند و با قرض گرفتن مفاهیم گوناگون از آن‌ها بخوانند و بر قاب عکس‌ها ثبتشان کنند.

(۰)(۰)


کد مطلب: 200202
تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…