عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی؛

جزئیات طرح حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری/ منظور از “رجال سیاسی” فقط مردان نیستند

گیل نگاه: حمیده زرآبادی گفت:شورای نگهبان مشخص نکرده است که رجل سیاسی فقط مردان هستند و زنان حق ریاست جمهوری را ندارند.
به گزارش برنا، «سیده حمیده زرآبادی»، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، در خصوص طرح تعریف رجال سیاسی گفت: در ماده ۳۵ قانون انتخابات کشوری که شرایط انتخابات ریاست جمهوری را مشخص می کند با اضافه کردن “زنان و مردان” به رجال سیاسی و مذهبی خواستار اصلاح این بخش هستم.

او با اشاره به اینکه تا به امروز شورای نگهبان مشخص نکرده که رجل سیاسی فقط مردان هستند افزود: این نهاد با قاطعیت اعلام نکرده است که منظور فقط مردان هستند و زنان حق شرکت در ریاست جمهوری را ندارند.

زرآبادی با بیان اینکه خوبی این طرح این است که شورای نگهبان رسما اعلام نظر می کند، افزود: در رد صلاحیت ها نیز نمی توانند آشکارا اعلام کنند که افراد به خاطر جنسیت رد می شوند و دلایل دیگری نیز برای رد صلاحیت می آورند.

عضو فراکسیون زنان افزود: قبلا این طرح را” یک فوریتی”مطرح کرده بودم ولی از آنجایی که طرح های عادی زودتر به صحن می آیند بدون فوریت مطرح کردم.

گفتنی است، ماده ۳۵  قانون انتخابات کشوری به شرح زیر است:

۱- از رجال مذهبی ، سیاسی

۲- ایرانی الاصل

۳- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

۴- مدیر و مدبر

۵- دارای حسن سابقه و امانت و تقوی

۶- مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور

ماده ۱- تعاریف رجل سیاسی مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری عبارتند از: انجام شعائر و مناسک دینی در زندگی فردی و اجتماعی از برجستگی‌ ویژه‌ای برخوردار باشد، به گونه‌ای که در میان مردم به این خصوصیت، شناخته و مشهور باشند.

۲-رجال سیاسی،  رجالی هستند که قدرت تحلیل و درک آنها از مسائل و پدیده‌های سیاسی به جهت ‌آگاهی عمیق شان از مسائل سیاسی اجتماعی اعم از داخلی و بین‌المللی و حضورشان در صحنه‌های سیاسی به نحوی باشد که همواره مصالح نظام اسلامی و معیارهای اصیل انقلابی در عملکرد آنها لحاظ شده باشد، به گونه‌ای که در میان مردم به این خصوصیت ، شناخته و مشهور باشند.

۳-مدیر، شخصی است برخوردار از شایستگی‌های ذاتی و اکتسابی لازم از نظر دانش و مهارت، شخصیت و نگرش‌های فردی و تجربه که توانایی شناخت و استفاده بهینه از منابع انسانی و مادی در کشور را با رعایت حداکثر بهره‌وری و در راستای ماموریت، رسالت و  اهداف کلان نظام و ارزش های حاکم بر جامع داراست و سوابق او حاکی از موفقیت وی در صحنه‌های مدیریتی کلان باشد.

۴-مدبر، شخصی است که از توانایی پیش‌بینی و عاقبت اندیشی نسبت به امور، مبتنی بر عقلانیت و دانش صحیح برای اداره امور کشور برخوردار باشد و در بحران‌ها قدرت حل مشکلات و برون رفت از آنها را به نحو شایسته داشته باشد.

ماده۲-شرایط و معیارهای لازم جهت تشخیص رجل سیاسی مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری عبارتند از:

۱٫سوابق کافی و قابل ارزیابی در فعالیت‌های مذهبی و سیاسی از قبیل مکتوبات، سخنرانی‌ها و اعلام مواضع

۲٫سوابق کافی و قابل ارزیابی در تصدی برخی مسئولیت‌ها و مدیریت‌های کلان

۳٫سلامت و توانایی لازم جهت ایفای مسئولیت های ریاست جمهوری

۴٫سن متناسب با انجام مسئولیت های ریاست جمهوری

۵٫صلاحیت علمی لازم جهت ایفای وظاییف ریاست جمهوری

۶٫ارائه برنامه‌ها و خط‌مشی‌های اجرایی در چارچوب صلاحیت و اختیارات قوه مجریه مبتنی بر اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام

۷٫معرفی مشاوران جهت تشریح برنامه‌ها و توان مدیریتی و برنامه‌ها

۸٫عدم محرومیت از حقوق اجتماعی و فقدان سابقه محکومیت کیفری موثر

۹٫عدم محکومیت قطعی کیفری بر جرائم اقتصادی از جمله کلاهبرداری، رشاء و ارتشاء، تبانی در معاملات دولتی، پولشویی، اخلال در نظام اقتصادی کشور

۱۰٫وابسته نبودن به گروه‌های غیرقانونی و عدم محکومیت به اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران و فقدان سوابق سوء امنیتی از جمله در فتنه سال ۱۳۸۸

۱۱٫عدم وابستگی به رژیم گذشته و موثر نبودن در تحکیم آن

(۰)(۰)کد مطلب: 202246
تاریخ: ۵ شهریور ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری دیدار جمعی از جوانان حامی دولت و نماینده ولی فقیه در گیلان

گیل نگاه/جواد میرحسینی: دیدار صمیمی و هم اندیشی جمعی از جوانان حامی دولت با آیت الله رسول فلاحتی، امام جمعه رشت و نماینده ولی فقیه در گیلان صبح امروز برگزار شد. (گزارش مشروح)  

به روایت تصویر؛

آیین طشت گردانی شهرک تاریخی ماسوله

گیل نگاه/ بابک جدی: هرساله با فرارسیدن ماه محرم و در غروب پنجمین روز این ماه، آیین مذهبی طشت گردانی توسط اهالی محل کشه سر در شهرک تاریخی ماسوله برگزار میشود.  

گزارش تصویری نشست خبری سپاه قدس گیلان به مناسبت هفته دفاع مقدس

گیل نگاه/پویا بصیری: پیش از ظهر امروز نشست خبری سپاه قدس گیلان به مناسبت هفته دفاع مقدس در سالن جلسات حسینیه شاهد و ایثار و با حضور اصحاب رسانه یرگزار شد. '