مهاجرت های مشکوک به گیلان!

 

گیل نگاه/ سعید آب برین

انگار دسته گل به آب دادن برخی از هم استانیهای نسل قدیم گیلان تمامی ندارد از سکوت در برابر فیلم‌های فارسی گرفته تا خندیدن و نشر جک‌های نژادی و اینک شاهکار جدیدشان، گیلان فروشی!!!

اخیراً وزیر کشور هشدار داد که استانهای شمالی مقصد مهاجرت از نقاط کم آب کشور هستند بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران بین‌ سالهای ۹۰ الی ۹۵ البرز، گیلان و مازندران به ترتیب در صدر استانهایی هستند که فقط از تهران مهاجر می‌پذیرند.

البته مهاجرت فی‌النفسه امری طبیعی و غیرقابل پیشگیری است هم اکنون گیلانیان، جمعیت قابل توجهی از شهرهای بزرگی همچون تهران، مشهد، قم، بندرعباس، کرج و برخی شهرهای دیگر را شامل می‌شوند. اما آنچه که بر نگرانی گیلان دوستان افزوده است آماده نبودن زیر ساختهای گیلان جهت پذیرش همچنین مهاجرت گسترده‌ای است زیرا گیلان جز در حوزه منابع طبیعی در سایر شاخص‌های اقتصادی یک استان فقیر محسوب می شود و این مهمانان ناخوانده در چند دهه آتی گیلان را دچار مشکلات عدیده همچون محیط زیست تخریب شده، انواع بزه‌های اجتماعی و سایر مشکلات فرهنگی خواهد کرد.

تقریباً هفت دهه قبل‌تر تهران شاهد مهاجرت ‌های گسترده و بی‌حساب و کتاب بود و هم اکنون همه شاهد آن هستیم که تهران بیش از ظرفیت خود جمعیت دارد و مترو، بی‌آرتی، فضای سبز و سایر خدمات این شهر با اینکه توسعه یافته است اما جوابگوی نیاز شهروندان این شهر نیست و قطعا اگر برای این مهاجرتها برنامه ریزی نشود گیلان نیز با مشکلات مشابه مواجه خواهد شد.
تازه این تمام ماجرا نیست و روضه‌ای که خواندیم فقط در خصوص مهاجرت ‌های ضروری بود مهاجرت‌هایی همچون مهاجرت به توصیه پزشک، مهاجرت بخاطر آب و هوای بد که در این حالت بطور معمول مهاجران باید به دنبال یک آپارتمان، یک ویلا و نهایتاً یک زمین ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ متری باشند.

نکته عجیب در مهاجرت‌های اخیر خرید زمین های هکتار بالا از سوی برخی افراد است که در این زمینه تحلیل هایی از سوی کاربران فضای مجازی صورت گرفته، که برخی از آنها بدور از واقعیت نیست.
جدای از نیت خریداران اینگونه زمین‌ها و چرایی این مهاجرت ها تهی شدن روستاها از بومیان، تجربه تلخی است که در بسیاری از نقاط دنیا قبلاً اتفاق افتاده است و مثالهای معروفی نیز در این زمینه وجود دارد که در اینجا از ذکر آن خودداری می‌کنم و فقط چند نکته ظریف را خدمت روستاییان مهربان گیلان گوشزد می‌کنم:

گیل‌ زن گیل مرد باغیرت خودتان قضاوت کنید شما دارید نظام ارباب رعیتی را دوباره احیا می‌کنید آیا این توهین به نیاکان شما نیست که در سرزمین پدری‌تان سرایدار، مستاجر و مستخدم شوید اگر همین روند را ادامه دهید دیگر برای فرزندان و نوه‌هایتان زمین ارزان و مناسب باقی نخواهید گذاشت.

تجربه نشان داده است غیر بومیان پس از زیاد شدن در روستاها با توجه به وضعیت مالی برتری که دارند، سعی در تحمیل فرهنگ خود بر بومیان خواهند نمود و به بومیان با دید تحقیر می نگرند که همین عامل سبب تنش فرهنگی بین بومیان و غیر بومی خواهد شد.

یک توصیه نیز برای روستاییان محترم دارم فرض کنید که شما زمین نداشتید در این حالت چگونه امرار معاش می‌کردید؟ چگونه برای فرزندانتان عروسی می‌گرفتید و جهاز می خریدید؟ به هر حال سایر مردم هم با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند بگردید و راه حلی غیر از فروش زمین پیدا کنید و برای پول زمین هایتان را نفروشید.

در نهایت با توجه به اینکه عموماً مسئولان کشورمان جز هشدار دادن و اظهار نگرانی کردن کار دیگری نمی کنند دو پیشنهاد، اول به فعالان اجتماعی و دوم به سرمایه داران گیلان دارم؛
نخست فعالان اجتماعی و عموم دلسوزان از طریق آگاه سازی چهره به چهره روستاییان مانع از فروش تمام زمینهایشان شوند دومین پیشنهاد به سرمایه داران گیلانی مربوط می شود که بروند و پیش دستی کنند و زمینهای روستاییان را بخرند تا هم سود هنگفتی عایدشان شود و هم نگذارند توازن جمعیتی بومیان در روستاها به هم بریزد.

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 203599
تاریخ: ۱۳ شهریور ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
بهزاد

شما با این نوشتار راه هیتلر و در پیش،گرفته اید .حرفهای شما بوی نازیسم میدهد.فک کنم هنوز برای نوشتن و ارایه راهکار .خیلی زود دست بکار شده اید.اهسته و گاماس گاماس

(۰)(۱۸)

پاسخ

محسن گیلمرد:

شما و امثال شما صد در صد گیلانی نیستید چرا که سرزمینی که آبا و اجداد ما برای آن بر سر ابر قدرتهای زمان خود جنگیده و خون دادند تا گیلان ،گیلان بماند
اما شماها میخواهید ما دربرابر سرزمین خود بیتفاوت باشیم مطمئن باشید نسل جدید گیلک فدایی سرزمین خود هستند و جلوی توطئه ها می ایستند

(۱۵)(۰)

پاسخ

داریوش شیرازی:

چرا ما نباید چندین هکتار در گیلان داشته باشیم . من با بهزاد موافقم . مرسی بهزار جان که از ما شیرازی ها و اردبیلی ها دفاع میکنی...

(۰)(۱۵)

پاسخ

فرامرز:

شما هم احتمالا راه بن گوریون و موسسین اسراییل رو در پیش رفتین .تا گیلان رو از گیلانی حلی نکنین ول کن نیستین

(۶)(۰)

پاسخ

سعید

دؤرؤست بینیویشتید، أحسنت، مردۊم ٚ واخب گۊدن' ایدامه بدید،

(۱۲)(۰)

پاسخ

خسرو

توهم فورا به صحرای کربلا بزن. شقایق چه ربط به گودرز دارد. چه طور برای خودت حق جنگ سوم بر سر قره باغ داری

(۳)(۶)

پاسخ

خسرو

توهم فورا به صحرای کربلا بزن. شقایق چه ربط به گودرز دارد. چه طور برای خودت حق جنگ سوم بر سر قره باغ داری.

(۵)(۳)

پاسخ

سید

فارس و شیراز از پر جرم ترین ، و اردبیل از لحاظ بهداشتی از بدترین مناطق کشور است ، مهاجرانی که از سایر مناطق به شمال می آیند باید هنری داشته و ارزش افزوده ای ایجاد کنند و به گیلانی ها احترام بگذارند ،نه اینکه اینجا را به گند بکشند، دراین صورت مطمئنا جایی در این منطقه نخواهند داشت. متاسفانه تجربه سالیان گذشته از مهاجران به اینجا بهیج وجه مثبت نیست..... پس لطف کنید اگر مشکلی دارید به این منطقه نیایید که به هیچ وجه اهالی اینجا پذیرای شما نیستند و همان دو زار و ده شاهی خود را در استان خودتان هزینه کنید. امید وارم که منظور ما را درک کرده باشید

(۸)(۰)

پاسخ

سید

گیلان نه تنها از لحاظ اقتصادی فقیر است بلکه از لحاظ منابع به مراتب فقیرتر است. ازلحاظ منابع آب آشامیدنی ، محصولان کشاورزی عمدتا فقط برنج است، محدودیت بسیار بسیار بزرگ در دفع فاضلاب و امحاء زباله وجود دارد که سلامتی همه را تهدید میکند، و مشکلات بسیاردیگر ، حال چه عقل سلیم و چه منطقی قبول میکند که پذیرای مهاجران نیز باشد تا کوهستانی از مشکلات به مشکلات تلنبار شده قبلی و فعلی اضافه شود. منابع گیلان برای جمعیت بومی فعلی اینجا نیز بسیار ناچیز است چه رسد به مهاجران

(۷)(۰)

پاسخ

مونس

مهاجرت یکی از عامل های مهم رشد و پیشرفت استان می شود بشرطی که مهاجرت هدفمند باشد . از اینرو باید در استانداری حوزه ایی برای این مهم دائر شود تا افراد با تحصیلات بالا در همۀ رشته ها بخصوص پزشکی و اساتید دانشگاه ، هنرمندان ، کلان سرمایه داران برای سرمایه گذاری را با ارائۀ پیشنهادات جذاب تشویق به مهاجرت کنند . این حوزه همچنین باید از مهاجرت بی رویه و بی ثمر که باری بر دوش استان می شود جلوگیری نماید . در ضمن لطفا حداقل رامسر و شهسوار را به استان مادری (گیلان) برگردانید!

(۲)(۰)

پاسخ

مونس

مهاجرت یکی از عامل های مهم رشد و پیشرفت استان می شود بشرطی که مهاجرت هدفمند باشد . از اینرو باید در استانداری حوزه ایی برای این مهم دائر شود تا افراد با تحصیلات بالا در همۀ رشته ها بخصوص پزشکی و اساتید دانشگاه ، هنرمندان ، کلان سرمایه داران برای سرمایه گذاری با ارائۀ پیشنهادات جذاب تشویق حمهاجرت کنند . این حوزه همچنین باید از مهاجرت بی رویه و بی ثمر که باری بر دوش استان می شود جلوگیری نماید . در ضمن لطفا حداقل رامسر و شهسوار را به استان مادری (گیلان) برگردانید!

(۰)(۰)

پاسخ

مهدیار

واقعا الان زمان گذشته نیست
هر قدر هم هکتار هکتار زمین بخرید باید با حقارت گیلانو ترک کنید
اون دوران گذشت
اردبیلی هایه مهاجر خیلی چیزارو به ما یاد دادن
الان بیاید ببینید چقد از جمعیتشون کم شده چون کاری کردن که خودشونو خونوادشون تحقیر شن

(۵)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری دیدار جمعی از جوانان حامی دولت و نماینده ولی فقیه در گیلان

گیل نگاه/جواد میرحسینی: دیدار صمیمی و هم اندیشی جمعی از جوانان حامی دولت با آیت الله رسول فلاحتی، امام جمعه رشت و نماینده ولی فقیه در گیلان صبح امروز برگزار شد. (گزارش مشروح)  

به روایت تصویر؛

آیین طشت گردانی شهرک تاریخی ماسوله

گیل نگاه/ بابک جدی: هرساله با فرارسیدن ماه محرم و در غروب پنجمین روز این ماه، آیین مذهبی طشت گردانی توسط اهالی محل کشه سر در شهرک تاریخی ماسوله برگزار میشود.  

گزارش تصویری نشست خبری سپاه قدس گیلان به مناسبت هفته دفاع مقدس

گیل نگاه/پویا بصیری: پیش از ظهر امروز نشست خبری سپاه قدس گیلان به مناسبت هفته دفاع مقدس در سالن جلسات حسینیه شاهد و ایثار و با حضور اصحاب رسانه یرگزار شد. '