استاد روابط بین الملل دانشگاه گیلان مطرح کرد:

مهار چین از دغدغه‌های اصلی ترامپ است/ اهمیت جنبه روانی در جنگ تجاری

گیل نگاه: استاد روابط بین الملل دانشگاه گیلان معتقد است که مهار چین یکی از اصلی ترین دغدغه های رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا محسوب می شود.

دکتر رضا سیمبر در گفتگو با مهر در خصوص جنگ تجاری امریکا و چین اظهار داشت: در تحلیل رفتار و تقابل اخیر میان ایالات متحده آمریکا و چین باید عوامل و فاکتورهای متعدی را در نظر گرفت.

وی افزود: بخشی از این تقابل ریشه در رویکرد حمایت گرایانه ترامپ در عرصه اقتصاد دارد. موضوعی که ترامپ در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی نیز به آن اشاره کرده بود.

استاد دانشگاه گیلان در ادامه یادآور شد: در حال حاضر نیز شاهد موج تبلیغاتی عظیمی هستیم که طرفداران ترامپ در این خصوص ایجاد کرده و معتقدند که اعمال سیاستهای سخت گرایانه اقتصادی در قبال دیگر بازیگران بین المللی منجر به افزایش اشتغال و رونق اقتصاد در آمریکا شده است.

تحلیلگر ارشد مسائل بین الملل در ادامه افزود: یکی دیگر از مولفه هایی که باید در تحلیل رفتار ترامپ در قبال پکن در نظر گرفت، مولفه سیاسی است. به طور کلی ایالات متحده آمریکا هر بازیگری در نظام بین الملل را که بخواهد سیستم و ساختار مدنظر ایالات متحده را به چالش کشیده و از آن پیروی نکند را به چالش می کشد.

وی در ادامه تأکید کرد: چنین قاعده ای در خصوص چین نیز صادق است. سیاست مهار چین نیز در همین راستا تعریف شده و مهار پکن یکی از اصلی ترین دغدغه های دونالد ترامپ محسوب می شود. بنابراین، اعمال سیاستهای بازدارنده علیه چین را می توان از این منظر نیز مورد تحلیل قرار داد.

دکتر سیبمر تصریح کرد: در کنار ابعاد اقتصادی و سیاسی موضوع، باید جنبه روانی تقابل آمریکا و چین را نیز در نظر گرفت. بخشی از بازی تقابلی ترامپ در قبال پکن نیز ریشه در ایجاد یک جنگ روانی علیه چینی هاست.

وی در پایان افزود: رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا سعی دارد ابن بازی روانی را هم در عرصه اقتصاد داخلی کشورش و هم در عرصه اقتصاد بین الملل ادامه دهد. ترامپ قصد دارد با استناد به ابزارهای اقتصادی، سیاسی و روانی با نفوذ چین در منطقه شرق آسیا و نظام بین الملل مقابله کند.

(۰)(۰)


کد مطلب: 206295
تاریخ: ۲۶ شهریور ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…