پیامی برای هفتاد و نه سالگی اکبر رادی «مرد نکونام تئاتر ایران»

گیل نگاه: هیات مدیره بنیاد رادی دهم مهرماه، هفتادونهمین زادروز استاد اکبر رادی را با انتشار پیامی تبریک گفت.

متن پیام به شرح زیر است:

«دهم مهرماه سال ۱۳۱۸ اکبر رادی رشت را، ایران را و جهان نمایش‌نامه نویسیِ فارسی را به ظهور خود آراست. ۶۸ سال با نجابت و خلاقیت زیست و معصومانه و محترمانه هم آسمانی شد.

اکنون یازده سال است که ایران، اکبر رادی ندارد. یازده سال است که ادبیات نمایشی فارسی، یکی از قلل شامخ و استوار نویسندگی خود را در آسمان‌ها می‌جوید و یازده سال است که دلتنگیِ حضورش در فضاهای هنری کشور بازتاب دارد. با این وجود، بیش از نیم قرن است که “حضور” پررنگ او را احساس می‌کنیم، و با دو دیده دیدیم که او “مرد نکونام” تئاتر ایران است که به اعتبار همین نکونامی و اجتهاد حضرت سعدی، “نمیرد هرگز”.

امتداد حیات او را از این پس در خوانش و اجرای آثارش خواهیم دید و زادروز معنوی او را همواره پاس خواهیم داشت. تولد او، تولد نجابت و مهربانی است؛ آن چه جامعه ما بدان سخت محتاج است. درود بر او که آمدنش به تئاتر ایران بسیار افزود؛ و چون اویی را رفتن نیست.»

حمیده بانو عنقا (همسر رادی)، فریندخت زاهدی، آرش رادی، هادی مرزبان،  فرامرز طالبی، بهروز محمودی بختیاری، شهرام کرمی و بهزاد صدیقی اعضای این هیات مدیره هستند.

زنده‌یاد اکبر رادی که به عنوان یکی از بزرگترین نمایش‌نامه نویسان ایران‌ شناخته می‌شود، نگارش داستان‌های بلند «افسانه دریا» و«مسخره» ۱۳۳۶، را در کارنامه کاری خود ثبت کرد.

او پس از آن نمایشنامه «از دست رفته» (چاپ نشده) ۱۳۳۷، داستان «باران» و «جاده» مجله «اطلاعات‌ جوانان»؛ ۱۳۳۸، داستان‌ «سوءتفاهم» هفته نامه فردوسی؛ ۱۳۳۹، داستان «کوچه»۱۳۳۹ ، نمایشنامه «مسافران ومرگ در پاییز» چاپ در مجله «پیام نوین»۱۳۴۴ را به نگارش درآورد.

نمایشنامه «روزنه آبی» او در سال ۱۳۴۱ به کارگردانی «‌شاهین سرکیسیان» بر صحنه رفت و پس از آن فعالیت خود را با نوشتن نمایشنامه‌های «مرگ در پاییز» ۱۳۴۹ به کارگردانی «عباس جوانمرد» تهران، چاپ مجموعه داستان «جاده» ۱۳۴۹، نمایشنامه‌ی «ارثیه ایرانی» ۱۳۴۷ ،نمایشنامه «افول»۱۳۴۳، نمایشنامه «صیادان» و از دیگر نمایشنامه‌های او می‌توان از «لبخند باشکوه آقای گیل»، «در مه بخوان»، «آهسته با گل سرخ»، «منجی در صبح نمناک»، «هاملت با سالاد فصل»، «آمیز قلمدون»، «شب روی سنگ‌فرش خیس»،«آهنگهای شکلاتی»، «پایین گذر سقاخانه»، «خانمچه و مهتابی» و… ادامه داد.

اکبر رادی ۵ دی ماه سال ۸۶ بر اثر عوارض ناشی سرطان از دنیا رفت.

(۰)(۰)


کد مطلب: 208799
تاریخ: ۱۰ مهر ۱۳۹۷

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…